Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie słońca 25.10.2022 - garść informacji

Rosso

Rekomendowane odpowiedzi

Już mniej niż dwa miesiące dzieli  nas od jednego z najważniejszych zjawisk astronomicznych w 2022 roku. W październiku czeka nas najgłębsze zaćmienie Słońca od czasu zaćmienia Słońca z 20 marca 2015 roku. Zbiór najważniejszych informacji na temat tego zjawiska oraz możliwości jego obserwacji znajdziecie w niniejszym wpisie, do którego lektury serdecznie zapraszam.

https://www.astromat.pl/czesciowe-zacmienie-slonca-25-10-2022/

Jakie dwa dni? 😄 Pięć dni.
Ale w sumie określenie, że dzieli nas "mniej niż dwa miesiące" jest poprawne.

• Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | SPL 5000 26mm | Morph 17,5 mm | Morph 12,5 mm | X-Cel LX 9mm | LV 6mm | Moon, CLS, UHC | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Dziś w końcu pojawiła się prognoza dająca nadzieję na wtorek, więc finalnie zdecydowałem się na zakup folii 😄 😄 😄 

• Like 1

Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
Niebo przez lornetkę -> facebook.com/nieboprzezlornetke

Rzeczywiście, przeprszam za błąd - nie popatrzyłem na nagłówek tekstu, który to jest "zajawką", a wpis był robiony na 2 miesiące przed zaćmieniem. Tak czy siak czasu już zostało niewiele, a mam nadzieję że podlinkowany tekst rozbudzi emocje i rozwieje chmury 🙂

Czystego nieba. 

9 godzin temu, Rosso napisał:

Rzeczywiście, przeprszam za błąd - nie popatrzyłem na nagłówek tekstu, który to jest "zajawką", a wpis był robiony na 2 miesiące przed zaćmieniem. Tak czy siak czasu już zostało niewiele, a mam nadzieję że podlinkowany tekst rozbudzi emocje i rozwieje chmury 🙂

Czystego nieba. 

To go zedytuj 😀

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Jak tam u was prognozy ? U mnie w Koszalinie ma być lipa, ale chyba pojadę w okolice Gdańska, tam bardziej optymistycznie.  Może troche bliżej w okolice Łeby i Lęborka. Jakie aplikacje, strony sprawdzacie ? Mam new.meteo, Yr.No, i Windy na telefonie. 

New Meteo na Koszalin nawet nieco lepiej niż Lębork, na pozostałych przewaga Lęborka. Na IMGW z różnych programów wychodzi inna mapa zachmurzenia na Polskę

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

4 godziny temu, sferoida napisał:

Adrian, w Słupsku zagadkowo. Gdybyś jednak się fatygował na wschód, to prawdopodobnie wystawię Lunta przed chałupę.

Tego jeszcze nie wiem, okaże się rano. Byc może w ogóle zmieni się kierunek podróży, albo zostanie na miejscu w zależności jak front będzie szedł. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

Rano miałem tyle nadziei, bo było dużo niebieskich plam na niebie teraz zaczął padać deszcz,że nawet ulep swą potęgą optyczną, nie jest w stanie przebić się przez aktywną warstwę deszczowych chmurw. Ale "ULEP" (Universal Light Embrace Prototype) zawsze na posterunku !

20221025_102419.jpg

20221025_102429.jpg

• Like 1
  • Haha 3

Jakieś tubki i rurki...