Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie słońca 25.10.2022 - garść informacji


Rosso

Rekomendowane odpowiedzi

Około 12:20 miałem dosłownie pięć minut luki w chmurach na obserwację. Tak, że z mojej miejscowości to mniej więcej czas maksymalnej fazy zaćmienia. Obserwacje tylko organoleptyczne przy użyciu folii Baadera ND5. Ale to wystarczyło aby zaćmienie Słońca A.D. 2022 uznać za "zaliczone". 🙂 

 

Edytowane przez szdom1
  • Like 4

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu akurat w maximum było słonecznie. Przyniosłem do pracy lornetkę 8x42 z założoną folią ND5. Widoki były super. Oglądaliśmy w 6 chłopa.

Pierwszy raz korzystałem z tej folii i widok był hipnotyczny. Wiem, że większość z Was narzekała na chmury, ale widok ich płynięcia po tarczy jest po prostu wciągający. Zachwycił mnie nawet bardziej niż samo zaćmienie 🙂

Będę teraz codziennie korzystał z takich obserwacji i przygotuję jeszcze uchwyty pod 16x56.

  • Like 6

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Przemek_K napisał:

Tyle udało się dzisiaj zdobyć: pojedyncze zdjęcia z ED80+ND5+barlow 2x, Canon 60D, PIPP, Registax6, RawTherapee. Robione z filtrami UV/IR oraz pomarańczowym #21.

Sun_25_10_2022_3.thumb.jpg.41ba497461af22231da905d5d418311e.jpg

Sun_25_10_2022_FP3.thumb.jpg.4e4920ce77014642c8f3a66c8e3a879e.jpg

Zacmienie_Slonca_25_10_2022_S1.thumb.jpg.0b7d07884dbe18ae15d01fc3ef6f0f9f.jpg

Zacmienie_Slonca_25_10_2022_S2.thumb.jpg.5f2566cbc1a055a15c705f504dfa563d.jpg

Fotki - cudeńka. Ja musiałem sobie odpuścić widok zaćmienia z powodu pracy. Pozostaje mi pooglądać fotki i filmy innych miłośników niebieskich spektakli, którym za ich publikowanie serdecznie dziękuję.

  • Like 6

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja biegałem z paczkami po rejonie z filtrem słonecznym pod pachą 🙂 Jak tylko Słonko się pokazało to patrzyłem co tam się dzieje, przy okazji paru klientom udało się bezpiecznie poobserwować zjawisko. Niektórzy używali okularów przeciwsłonecznych 😱

  • Like 5

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas treningu odważnikiem kettlebell na skwerku pod blokiem miałem okazję widzieć "rogal" poprzez naturalny filtr - chmury. Nie jest to godny polecenia sposób, bo potem przez pewien czas widziałem białe przedmioty na liliowo 🙂

Po powrocie do domu wystawiłem lornetę z filtrem na balkon i korzystałem z króciutkich luk między chmurami. Krótkie one były, ale com zobaczył, to moje. Gorzej było z rodziną, bo zanim ktoś podszedł, to chmura hyc, i zasłoniła.

  • Like 4

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment maksymalnego zasłonięcia Słońca przez Księżyc jest jednocześnie momentem nowiu Księżyca.

Jeżeli tak jest, to mógłby ktoś wyjaśnić dlaczego wszędzie podawali, że Słońce będzie najbardziej przykryte pomiędzy godzinami 12:15 a 12:30, skoro nów nastąpił dokładnie o 12:48?

To właśnie o 12:48 Słońce powinno być najmocniej przykryte przez Księżyc. Czegoś nie rozumiem?

Dziękuję za odpowiedzi 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc w nowiu to czarny okrąg troszeczkę podświetlony z jednej strony, najlepiej obserwujemy taki Księżyc wieczorem, przez bardzo krótki okres, tuż po zachodzie  Słońca.

W Pozostałych porach, nów jest niewidoczny.

Teraz powiedz:  jak ma się jasność odbitego w tak małym stopniu światła, do jasności Słońca w południe ,chociaż to jesień,  jednak w stosunku do całego dnia blask słońca jest  w południe   najwyższy.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Polak napisał:

To właśnie o 12:48 Słońce powinno być najmocniej przykryte przez Księżyc. Czegoś nie rozumiem?

Nów to koniunkcja Słońca i Księżyca w układzie ekliptycznym (mają taką samą długość ekliptyczną). To raczej nie jest jednoznaczne z maksymalnymi fazami zaćmień częściowych.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ignisdei napisał:

Księżyc w nowiu to czarny okrąg troszeczkę podświetlony z jednej strony, najlepiej obserwujemy taki Księżyc wieczorem, przez bardzo krótki okres, tuż po zachodzie  Słońca.

W Pozostałych porach, nów jest niewidoczny.

Teraz powiedz:  jak ma się jasność odbitego w tak małym stopniu światła, do jasności Słońca w południe ,chociaż to jesień,  jednak w stosunku do całego dnia blask słońca jest  w południe   najwyższy.

Po prostu zawsze myślałem, że bez względu na to jakie zaćmienie ma miejsce, czy jest częściowe, całkowite, obrączkowe czy hybrydowe, to dokładna godzina maksymalnego zasłonięcia Słońca przez Księżyc jest tożsama z dokładną godziną nowiu.

Data i dokładna godzina nowiu to 25.10.2022, 12:48:20 (to ostatnie to sekundy). I myślałem, że ta godzina jest tożsama z godziną maksymalnego zasłonięcia Słońca przez Księżyc.

Edytowane przez Polak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)