Skocz do zawartości

Doradzenie w kupnie "pierwszego" telskopu.


Rekomendowane odpowiedzi

Synta 8" na Pyrex~ie swój chłop... Lustro główne wygląda na dobre, raczej nie widać na nim odprysków i innych skaz , jedynie paprochy do zdmuchnięcia na upartego. Lusterko wtórne na bank jest bez skazy, serce jak dzwon. Nie wiadomo jak okulary, ale git malina.

 

Tak od siebie dodam, że ogólnie lepiej jest brać jasny teleskop. Tak na prawdę skupienie się tylko na planetach, działa na krótką metę, bo planet jest kilka, a obiektów głębokiego nieba setki. Planety z resztą najlepiej ogląda się w opozycjach lub wielkich opozycjach. Stąd rozczarowanie kupujących:

- bo w ogłoszeniu pisano o czapach polarnych na Marsie, a ich nie widać. - Ten punkcik to Mars? -jaja sobie robisz?!

 

Jeśli nie interesowało Cię głębokie niebo, musisz wiedzieć, że większe powiększenie ściemnia jasność teleskopu i ujmuje detale przy DS~ach, przez to, że okular o krótszej ogniskowej zmniejsza ilość światła wpadającego do oka, oko jak to oko, a Wielka Mgławica w Orionie tylko z nazwy jest wielka :D ale zawsze na nią poluję, mój pierwszy DS w życiu. W astroszkicach możesz obadać jak co widać :) to tak odnośnie postu @Szklarza z poprzedniej karty.

 

Idealnym teleskopem był by taki 28" z ogniskową 3000mm.  Bardzo ładny f4, no i busik do przewozu, okulary przeciwsłoneczne do księżyca i maska spawalnicza do słońca :D  ach te marzenia...

 

Bier te 8" działo  :)  do Twingo się mieści :)  Jeśli się zdecydujesz to zacznie padać, zawsze tak jest.  Pamiętaj bądź wytrwały i nie zrażaj się, walcz dzielnie, Oglądaj DS zerkaniem, bądź ciekawski i dociekliwy, szukaj odpowiedzi nawet jeśli nie znasz pytań, a astro da Ci wiele frajdy.

 

Witaj w gronie kanonierów :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za te cenne rady! Na prawdę wszyscy mi pomogliście, a Ty Marker uspokoiłeś mnie prześledzeniem zdjęć :) Użytkownik pisał o zakurzeniu - więc się zgadza, ale cieszę się że jest wszystko ok. Pochodzę z Suwałk, a tu zainteresowanie astronomią równa się prawie zero. Na szczęście mam rodzinę na południu Polski, i to właśnie ona przywiezie mój pierwszy lepszy teleskop, czyli syntę 8. Już w Piątek :D 

Nie mogę już się doczekać. :)

I jeszcze raz dziękuje za wszystkie rady, bo to dzięki wam dokonałem dobrego wyboru! :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kupuj sprzęcior i dziel się na forum wrażeniami. A już w marcu zapraszamy na zlot do Zatomia.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje - tylko tfu, tfu - pogodę obserwacyjną zgodnie z syndromem nowego sprzętu Będziesz miał za 2 tygodnie :D

Do tej pory proponuje ten dział http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-sie-nieba/

I jeśli nie posiadasz zainstaluj sobie domowe obserwatorium, ustaw miejsce obserwacji i trenuj na sucho aby Twoje niebo utkwiło Ci w głowie.

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-sie-nieba/

lub http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/882-cdc-cartes-du-ciel/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Z góry przepraszam za uprzedzenia do proponowania lornetek i synty, ale po czytaniu innych forach już mi to obrzydło.

I Dziękuję za poradę!....

 

To twoje słowa,ale na swoje szczęście dałeś się przekonać.

Witamy Cię w naszym gronie i powodzenia życzę.

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2164-mycie-lustra-moj-patent/?hl=%2Bmycie+%2Blustra

 

To tak na wszelki wypadek,gdyby przyszło Ci do głowy mycie lustra.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki! Przeczytam z pewnością :)

Akurat korzystam z programu stellarium i wiele obiektów pamiętam. Np. m42 i inne podobne mgławice. Dużo siedziałem nad tym rok temu w zimę, ale już torhcę zapomniałem.

