Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie słońca 25.10.2022 - garść informacji


Rosso

Rekomendowane odpowiedzi

Już mniej niż dwa miesiące dzieli  nas od jednego z najważniejszych zjawisk astronomicznych w 2022 roku. W październiku czeka nas najgłębsze zaćmienie Słońca od czasu zaćmienia Słońca z 20 marca 2015 roku. Zbiór najważniejszych informacji na temat tego zjawiska oraz możliwości jego obserwacji znajdziecie w niniejszym wpisie, do którego lektury serdecznie zapraszam.

 

https://www.astromat.pl/czesciowe-zacmienie-slonca-25-10-2022/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w końcu pojawiła się prognoza dająca nadzieję na wtorek, więc finalnie zdecydowałem się na zakup folii 😄 😄 😄 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, przeprszam za błąd - nie popatrzyłem na nagłówek tekstu, który to jest "zajawką", a wpis był robiony na 2 miesiące przed zaćmieniem. Tak czy siak czasu już zostało niewiele, a mam nadzieję że podlinkowany tekst rozbudzi emocje i rozwieje chmury 🙂

Czystego nieba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Astromarek napisał:

Niestety u mnie wręcz na odwrót. Nie wielkie szanse, ale nadzieja umiera ostatnia

A ja akurat będę w pracy. Damn it!

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Rosso napisał:

Rzeczywiście, przeprszam za błąd - nie popatrzyłem na nagłówek tekstu, który to jest "zajawką", a wpis był robiony na 2 miesiące przed zaćmieniem. Tak czy siak czasu już zostało niewiele, a mam nadzieję że podlinkowany tekst rozbudzi emocje i rozwieje chmury 🙂

Czystego nieba. 

To go zedytuj 😀

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam u was prognozy ? U mnie w Koszalinie ma być lipa, ale chyba pojadę w okolice Gdańska, tam bardziej optymistycznie.  Może troche bliżej w okolice Łeby i Lęborka. Jakie aplikacje, strony sprawdzacie ? Mam new.meteo, Yr.No, i Windy na telefonie. 

New Meteo na Koszalin nawet nieco lepiej niż Lębork, na pozostałych przewaga Lęborka. Na IMGW z różnych programów wychodzi inna mapa zachmurzenia na Polskę

 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jutro raczej kicha. A mimo to postawię montaż i przekręcę do niego "Ulepa" ,nieśmiało licząc, na dziurę w chmurach, mimo 80% szans na deszcz. 😞 

 

Screenshot_20221024-220304.png

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sferoida napisał:

Adrian, w Słupsku zagadkowo. Gdybyś jednak się fatygował na wschód, to prawdopodobnie wystawię Lunta przed chałupę.

 

Tego jeszcze nie wiem, okaże się rano. Byc może w ogóle zmieni się kierunek podróży, albo zostanie na miejscu w zależności jak front będzie szedł. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano miałem tyle nadziei, bo było dużo niebieskich plam na niebie teraz zaczął padać deszcz,że nawet ulep swą potęgą optyczną, nie jest w stanie przebić się przez aktywną warstwę deszczowych chmurw. Ale "ULEP" (Universal Light Embrace Prototype) zawsze na posterunku !

20221025_102419.jpg

20221025_102429.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 3

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej wizual i komórka z projekcji afokalnej, niż kamera , nie daję rady w tych krótkich prześwitach, czegokolwiek ustawić.

 

20221025_121854.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)