Skocz do zawartości

Korektor pola - reduktor vs. ogniskowa


rafalt73

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przymierzam się do zakupu reduktora x0.8 do APO 130/910 i mam tu jedną obawę i pytanie z tym związane. Jak bardzo może mienić się położenie punktu ostrości po zmianie flattenera  na reduktor? Pytanie bierze się z ograniczonego zakresu regulacji wyciągu jaki mam obecnie. Korzystam z ESATTO 4” w którym długość robocza wyciągu to 35mm (to całkowity zakres regulacji).  Obecnie adaptery mam  tak dobrane, że ostrość łapie mniej więcej w połowie długości pracy ESATTO . Obawiam się że jak zainstaluje w układzie reduktor to zabraknie mi wyciągu. Czy można to jakoś matematycznie określić?

o ile dobrze pamiętam @jolo chyba korzystałeś z takiej konfiguracji 130/910 + reduktor?

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, wessel napisał:

Jak zabraknie to pół biedy, gorzej jak będzie za długi... Niestety nie ma na to wzoru, bo przesunięcie punktu ostrości zależy od konstrukcji teleskopu, reduktora itp.

Dokładnie tego się obawiam!
Może chociaż ktoś pamięta czy po założeniu reduktora wyciąg się „skraca” czy „wydłuża” ?

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktowałem się z TS w tej sprawie. Odpowiedź brzmi tak, że punkt ostrości przesunie się w kierunku teleskopu o ok 100 mm. Nawet jeśli te 100 mm jest przesadzone to z całą pewnością wiadomo że nie będzie to 10mm a to już oznacza że przy zastosowaniu Esatto jako focusera trzeba modyfikować adaptery 😞 Przy niewątpliwie wielu zaletach Esatto, myślę  że tą cechę fokusera  mogę zaliczyć spokojnie na poczet dużych minusów (mała elastyczność w modyfikowaniu elementów optycznych) 😞 

Cytat

This reducer (like most of them) moves the focus point inwards by quite a bit. I don´t have a specific value but it will be approx 100 mm.

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ze skokiem 3mm pewnie kosztują tyle co apartament na Manhattanie 😄 

17 minut temu, rafalt73 napisał:

Skontaktowałem się z TS w tej sprawie. Odpowiedź brzmi tak, że punkt ostrości przesunie się w kierunku teleskopu o ok 100 mm. Nawet jeśli te 100 mm jest przesadzone to z całą pewnością wiadomo że nie będzie to 10mm a to już oznacza że przy zastosowaniu Esatto jako focusera trzeba modyfikować adaptery 😞 

Będzie się dało samymi adapterami dostroić? Czy będziesz musiał coś przed samym wyciągiem skracać?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jolo napisał:

... Będzie się dało samymi adapterami dostroić? Czy będziesz musiał coś przed samym wyciągiem skracać?

Pewnie da się to skorygować adapterami, tyle że po ostatnich wydatkach na adaptery nie mam już chyba chęci pakować się dalej w koszty. Co prawda adaptery zamawiałem z Precise Parts (sklep on-line w USA) więc cena była kosmiczna. Wiem że można je wykonać znacznie taniej w polskim Serwisie Astro ale już chyba odpuszczę ... 😞

xD7D9FC83-3670-481D-BFA0-0EB4C52DE0F5.jpeg.pagespeed_ic.wVt2CVgPBT.jpg.thumb.webp.a2ccdbf7bf864a0a76ff22759b684c96.webp

#1 Adapter nr 1 łączący teleskop z focuserem Esatto o długości 75 mm

#2 Esatto 4 i Arco 3  oraz wyciąg w połowie długości 16 mm łącznie daje 109 mm

#3 Adapter nr 2 łączący Arco z korektorem pola o długości 20 mm

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Udało mi się ustalić zmianę położenia fokusera w zależności od tego czy w torze optycznym jest korektor pola czy reduktor. Dla osób szukających podobnej odpowiedzi polecam stronę z kalkulatorem - wyniki pokrywają się z pomiarami w rzeczywistości.  Mój układ to refraktor 140/910 i różnica w położeniu fokusera (korektor - reduktor) wynosi równe 30mm. Obliczenie kalkulatorem daje 33mm więc bardzo podobnie. W polu ogniskowa reduktora podałem różnicę w długości ogniskowej po redukcji czyli 910 - (910x0.8) = 182

Link do kalkulatora: https://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#FR_a 

Zrzutekranu2023-04-27o22_45_31.thumb.png.5931c571ded06141068915f287eeb377.png

 

  • Like 2

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się jeszcze jak to jest że ogniskowa po zastosowaniu reduktora 0.8x w tym układzie skraca się o 182 mm a focuser w rzeczywistości zmienia pozycję tylko o 30 mm. Koledzy już tu wspominali że chodzi o zmianę konta załamania światła za reduktorem. Światło jest mocniej uginane przez reduktor niż przez Flattener - zmiana kąta ugięcia, kąt jest bardziej rozwarty. Zmiana pozycji fokusera jest więc wynikiem zmiany położenia punktu ostrości w wyniku ugięcia świata pod innym kątem. Gdzie się więc podziała brakująca wartość 182mm (910mm - 728mm)? 182mm to odległość pomiędzy obiektywem a jego pozornym obrazem który powstanie jeśli przedłużymy geometrycznie linie stożka światła za reduktorem. Przedstawienie graficzne pozwala  lepiej to zrozumieć o ile ja to dobrze zrozumiałem - mam nadzieję że o to chodzi 🤭

1. Układ podstawowy czyli teleskop z zamontowanym korektorem pola

2. Teleskop z zainstalowanym reduktorem ogniskowej 0.8x : 910 x 0.8 = 728 mm

Zrzutekranu2023-04-29o13_32_28.thumb.png.b756b53449167a11c20e4b2fffc5362c.png

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)