Skocz do zawartości

Szepty kosmosu - Vol. 39 - Kilka kulistych i M33 (relacja z obserwacji)


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem szczerze że czekałem na tę relację,wreszcie się coś dzieje w wizualu na FA,oczywiście są tematy planetarne, ale jednak DS to mój konik.Szkic M33 ,bardzo dobrze oddaje widok,jaki mam w swoim 6" refku, przy takim samym powerze-25x,w końcu 100mm lorneta jest równoważna 150mm refraktorowi,niejednokrotnie nawet go przewyższa ,zwłaszcza przy DS. Miałem ostatnio możliwość popatrzenia przez APM 28x110 MS,pod niebem nieco słabszym niż moje.Adaptacja była naprawdę byle jaka,ale wystarczyło przyłożenie oka(oczu) i kontrast,w porównaniu do mojego 6",powodował zawrót głowy.M 31 rozłożyła mnie na łopatki, wyraźnie widoczny ciemny pas ,u mnie to podłużna kiszka,a ciemny pas to przy krystalicznym niebie i to ledwo ledwo.Nie poświęciłem jej(lornetka) jednak zbyt dużo czasu,ponieważ obok stało 20"😃.

Wracając do szkicu(M33) widać że jest taka zwichrowana ,przez co można stwierdzić w którą stronę się zawija, tak widziałeś, czy tak po prostu wyszło? Ślimak bez filtrów ,to słabizna w aperturach tego rzędu, jedynie przy super warunie ją widać ,normalnie widzę tak jak pisałeś(coś tam jest) .Super wyłazi w OIII ,zwłaszcza OIII 3gen. NGC 147 widziałem na tej samej zasadzie(majaczy) i to przy super warunie. NGC 185 już na spokojnie, ale różnica w jasności powierzchniowej, pomiędzy nimi to prawie 1 mag. a biorąc pod uwagę częściowe przysłonięcie pyłem DM(ISM) ,NGC147 ociera się już o 25mag.arc.sec. czyli wartości jakie mają galaktyki LSB(Low Surface Brightness). Dodatkowo NGC 185 ,jak się niedawno okazało jest galaktyką z aktywnym jądrem (AGN) i klasyfikowana jako g.Seyferta. Procesy te, mają również wpływ na bezpośrednie postrzeganie jej przez oko ludzkie.

PS. Zaraziłem się lornetką i w planach TS Marine 20x110,bo tam pole prawie 3* i EP 5.5mm. I gdyby nie to, że na razie filtrów (1.25") brak, to 6" już by wisiał na giełdzie........😁

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Erik68 napisał:

Powiem szczerze że czekałem na tę relację,wreszcie się coś dzieje w wizualu na FA,oczywiście są tematy planetarne, ale jednak DS to mój konik.Szkic M33 ,bardzo dobrze oddaje widok,jaki mam w swoim 6" refku, przy takim samym powerze-25x,w końcu 100mm lorneta jest równoważna 150mm refraktorowi,niejednokrotnie nawet go przewyższa ,zwłaszcza przy DS. Miałem ostatnio możliwość popatrzenia przez APM 28x110 MS,pod niebem nieco słabszym niż moje.Adaptacja była naprawdę byle jaka,ale wystarczyło przyłożenie oka(oczu) i kontrast,w porównaniu do mojego 6",powodował zawrót głowy.M 31 rozłożyła mnie na łopatki, wyraźnie widoczny ciemny pas ,u mnie to podłużna kiszka,a ciemny pas to przy krystalicznym niebie i to ledwo ledwo.

No tak, jesienny okres nigdy nie sprzyjał obserwacjom, w tym roku wyjątkowo jest całkiem dobrze 🙂 Jednak relacji jak na lekarstwo. Co do lornety to 25x100 ED daje podobne obrazy co 28x110. Na pewno w 25x100 jest nieco lepszy kontrast i ogólna estetyka obrazu. Przynajmniej ja mam takie odczucia.

3 godziny temu, Erik68 napisał:

Wracając do szkicu(M33) widać że jest taka zwichrowana ,przez co można stwierdzić w którą stronę się zawija, tak widziałeś, czy tak po prostu wyszło?

Myślę, że dla osoby która wcześniej nie widziała zdjęcia galaktyki kierunek obrotu w wizualu nie będzie łatwy do wyłapania 😉 Czy tak widziałem? I tak i nie. Przy dłuższym wpatrywaniu się w obiekt ciężko ocenić co jest wytworem wyobraźni, a co realnym widokiem. Tym bardziej jeśli godzinę wcześniej człowiek naoglądał się innych szkiców 😉 

3 godziny temu, Erik68 napisał:

Ślimak bez filtrów ,to słabizna w aperturach tego rzędu, jedynie przy super warunie ją widać ,normalnie widzę tak jak pisałeś(coś tam jest) .Super wyłazi w OIII ,zwłaszcza OIII 3gen. NGC 147 widziałem na tej samej zasadzie(majaczy) i to przy super warunie. NGC 185 już na spokojnie, ale różnica w jasności powierzchniowej, pomiędzy nimi to prawie 1 mag. a biorąc pod uwagę częściowe przysłonięcie pyłem DM(ISM) ,NGC147 ociera się już o 25mag.arc.sec. czyli wartości jakie mają galaktyki LSB(Low Surface Brightness). Dodatkowo NGC 185 ,jak się niedawno okazało jest galaktyką z aktywnym jądrem (AGN) i klasyfikowana jako g.Seyferta. Procesy te, mają również wpływ na bezpośrednie postrzeganie jej przez oko ludzkie.

