Skocz do zawartości

ZWO ASI 183 MC. Pierwsze światło i prawdziwy kolor Księżyca


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Komp wymęcza dziś obrazek zrobiony bez Barlowa - na którym mieści się cała tarcza! No tylko koma... Zobaczymy jak to wyjdzie, bo bezpośrednio w ognisku, bez Barlowa koma jest już jednak widoczna. Bądź co bądź jest to niewyrafinowany Netwon.

Z ciekawości zrobiłem szybką próbę z gwiazdami, bez użycia Barlowa. Widać że koma jest - cudów nie ma.

P.S.
Proszę się nie pastwić - fotografia DS to dla mnie teren całkowicie obcy. 🙂

m42c.jpg

  • Like 5

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja zestackowana z drizzle 1,5x, doprowadzona do podobnej jak poprzednia skali. Widać że detal jest subtelniejszy i precyzyjniejszy, więc niewątpliwie gra warta jest świeczki, tyle że trzeba się nastawić na wielogodzinne mielenie. Po 9 godzinach mielenia przez AS! 440 klatek z drizzle 1,5x, licznik postępu generowania pierwszej wersji złożonej z 50% puli pokazuje 89%... Przy tej wielkości klatki nawet największe rozmiary pól kontrolnych - o wielkości ok. 300 - dają ok. 800 punktów kontrolnych...

sprzęt: Intel(R) Core(TM) i7-8700 CPU @ 3.20GHz   3.19 GHz, RAM 32,0 GB

MARE-NECTARIS-2022-11-10-15x-53-80-Celes

 

Edytowane przez lulu
  • Like 7

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - tak się nie da pracować. 800 punktów kontrolnych generowanych automatycznie to jest dla mojego komputera masakra. Spróbowałem innej wersji - ręcznej. Naniosłem ok 200 punktów. Chwilę to trwa - ale chwilę, a nie cały dzień. I wydaje się, że zadziałało - stack wykonałem w sumie z 10% puli 2000 klatek zebranych podczas sesji. Zrezygnowałem z wykonywania wersji z większej liczby klatek i już za pomocą PIPP-a ograniczyłem ich liczbę do ok. 200 na wejściu do AS!. No i proszę - cała rzecz trwała kilka minut w wykonaniu PIPP-a i może z pół godziny w wykonaniu AS!

No tak to można poszaleć z 20px matrycą :-) Teraz tylko jeszcze okiełznanie laptopa i znalezienie powodów niskiego (4fps) transferu przy pełnej klatce...

 

AS! ksiezyc.jpg

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam to na HDD bo mam wrażenie że on głównie korzysta z pamięci - ale zrobię też eksperyment z SSD, dzięki. Tak naprawdę to właśnie pamięci brakuje - task manager pokazuje zużycie na poziomie 99%, podczas kiedy procek i dysk mają umiarkowane zużycie.

Edytowane przez lulu

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadejszła wiekopomna chwiła prawdy. Czy da się skorzystać z tej wielkiej matrycy bezpośrednio w ognisku, bez Barlowa zawężającego pole widzenia i zmniejszającego w ten sposób pole rażenia komy? Mówimy o zwykłym newtonie 200/1000.

Po pierwsze - przy ogniskowej 1000 mm cała tarcza Księżyca mieści się na matrycy! Prawie na styk - kadr który pokazuję ma sztucznie dorobione czarne tło. Po drugie - cudów nie ma, już zdjęcie M42 pokazało na gwiazdkach obecność komy i tutaj też jest widoczna w postaci pogorszenia ostrości, narastającego w kierunku lewej strony kadru.

Pytanie na ile tego typu efekt jest do zniwelowania za pomocą kolimacji, bo takie kierunkowe narastanie nieostrości na zdrowy rozum sugeruje że coś nie jest całkiem osiowo ustawione. Zamiast teoretycznej kolimacji laserem, która jest o kant stołu rozbić gdy wyciąg obciążę ciężką kamerką, albo kamerką i jeszcze cięższym Barlowem, należałoby być może skolimować sobie z takim a nie innym "wsadem" w wyciągu i takiej a nie innej pozycji teleskopu - na jakiejś gwieździe, doprowadzając pierścienie dyfrakcyjne w okolicach ogniska do możliwie regularnego wyglądu...?

Te próby i zabawy przede mną. A teraz pełna tarcza Księżyca - nareszcie za jednym strzałem, bez sklejania mozaiki!

THE-MOON-2022-11-10-15x-45-90-Celestron-

 

Edytowane przez lulu
  • Like 7

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciut większą tarczę w kadrze uzyskuję z ED80+barlow2x2", dokładnie 2,16x z Canonem 60D więc coś ok. 1300mm ogniskowej. Aparat pewnie by złapał na styk tarczę przy ok. 1500mm ale lubię mieć trochę zapasu przestrzeni więc taka konfiguracja mi odpowiada. Podgląd na jedną klatkę (zmniejszona, proporcje zachowane) z 02.11. 2022:

Moon_02_11_2022_klatka_1.thumb.jpg.7065fb177882c7f6a54aca00f3552aed.jpg

Taki efekt rozmytej krawędzi tarczy podobny jak u Ciebie wychodził mi przy zdjęciach z achromatów 80/400 i 120/1000 - aberracja dawała się we znaki. Pewną poprawę dawał mi wtedy filtr zielony, na szczęście ED80 z barlowem 2x2" dobrze współpracuje i krawędzie wychodzą dużo lepsze. W kwestii kolimacji nie potrafię pomóc, u siebie żeby wyeliminować na maxa wszelkie ugięcia dorabiałem adapter do mocowania wyciągu od CC6 i stosuję tuleje M90 między tubusem a wyciągiem, ciężki aparat łapie ostrość przy niewielkim wysuwie wyciągu. Unikam więc konfiguracji typu extender 2" do wyciągu i dopiero aparat.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno uwierzyć że to aberracja odpowiada za powstanie nieostrości na krawedziach. ED80 powinien radzić sobie z tym bez problemu i jeżeli coś takiego obserwujesz, to może jest to wynik tych dodatków o których wspominasz - adaptery, tuleje... Może to powoduje utratę osiowości i obraz nie pada prostopadle na matrycę?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolnych chwilach kontynuuję moje eksperymenty z obróbką pierwszych zdjęć zrobionych ASI 183, wypracowuję nową strategię postępowania z kolorem, powiększeniem i wyostrzaniem.

Jak zwykle dochodzi tu do konfliktu interesów między ambicją uzyskania jak największej powierzchni obrazu, a chęcią uzyskania perfekcyjnej ostrości szczegółów - takiej, która nie sprawiałaby wrażenia, że obraz jest sztucznie powiększony. Dotychczas - mimo stosunkowo dużego pola widzenia jakie zapewniała kamera ASI 178 - musiałem iść na kompromis, godząc się na większą skalę obrazu, przy której precyzja detali była co najwyżej "akceptowalna". W skali 1:1 widać było jednak, że detale nie są idealnie ostre, a obraz jest nieco większy niż potrzeba dyktowana jego praktyczną rozdzielczością.

Gigantyczna matryca ASI 183 pozwala uniknąć tej kolizji interesów. Obraz można zmniejszyć do rozmiarów, przy których precyzja rysunku drobnych detali jest perfekcyjna. Mimo to obraz zachowuje dużą powierzchnię, niemieszczącą się w skali 1:1 na większości monitorów - co traktuję jako warunek i miarę sukcesu 🙂

Obrazek poniżej został zestackowany z opcją drizzle 1,5x, następnie zmniejszony do 53% - i na koniec jeszcze do 77%, czyli w sumie ma 61% natywnej wielkości i w tej skali nie czuje się już, że detale są niepotrzebnie powiększone. W rzeczywistości po takim zmniejszeniu część najdrobniejszych detali ginie, albo jest słabo widoczna. Ale nie bierzemy przecież udziału w żadnych zawodach sportowych! Dla mnie celem jest uzyskanie obrazu, który będzie robił wrażenie naturalnego - takiego jak dobrej jakości obraz w okularze, podczas obserwacji wizualnych. Duża matryca to kroczek w tym kierunku.

MARE-CRISIUM-2022-11-10-3-15x-53-77-Cele

 

  • Like 5

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lulu napisał:

trudno uwierzyć że to aberracja odpowiada za powstanie nieostrości na krawedziach. ED80 powinien radzić sobie z tym bez problemu i jeżeli coś takiego obserwujesz, to może jest to wynik tych dodatków o których wspominasz - adaptery, tuleje... Może to powoduje utratę osiowości i obraz nie pada prostopadle na matrycę?

O tym właśnie pisałem, ED80 z barlowem 2x2" doskonale sobie z tym radzi, chodziło mi o zwykłe achromaty 80/400 i 120/1000, zawsze miałem taką białą otoczkę na krawędzi nawet z użyciem funkcji deringing w Registaxie, z ED80 nawet nie muszę jej włączać. Przykłady: fragmenty z ED80 i achro 120/1000:

Moon_ED80_1.jpg.b13679a4f6f96d16ae3fa6647e0e5cbb.jpg

Moon_1201000_1.jpg.c1909524de1f248d6348b0e944f9dc8a.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, źle Cię zrozumiałem. Mimo wszystko nie traktowałbym tego efektu jako cechy achromatu - robiłem sporo zdjęć małymi achromatami i nie mogę powiedzieć by tego typu efekt był ich cechą naturalną, wynikającą np. z aberracji. Jako przykład fotka ze zwykłecho achro 76/1200 mm - tyle że starego japońca z lat 60-tych:

 

THE-MOON-2021-10-25-2.jpg

  • Like 4

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcie. Myślę, że ten stary japoniec bije na łeb jakością optyki seryjne SW no i ta światłosiła też swoje robi - to nie f/5 czy f/8,3. Druga rzecz to w tym 120/1000 mocowałem aparat do fabrycznego wyciągu który dość sporo musiał wyjechać żeby złapać ostrość, przy jego jakości i stabilności na pewno były spore ugięcia z ciężką lustrzanką. Pewnie sporo by pomogło gdybym zrobił w tym achromacie taki patent jak w ED80 z adapterem do wyciągu GSO z CC6 ale szczerze to i tak nie było szans mocować się z taką rurą bez porządnego montażu, EQ3-2 jest za słaby na takie konfiguracje z długimi achromatami.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)