 

Co do moich słów, to strasznie mi głupio haha. Bo gdzie nie czytałem, to zawsze proponują sytnę. Jednak tak na logikę - skoro tyle osób ją proponuje - to chciał nie chciał, musi być dobra! :)

A propo syndromu nowego sprzętu hahaha - dziwne to jest. Pamiętam jak dostałem ten "teleskopik" kilka porządnych lat temu. Musiałem właśnie czekać około 2 tygodni na pogodę. Eh... pamiętam tamten czas męczarni xd

A mycie lustra właśnie się przyda, bo jest zakurzone. Jednak najpier chcę wyczaić manewrowanie teleskopem, jego poszczególne częsci itp :)

 

Co do zlotu, to z chęcią bym się pokusił, jednak z Suwałk wszędzie jest daleko.. i tak w tym wypadku prawie 600km :(

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zlotu, to z chęcią bym się pokusił, jednak z Suwałk wszędzie jest daleko.. i tak w tym wypadku prawie 600km :(

Poczekaj może ktoś z okolicy pojedzie. Wtedy będzie taniej i raźniej.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach nie widziałem redukcji 2", spytaj się sprzedającego czy takową ma bo inaczej do długiego okularu 2" będziesz musiał ją dokupić a to jakby nie patrzył jakieś 50zł.

 

Co do wspominanej w kilku postach jasności teleskopu, to teleskop "jasny" i "ciemny" przy tej samej źrenicy wyjściowej da identyczny obraz. W wizualu przewaga "ciemnego" teleskopu na planetach wynika z mniejszej obstrukcji i łatwiejszego uzyskiwania dużych powiększeń. Teleskop "jasny" natomiast daje nam możliwość uzyskania szerszych pól niż "ciemny".

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, bo się zastanawiam. Nie ma tak, że teleskop o mniejszej ogniskowej a większej średnicy mimo wszystko przeważa nad refraktorami? 

Bo jak dobierzemy dobry okular ( np 4mm - jak się da) to i tak dawałby duże powiększenie, przy większej jasności. Czyli mielibyśmy i jasność i jakoś obrazu. Mylę się? :)

Rozumiem że np synta 8, która ma dość sporą ogniskową (średnicę także), jest powiedzmy że... uniwersalna na początek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do okularu to jeśli jego źrenica wyjściowa będzie nie mniejsza niż  3,8mm jakoś tak to było dla ludzkiego oka, to tak, będzie duże, w miarę jasne powiększenie, bo więcej pręcików w oku będzie łapało światło. Problemem jest turbulentna atmosfera. Pływający obraz będzie skutecznie uniemożliwiał złapanie ostrości, choćby nie wiem jak jasny był obserwowany obiekt. Dlatego większość (tak myślę) osób, okulary typu 4mm używa sporadycznie i w zasadzie są one na tą jedną jedyną noc, kiedy turbulentność atmosfery jest najmniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marker,

A co do okularu to jeśli jego źrenica wyjściowa będzie nie mniejsza niż  3,8mm jakoś tak to było dla ludzkiego oka, to tak, będzie duże, w miarę jasne powiększenie, bo więcej pręcików w oku będzie łapało światło.

 

Skąd taka dziwna wartość graniczna (3,8 mm)? Co miałeś na myśli pisząc: "bo więcej pręcików w oku będzie łapało światło"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra, moja pomyłka. Chodziło mi o średnice źrenicy ludzkiego oka, a te 3,8mm wpadło mi z liczenia offsetu lusterka. Chodziło mi, że przy okularze 4mm i 8" lustrze upraszczając, źrenica wyjściowa tego okularu to 0,5mm, gdzie źrenica oka ma około 6mm, a z pręcikami chodziło mi, że im więcej zostanie pobudzonych tym lepiej widać, dlatego w dzień źrenica się zwęża, a po zmroku rozszerza. Proszę o poprawę jeśli coś zagmatwałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z pręcikami chodziło mi, że im więcej zostanie pobudzonych tym lepiej widać, dlatego w dzień źrenica się zwęża, a po zmroku rozszerza. Proszę o poprawę jeśli coś zagmatwałem...

