Skocz do zawartości

Czyszczenie luster alkoholem


gregor221

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, gregor221 napisał:

Niestety niedowiarkowie musza przyjechac z wlasnym statywem w pogodna noc i poswiecic wieczor lub noc aby przekonac sie czy plyta korekcyjna zostala poprawnie zamontowana.

Dlaczego z własnym statywem?

Posiadam również montaż 
Ja nie widzę przeszkód jak ktoś potrzebuje go sprawdzić

Zapraszam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym przekazac cenna informacje odnosnie czyszczenia alkoholem IPA luster pokrytych aluminium.Jest to stanowczo przeciwskazane gdyz dochodzi do reakcji chemicznej w wyniku ktorej tworzy sie ten zwiazek chemiczny http://pl.swewe.net/word_show.htm/?70567_1&Izopropanolan_Aluminum.Jednak w przypadku Celestrona Orange USA z lat 70 oraz Celestron Black Starbright USA z lat 80 lustra byly pokrywane wysokiej jakosci srebrem wiec na szczescie alkohol IPA nie uszkodzil tu powlok lustrzanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, gregor221 napisał:

Alkohol IPA to do soczewek z powlokami antyrefleksyjnymi dobry jest ale nie do luster aluminiowych.Tu pisze zeby woda z kranu przeplukac a potem destylowana.Ludwik lub lagodne szare mydlo dobre jest a potem splukac woda destylowana z apteki.

Dobrze piszesz Kolego.  Swego czasu powłokę aluminiowa zmyłem bo uzylem.... Alkoholu. Najlepiej woda i mydło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za dziwne chemiczne teorie tutaj rozwijacie? Glin reaguje z alkoholem izopropylowym? Od kiedy? Zróbcie sami taki eksperyment: folia aluminiowa + alkohol. Nic z tego nie wyjdzie.

Kolejna bardzo dziwna rzecz: mycie lustra szarym mydłem. To akurat już mogłoby by szkodliwe, bo mydło jest alkaliczne i bardzo powoli reaguje ze szkłem. Jedynie informacja o detergencie jest sensowna.

A, jeszcze pokrywanie "wysokiej jakości srebrem". Powłoki srebrne są mniej trwałe niż aluminiowe, więc osobiście wolę "wysokiej jakości glin".

A przy okazji: przypuszczam, że "mnich85" i "gregor221" to ta sama osoba. Był też na Astropolis i zwykł tam rozmawiać sam ze sobą, byle robić niepotrzebny szum.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Co za dziwne chemiczne teorie tutaj rozwijacie? Glin reaguje z alkoholem izopropylowym? Od kiedy? Zróbcie sami taki eksperyment: folia aluminiowa + alkohol. Nic z tego nie wyjdzie.

Kolejna bardzo dziwna rzecz: mycie lustra szarym mydłem. To akurat już mogłoby by szkodliwe, bo mydło jest alkaliczne i bardzo powoli reaguje ze szkłem. Jedynie informacja o detergencie jest sensowna.

A, jeszcze pokrywanie "wysokiej jakości srebrem". Powłoki srebrne są mniej trwałe niż aluminiowe, więc osobiście wolę "wysokiej jakości glin".

A przy okazji: przypuszczam, że "mnich85" i "gregor221" to ta sama osoba. Był też na Astropolis i zwykł tam rozmawiać sam ze sobą, byle robić niepotrzebny szum.

Ja osobiście zmyłem powłokę z lustra od Newtona. Od tamtej pory myje czyta woda i mydłem a Gwoli ścisłości nie znam Pana Gregor221 a na astropolis mino blokady 7 kont dalej sie  z Wami tam bawię, takich macie expertow że potrafią aby zablokować stały IP  👋👋👋👋idz na astropolis tu mam jedno konto i git 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam czyszczenie luster alkoholem (jakimkolwiek) jest niewskazane, ponieważ może powodować korozję aluminium. 

Tak na szybko pod hasłem "aluminium alcohol corrosion" znalazłem np takie treści:

https://www.jstage.jst.go.jp/article/jcorr1991/53/1/53_1_44/_article

https://chemistry.stackexchange.com/questions/107468/is-an-alcohol-based-spray-cleaner-ok-for-cleaning-an-aluminum-heat-exchanger

http://www.diva-portal.org/smash/get/diva2:720728/FULLTEXT01.pdf

Co prawda aluminium na lustrach jest często zabezpieczane np SiO2, a nawet bez tego w atmosferze pokrywa się ochronną warstewką Al2O3, ale podczas pocierania może dojść do uszkodzenia takiej powłoki i warstewka aluminium o grubości rzędu mikrometrów ułamka mikrometra szybko może zostać unicestwiona. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jolo napisał:

Z tego co pamiętam czyszczenie luster alkoholem (jakimkolwiek) jest niewskazane, ponieważ może powodować korozję aluminium. 

Tak na szybko pod hasłem "aluminium alcohol corrosion" znalazłem np takie treści:

https://www.jstage.jst.go.jp/article/jcorr1991/53/1/53_1_44/_article

https://chemistry.stackexchange.com/questions/107468/is-an-alcohol-based-spray-cleaner-ok-for-cleaning-an-aluminum-heat-exchanger

http://www.diva-portal.org/smash/get/diva2:720728/FULLTEXT01.pdf

Co prawda aluminium na lustrach jest często zabezpieczane np SiO2, a nawet bez tego w atmosferze pokrywa się ochronną warstewką Al2O3, ale podczas pocierania może dojść do uszkodzenia takiej powłoki i warstewka aluminium o grubości rzędu mikrometrów szybko może zostać unicestwiona. 

Ja dokladnie tak zrobiłem. Tarłem sobie lustro i przetarłem powłokę. Fakt,  że napaylenie  kosztuje grosze No ale praca jest do wykonania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, jolo napisał:

(...)

ale podczas pocierania może dojść do uszkodzenia takiej powłoki i warstewka aluminium o grubości rzędu mikrometrów szybko może zostać unicestwiona. 

Warstwa aluminium na lustrze musi być sporo cieńsza niż długość fali, żeby nierównomierności samej warstwy nie psuły figury lustra.
Dlatego takie warstwy mają grubość rzędu 0.1 długości fali, czyli mniej więcej 0.05 mikrometra. Taka warstwa aluminium jest złożona tylko z kilkudziesięciu warstw atomowych.
Dobrze jest o tym wiedzieć zanim się zacznie trzeć lustro czymkolwiek.

Warstwa zabezpieczająca, która oprócz tego podnosi współczynnik odbicia, jest trwalsza niż warstwa aluminium, ale jest jeszcze cieńsza.
Zarysowując tę warstwę na pewno odkrywamy gołe aluminium.

Nad alkoholem do mycia nawet się nie zastanawiałem, bo lustra najwygodniej myje mi się pod prysznicem i przy tym zużywam dziesiątki litrów wody.
Przy ostatnim myciu do samego spłukania luster zużyłem 4 litry wody destylowanej.

Jedyne co dotyka moich luster przy myciu to bawełniane płatki do demakijażu.
Płatki są mokre i dotykają lustra tylko pod własnym ciężarem, żadnego dociskania.
Podczas takiego miziania na lustro cały czas leje się woda z prysznica, żeby jak najbardziej zmniejszyć tarcie.
 

  • Like 4

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)