Skocz do zawartości

Masakra Jowisza Masakratorem Saturna


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem w astrofoto planetarnym robisz istny przewrót na miarę kopernikańskiego. Startujesz w jakichś międzynarodowych konkursach astrofotek? Na pewno bardzo wysokie miejsca byś zajmował.
Twój przykład mówi, że nie wystarczy posiadać sam dobry sprzęt, ale trzeba mieć także umiejętności by go odpowiednio nastroić i umieć zebrać dobry materiał z kamerki i go odpowiednio obrobić. To nie jest chyba talent, ale podejście do tematu z wielką pasją i mega zaawansowane doświadczenie praktyczne. Niewielu jest takich w Polsce. Robisz poważną konkurencję Łukaszowi Sujce, a może i chwilami przebijasz bo twoje foty są zawsze tak przyjemnie klarowne. BRAWO!

Edytowane przez soczi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczi, wielkie dzięki za słowa uznania. Nigdy by mi nie przyszło do głowy porównywać się z Łukaszem Sujką - zupełnie nie ten poziom doświadczenia i profesjonalizmu, nie wspominając o sprzęcie. Sam fakt, że Łukasz stosuje znacznie bardziej profesjonalną technikę fotografii mono pokazuje, że mierzy znacznie wyżej niż ja - ja robię po prostu kolorowe obrazki, które bywają efektowne 🙂 Często przypominają mi się wpisy Łukasza w których wyjaśniał np. jak dopracowana kolimacja pozwala mu poprawiać jakość detalu itp. - i jak zestawiam to ze swoim niechlujstwem, niecierpliwością i traktowaniem tego typu detali decydujących o końcowym efekcie po macoszemu, nie mam wątpliwości jaka dzieli mnie od niego przepaść warsztatowa.

Natomiast co do sprzętu to pokazuję te ostatnie fotki wykonane Celusiem z pewną premedytacją. I nie chodzi tylko o głos w dyskusji o planetarnych możliwościach njutków - ale także o pokazanie, że w gruncie rzeczy fajne i cieszące efekty można uzyskać nawet stosunkowo tanim sprzętem. Ten C8-N to jest zwykły, seryjny chińczyk, cenowo dostępny w takiej jak moja używanej wersji nawet dla najskromniejszych budżetów. Trochę mnie zaskoczył tym co pokazuje, więc chętnie się tym dzielę i mam nadzieję, że będzie to dla początkujących amatorów planetarnego astrofoto zachętą. Celuś pokazał, że "próg wejścia" nie jest w tej dziedzinie wcale wysoko.

Konkursy - nie mam szczerze mówiąc głowy do tego, może kiedyś znajdę chwilę żeby się tym zainteresować 🙂

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czapki z głów - to jest fantastyczne zdjęcie! Siłą rzeczy nasuwa się jednak takie pytanie... Czy nie przymierzacie się może do masakry innych planet (nie tylko Marsa)? Myślę, że nie tylko ja oddałbym dużo, by zobaczyć takie zdjęcia od Ciebie.

Kłaniam się nisko! 

  • Like 1

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nastawiałem Celusia i na Marsa i na Saturna i wrzucam tutaj na bieżąco fotki, np.

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/55482-mars-2022/#comment-335851

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/55442-saturn-2022/page/2/#comment-335962

Ale cóż - efekty nie zawsze są porównywalne. Choćby ta sesja pokazana tutaj, podobnie jak ostatnio pokazane zdjęcia Księżyca, potwierdzają że Seeing is King! Żadna apertura, żadna jakość optyki, żadne umiejętności nie pozwolą podskoczyć wyżej wiadomego, szlachetnego miejsca, jeśli seeing jest do bani - a tak jest niestety najczęściej. To zdjęcie było pierwszym zrobionym tego wieczora. Potem, z każdym kolejnym, jakość detalu spadała - dosłownie z minuty na minutę. Jak znajdę czas to poobrabiam i pokażę też pozostałe, ale efekt jest wyraźny, mimo że parokrotnie w trakcie całej sesji ustawiałem od nowa ostrość aby uniknąć jakiegoś przypadkowego błędu w tym zakresie. Jakość leci równo na pysk w osi czasu można by rzec 🙂

Do tego dochodzi wysokość nad horyzontem. Na zagranicznych forach można zobaczyć zapierające dech zdjęcia Saturna. No ale cóż my możemy na naszej szerokości geograficznej - skoro jest tak nisko, że widzimy go już prawie jak przez kisiel?

  • Like 2

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)