Jeśli masz na myśli to, że przy szerszej źrenicy każdy z pręcików dostaje więcej światła, to masz rację. Wcześniej myślałem, że chodzi Ci o to, że przy szerszej źrenicy światło pada na większą liczbę pręcików, a tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) a z pręcikami chodziło mi, że im więcej zostanie pobudzonych tym lepiej widać, dlatego w dzień źrenica się zwęża, a po zmroku rozszerza. Proszę o poprawę jeśli coś zagmatwałem...

Trochę pogmatwałeś, ale jednocześnie masz trochę racji :) Pręciki odpowiadające za widzenie nocne reagują na światło - działają one praktycznie tylko przy maksymalnie otwartej źrenicy. Kiedy intensywność światła rośnie źrenica się zwęża, ale jednocześnie pręciki "ślepną" - traci się adaptacja oka do widzenia w ciemności.

Odpowiedź pręcików samych w sobie zależy jedynie od intensywności światła, ale w połączeniu z interpretacją sygnału przez mózg faktycznie większa ilość jednocześnie pobudzonych pręcików decyduje o możliwości dostrzeżenia słabych i rozciągłych źródeł światła jak mgławice i galaktyki. Dlatego na przykład dla obserwacji planetarnych, gdzie światła jest dość sporo maksymalna rozdzielczość oka wynosi od 1 do 3 minut kątowych. Ale przy obserwacji obiektów głębokiego nieba, gdzie światła jest mało i kontrast jest niewielki, zdolność rozdzielcza spada do 1-2 stopni kątowych (widzenie nocne, skotopowe).

Pręciki odpowiadające za widzenie nocne rozmieszczone są na całej siatkówce, natomiast czopki odpowiedzialne za widzenie barwne przy dobrym oświetleniu (widzenie dzienne, fotopowe) skupione są w centrum pola widzenia, a ich maksymalne zagęszczenie występuje w tak zwanej plamce żółtej. Po adaptacji oka do ciemności w widzeniu skotopowym czopki nie pełnią żadnej funkcji, dlatego poza najjaśniejszymi mgławicami obiekty głębokiego nieba widzimy monochromatycznie - jako czarno białe.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chłodzeniem lustra nie chodzi o to żeby je schłodzić tylko aby jego temperatura zrównała się z temperaturą otoczenia. Jeśli lustro będzie "ciepłe" to nad jego powierzchnią będą tworzyły się turbulencje, podobnie jak widzimy to w letni dzień nad rozgrzanym asfaltem. Dlatego stosuje się często zwykłe wentylatory lub bardziej zaawansowane systemy ASCT. Inną sprawą są drgania obrazu gwiazd spowodowane niestabilnością atmosfery. Na to w astronomii amatorskiej raczej nie mamy wpływu.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W zasadzie kupuję ten teleskop bo zależy mi na takim statywie do time lapsów i fotek panoramicznych nada sie też jako mocowanie do lornetki a także

no własnie przyjdzie z teleskopem, nie wiem tylko za bardzo na którego konia postawić

http://www.amazon.co.uk/SKY-WATCHER-HERITAGE-114P-NEWTONIAN-REFLECTOR-TELESCOPE/dp/B00AWS6FHW

http://www.amazon.co.uk/Skywatcher-Virtuoso90-SKY-WATCHER-HERITAGE-90-CASSEGRAIN/dp/B00AWSCB66/ref=pd_sim_sbs_ce_2?ie=UTF8&refRID=1QW03JB19CE480R8FFRT

Obydwa mają bardzo dobrą opinię  muszę wybrać :/

Kto przywiązuje się do dobrego drzewa, zyskuje dobry cień.

 

Celestron 20x 80, Sky W Virtuoso Maksutov, Canon 7D, Canon 70-300EF Canon L 24-105, Tamron 17-50, Olympus OM10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już odpowiedz i biore MAKa 90 ze względu na możliwosć obserwacji krajobrazów.

 

edit:

No to ja w Volvo pach i do sklepu pach tele kupione i przelotka do Canona tez, do domku pach skręcanko  zestaw baterii i pach wszysko działa :)

Świetne będzie jutrzejsze kręcenie time lipsów w dzień i fotografowanie księżyca w nocy jesli chmury pójda spać.

