Skocz do zawartości

Szepty kosmosu - Vol. 38 - Grupa Lokalna Galaktyk i Mgławica Merope


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

SUPER!,Takie relację lubię!Szkice,zdjęcia,kwintesencja(się zrymowało

7 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Obserwacje zacząłem od spojrzenia na gazowe olbrzymy.

Niestety to  najgorszy początek obserwacji ,zwłaszcza, kiedy w planach DSy i to słabizny.

Planety, jezeli są na niebie ,zawsze zostawiam na koniec sesji. Na Jowisza nie patrzę nawet nieuzbrojonym okiem ,bo 1,5h adaptacja idzie na marne.

7 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Mgławica Ślimak NGC 7293 za nic nie miała ochotę wskoczyć w pole widzenia. Pomimo dobrego zlokalizowania widziałem tylko ciemność.

Najprawdopodobniej ,to efekt w/w obserwacji, obiekt nie jest jakiś bardzo trudny ,nawet, bez filtrow. Podobna sprawa z M33,jezeli nie widać jądra, to nie ma najmniejszych szans zobaczyć kierunku nawinięcia ramion. Co ciekawe obserwowałem galaktykę Trojkąta -19.10 i 20.10, i znakomicie zadziałał SvB H-beta 18nm,znacząco poprawiając kontrast, bez najmniejszej redukcji obiektu. Bardzo dobrze spisywał sie  na M31,pokazał bardzo wyraźny dysk i delikatny zarys ramion. Ciemne pasy zostały niewidoczne, przynajmniej dla powera 19x i 25x. Kiedyś udało mi się je wy zerkać ,ale noc była wtedy wybitna.

Paweł, myślę ze się nie pogniewałeś, za to czepianie się, ale chciałem jakąś dyskusje zapoczątkować ,a nie poprzestać wyłącznie na lajku.

NGC147, widziłam ją wczoraj-20.10(przejrzystość 9/10, refraktor 152/760, power-25x. W powiększeniu 19x, nie widziałem nic. Sąsiadka,NGC 185, majaczyła zerkaniem, przy obydwu powerach. Patrząc na jej  SB-23,4mag/sec2,wydawłobysię ze jest spoko, niestety jest kilka czynnikow ktore obnizają tą wartość. NGC147 to karzeł, typu dE, w indexie kolorow, odpowiednik barwy niebieskiej, biorąc pod uwagę mniejszą czułosć oka ,na tę barwę niz np.na zołty-galaktyki E iSO ,otrzymujemy pierwszy czynnik. Drugi jest, jeszcze bardziej znaczący,częściowe przysłonięcie pasem DM. Sumując wszystkie niedogodności ,musimy dorzucić jeszcze ok.1.5mag.co daje nam wartość bliską 25mag/sec2,czyli SB jaką mają galaktyki LSB-(niskiej jaśności powierzchniowej.Trochę na skroty ,ale nie chciałem się tutaj za bardzo rozpisywać ,bo temat rzeka....

 

PS.Następnym razem ,podczas obserwacji M31, ustaw przeciwległe końce galaktyki na środku pola widzenia, i pozerkaj trochę, zobaczysz jak się wlecze, cała ma ponad 4*! długości

PRZEPRASZAM ZA BRAK NIEKTORYCH POLSKICH LITER I DOMKNIĘCIA NAWIASOW,MAM USZKODZONĄ KLAWIATURĘ.

  • Like 6

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarz, doceniam! 🙂 

Akurat u mnie na początku jest rozstawianie sprzętu, lampka czołówka, sprawdzanie SkySafari i ustawianie ostrości przy okazji planet, więc na tym etapie adaptacja jeszcze jest przede mną 🙂 Aż tak idealnych okoliczności nigdy też nie ma, bo często ktoś w trakcie sesji używa lampki (ja też), latarki, a to ktoś autem podjedzie na obserwacje itp itd 🙂 

Ze Ślimakiem jest różnie, w 15x70 mi wyskakiwał z łatwością, ale w mniejszym polu widzenia potrzeba lepszego nieba, żeby go wyłapać bez filtrów z tła (skubany jest dość spory), a do tego akurat wtedy był dość nisko plus cirrusy 🙂 Dwa dni potem coś już majaczył, podobnie jak M33 z jądrem co było dla mnie czymś ekstremalnym, ale o tym w następnej relacji 🙂 

ps. apertura 152 też na pewno robi różnicę

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)