Ślimaka bez filtrów wyłapałem rok temu w Delta Optical Extreme 15x70 ED, jednak było to bliżej wakacji. Zlokalizowany był też korzystniej - muszę odszukać tą relację. Z filtrami w lornecie było też widać ciemniejszy środek. Mam wrażenie, że pomimo mniejszej apertury ten obiekt lepiej jest łatwiejszy w lornecie o większym polu widzenia - jest dość spory i łatwiej wtedy kontrastuje z tłem.

Co do NGC 147 to niestety jej nie widziałem. Była tylko NGC 185 🙂 

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

Mam wrażenie, że pomimo mniejszej apertury ten obiekt lepiej jest łatwiejszy w lornecie o większym polu widzenia - jest dość spory i łatwiej wtedy kontrastuje z tłem.

Tak dokładnie jest.Dla obiektów rozciągłych,o dużych rozmiarach kątowych ,kluczową rolę odgrywa tzw luminacja(Etendue)-miara wrażenia wzrokowego, które odbiera oko ze świecącej powierzchni. E(luminacja)=D2xF2, gdzie D -średnica apertury w cm,a F-pole widzenia w stopniach.Zwiększyłem aperturę o 1,5x ,tak jak to wynika z testów i mamy dla 15x70(pole wid.4.7*) E = 2435 ,a dla 25x100(2.7*) E=1640. Jak widać 15x70 ma znacząco większe Etendue(luminację) niż większa 25zx100.

 

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozostaje nic innego jak mieć w zapleczu 15x70 🙂 Swoją drogą ostatnio trochę zatęskniłem za tym parametrem, bo np. Plejady jak dla mnie wyglądają najlepiej właśnie w takim powiększeniu. Jest dość wyraźnie, a do tego fajny oddech na około. Dobra 70tka pod ciemnym niebem pokazuje całkiem sporo.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że dla teleskopów luminację można zastąpić drugim wzorem , który da identyczny wynik jak ten w/w .E=EP2xAF2,gdzie EP to źrenica wyjściowa w cm(max 7mm),a AF -pozorne pole okularu i tak dla EP 7mm i 100* okularu ,mamy max. E=4700.(+/- 20%).

Szerokie pola to coś, co mnie ostatnio strasznie pociąga. Miałem w planach 70mm ale 10,5x70 ,dlatego że tam EP to 7mm a pole coś ponad 5*,i ref.6"miał zostać .Ale po ostatnim kontakcie ze 110mm binarem, stwierdziłem że wystarczy mi tylko 20x110,zwłaszcza że 95% obserwacji prowadzę przy powerze 19x.

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Erik68 napisał:

Zapomniałem dodać że dla teleskopów luminację można zastąpić drugim wzorem , który da identyczny wynik jak ten w/w .E=EP2xAF2,gdzie EP to źrenica wyjściowa w cm(max 7mm),a AF -pozorne pole okularu i tak dla EP 7mm i 100* okularu ,mamy max. E=4700.(+/- 20%).

Szerokie pola to coś, co mnie ostatnio strasznie pociąga. Miałem w planach 70mm ale 10,5x70 ,dlatego że tam EP to 7mm a pole coś ponad 5*,i ref.6"miał zostać .Ale po ostatnim kontakcie ze 110mm binarem, stwierdziłem że wystarczy mi tylko 20x110,zwłaszcza że 95% obserwacji prowadzę przy powerze 19x.

Poczytaj o APM 20x70 ED, nigdy nie miałem w rękach, ale opinie zbiera bardzo dobre. Miałem Deltę Extreme ED 10,5x70. Co mi się w nich nie podoba to okulary o małym polu widzenia. Owszem, pole widzenia lornetki może jest spore, ale pozorne pozostawia wiele do życzenia. Osobiście lubię "zanurzyć" się w kosmosie, a ta lornetka tego nie umożliwiała pomimo bardzo dobrej optyki (podobnie ma 7x50). Pole ostre praktycznie po sam brzeg i to robiło wrażenie, szczególnie za dnia. Generalnie uważam, że to najlepszy model z serii Extreme jeśli chodzi o jakość obrazu.

Jest jeszcze TS 23x110 ED (w oprawie jak APM ED, więc zgrabna: https://www.cloudynights.com/topic/722987-ts-23x110-ed-binoculars/), bo ta klasyczna TS 20x110 to niestety kloc BA8, którego nie chciałbym targać (miałem chwilę TS 22x85, też w oprawie BA8) 😉 

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Owszem, pole widzenia lornetki może jest spore, ale pozorne pozostawia wiele do życzenia. Osobiście lubię "zanurzyć" się w kosmosie, a ta lornetka tego nie umożliwiała pomimo bardzo dobrej optyki

Dzięki Paweł,wiem o co ci chodzi.....Mam podobny efekt kiedy zmieniam 40mm(72*) na 30mm(80*) .Pomimo że 40mm daje ponad 0.5* większe pole widzenia,  to po zmianie na 30mm ,jest wrażenie jakby zamiast się zmniejszyć , jeszcze się poszerzyło...😃

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)