Widzisz Jacek bitwa z wiatrakami wygrana.

Dziękuję wszystkim  za poradki

Darz bór! :D

Kto przywiązuje się do dobrego drzewa, zyskuje dobry cień.

 

Celestron 20x 80, Sky W Virtuoso Maksutov, Canon 7D, Canon 70-300EF Canon L 24-105, Tamron 17-50, Olympus OM10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Synta 8 jest już złożona. Obserwowałem tylko drzewa, aby sprawdzić jakość obrazu - zachmurzenie nie pozwala na więcej. :(

 

W związku z posiadaniem tego teleskopu mam jeszcze pytania:

 

1. Jak prawidłowo obserwować? Zdejmować czarną plastikową nasadkę w całości, czy tylko te małe kółeczko znajdujące się w jej wnętrzu?  Obserwowałem z tą drugą opcją.

2. Jaki jest zakres temperatur dla przechowywania synty? Pytam, bo zastanawiam się czy trzymać ją w garażu połączonym z domem. Jest dodatnia temperatura, ale jednak nie tak ciepło jak w domu.

 

Dla zaciekawionych, synta jest w dobrym stanie (wszystko jest tak jak w opisie) -jedynie lustro trochę przykurzone.

Do niej dołączona była również redukcja na 2'. Więc mam zarówno na 1.25' i 2'.  Okulary oczywiście standardowe 25 i 10.

 

Gdy będę miał już okazję na spokojnie nią się zająć, to napiszę wszystkie moje wrażenia związane z obserwacją. Mam nadzieję, że do końca następnego tygodnia uda mi się tego dokonać :)

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi! :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Synta 8 jest już złożona. Obserwowałem tylko drzewa, aby sprawdzić jakość obrazu - zachmurzenie nie pozwala na więcej. :(

 

W związku z posiadaniem tego teleskopu mam jeszcze pytania:

 

1. Jak prawidłowo obserwować? Zdejmować czarną plastikową nasadkę w całości, czy tylko te małe kółeczko znajdujące się w jej wnętrzu?  Obserwowałem z tą drugą opcją.

Rzadko ktoś mnie potrafi wnerwić... Ale Twoje pytanie doprowadziło mnie do szewskiej pasji.... >:(

Po jasną cholerkę Ludziska się produkują w tym dziale ??? ??? ???  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

Najlepiej obserwuj przez dekiel - lustro się przynajmniej nie zakurzy..... a z takim podejściem i tak nic oprócz gwiazdek nie zaobserwujesz...

Po cholerkę Ci ludzie doradzili 200 mm lustro jak Ty przez 50mm oglądasz  ??? Szukacz mogłeś kupić...

Zaczniesz wreszcie coś czytać ??? Wyjdziesz pod niebo i co Będziesz i jak oglądał ???

Co do przechowywania to może być Twój garaż - aby wilgoci nie było.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem gdzie znajdują się planety, poszczególne mgławice itp. Na bieżąco uczę się nieba. Mam kilka mapek z takiego atlasu i wchodzę na neta jak mi potrzeba.

Mam szukacz, więc po co mam dokupywać?

Poza tym, korzystam ze stellarium i robię to bez żadnego problemu, więc nie rozumiem tego pytania po co mi ktoś coś doradzał.

 

... A i jeszcze jedno... - nie miałem okazji dotychczas pooglądać nieba, wiec JESZCZE NIE OGLĄDAM.

Ale spoko, dla Twoich wątpliwości. Jaku już zacznę, to specjalnie dla Ciebie mogę napisać całą listę tego, co już zaobserwowałem. Tak aby zredukować niektórym niepotrzebne nerwy...

Pozdro!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spojrzałem na jego post z tej strony. :)

Dzięki za dopowiedzenie, teraz wszystko zrozumiałem :)

Mam nadzieję, że w miarę szybko będzie możliwość czystego nieba, bo jak na razie od czasu przybycia teleskopu ( czyli piątku), cały czas mgły :(

 

Dziękuję wszystkim za wszelkie uwagi, doradzenia i poświęcony czas!

:)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)