Skocz do zawartości

Stare i młode otwarte w Woźnicy


Rekomendowane odpowiedzi

.... Gromada  M38 wyraznie tonie w zielonkawym zafarbie. :)

Marek - czy masz dobrze skalibrowany monitor ??

 

P.S. No to widocznie wpatrywałem się po poprawce albo juz jestem całkowicie ślepy ::)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, aż zatęskniłem do astrofoto.

Już niedługo, jeszcze tylko podmiana ślimaczka i będzie gitara :)

Lukasz dobre foto. Kolory gwiazd jak zawsze perfect. Jedyna uwaga to tlo. Gromada  M38 wyraznie tonie w zielonkawym zafarbie. :)

Dzięki Marek - już poprawiłem. Jak się siedzi za długo to potem przestaje się widzieć :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, świetne zdjęcie i świetny opis - gratulacje!

 

Po drugie, skąd brałeś dane? Wyniki pierwsze z brzegu (wiki, SEDS) mówią o 4200 lś, jedna z moich książek podaje wartość 3400 lś, a inna twierdzi, że najnowsze badania (książka jest chyba z 2004 r.) szacują odległość do M38 na 5700 lś.

 

Po trzecie, 

W sumie ciężko powiedzieć, że którakolwiek z tych gromad jest młoda... Nawet w skali kosmicznej :)

 

Cóż, biorąc pod uwagę, że tuż obok jest naprawdę młoda M36, to sfotografowałeś zadbaną czterdziestkę, upudrowaną sześćdziesiątkę i ich prababcię :D

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Po drugie, skąd brałeś dane? Wyniki pierwsze z brzegu (wiki, SEDS) mówią o 4200 lś, jedna z moich książek podaje wartość 3400 lś, a inna twierdzi, że najnowsze badania (książka jest chyba z 2004 r.) szacują odległość do M38 na 5700 lś.

 

Po trzecie, 

 

Cóż, biorąc pod uwagę, że tuż obok jest naprawdę młoda M36, to sfotografowałeś zadbaną czterdziestkę, upudrowaną sześćdziesiątkę i ich prababcię :D

Trafna uwaga - o ile nie piszę inaczej to odległości biorę z wikipedii (o zgrozo, ale przynajmniej zawsze tak samo). Tutaj natomiast coś mi się przestawiło, bo wiki podaje 4200 lat światła, ale w treści 3400 i jakoś się zasugerowałem. Zaraz poprawiam, żeby być przynajmniej spójnym z wiki, ale jak byś podał to nowe źródło z wyznaczoną odległością 5700 lat świetlnych, to na pewno będzie to tutaj cenna informacja.

 

Do M36 brakło mi kadru, tym razem postawiłem na dojrzałe gromadki :D

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafna uwaga - o ile nie piszę inaczej to odległości biorę z wikipedii (o zgrozo, ale przynajmniej zawsze tak samo). Tutaj natomiast coś mi się przestawiło, bo wiki podaje 4200 lat światła, ale w treści 3400 

No własnie może nie warto zmieniać?

Błąd na angielskiej Wikipedii dość zabawny - widocznie kto inny wklepał podstawowe dane, a ktoś inny dał opis. Natomiast w źródłach Wiki podaje taką pracę:

http://www.jstor.org/stable/10.1086/524414

w której można wyczytać, że odległość szacuje się na 1050 pc, czyli nieco powyżej 3400 lś.

Co do źródła wartości 5700 lś - natknąłem się na to w książce Craiga Crossena "Sky Vistas", ale tam pada hasło "recent estimates" (czyli "ostatnie szacunki"). Namiary na to źródło nie są podane.

 

Do M36 brakło mi kadru, tym razem postawiłem na dojrzałe gromadki :D

Pewnie żona nie pozwoliła ustawić kadru na młodsze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - ta estymacja na 1050pc to dość nowe opracowanie. Może faktycznie jest tak naprawdę, skoro również Ramię Perseusza "zbliżyło" się do nas jakiś czas temu dość sporo ( http://physicsworld.com/cws/article/news/2005/dec/08/perseus-arm-is-closer-than-thought ) , a te wszystkie gromady leżą w tym właśnie rejonie. To tylko pokazuje jak trudne i niepewne są pomiary wykonywane metodami pośrednimi.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za miłe słowa. 

Antoni - super fotka, sam też zamierzam zebrać Ha, ale to w drugiej kolejności, bo tym razem RGB gra pierwsze skrzypce, a nie wodór (przynajmniej w moim kadrze :) ) U Ciebie też gwiazda węglowa jarzy się ładnie na czerwono :)

Jeszcze tylko technikalia - klatki po 3 minuty, LRGB 15:10:10:10 klatek, kanał L składany z wszystkich filtrów. Naświetlane przy Księżycu, w naszym klimacie już nie mam zahamowań, chyba że w okolicach pełni :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)