Skocz do zawartości

Która lornetka?


lockheed

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poszukuję lornetki do obserwacji nocnego nieba. Na początek będzie jedynym instrumentem. Potem może dojdzie do niej teleskop. Fajnie, gdyby nadała się też do obserwacji dziennych, ale nie jeśli odbyłoby się to kosztem nocnych.
Lornetka winna być mobilna i używalna z ręki. Budżet ma drugorzędne znaczenie.
Mieszkam na granicy miasta, ale mam stosunkowo regularny dostęp do nieba klasy 4, a czasem 3. Kilka razy w roku klasa 1/2 w Bieszczadach.

Po kilku dniach researchu zawęziłem wybór do dwóch opcji:

- Delta Optical Titanium 10x56

- Delta Optical Titanium 8x56 ED

Która z nich da lepsze efekty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteśmy na forum astro to polecę lornetkę do nocnego nieba 😉

Jeśli będziesz miał tylko jeden egzemplarz wówczas polecam jakiś model 15x70. Delta Optical SkyGuide lub Delta Optical Extreme ED.
Z tym parametrem zajrzysz już nieco głębiej niż w przypadku 10x, a o 8x nie wspominając 🙂 

Pamiętaj, że obserwacje astro = statyw do lornetki.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS Marine będzie tym samym co Delta Extreme i wszystkie inne klony z serii BA8. Odnośnie statywu zmienisz zdanie po pierwszych obserwacjach 😉 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Odnośnie statywu zmienisz zdanie po pierwszych obserwacjach 😉 

W pełni się zgadzam 🙂  a przy dostępie do ciemniejszego nieba od razu szedłbym w coś większego 15-16x.

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym wybrać jedną lornetkę do astronomii, to kupiłbym 10x50 albo 15x70 z serii BA8 i w każdym przypadku statyw. Przy 8x możesz czuć niedosyt. 

Używałem przez 2 lata dachówkę 10x50 i z ręki obraz jednak latał. Z podparciem było znośnie, ale daleko od ideału. Dlatego 10x50 zamieniłem na 8x42. Fakt, mniejsza apertura i to widać, ale komfort obserwacji znacznie większy.

U mnie sytuacja jest trochę inna, bo mam dwie lornetki - wspomnianego malucha 8x42 oraz 15x70, która wciąż jest sprzętem dość mobilnym. Takie połączenie fajnie się uzupełnia 🙂

  • Like 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako sprzęt w miarę uniwersalny (przyroda i nocne niebo) zawsze polecam lornetki z obiektywem 56 mm, np. 12x56 albo nawet 15-16×56. W dodatku dachówki. Wybór jest duży, na różnych półkach cenowych. Oczywiście do astro ze statywem, lecz do innych zastosowań niekoniecznie.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to ma być lornetka do obserwcji bez statywu, to zdecydowanie lepsza będzie ósemka. Jak ta ósemka ma być dodatkowo mobilna i do obserwacji dziennych, rozważyłbym apertury 40 - 42 mm, bo większe wykorzystasz tylko pod dobrym niebem, a gabaryty i ciężar będziesz miał cały czas.

 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast statywu i nadwyrężania karku można sprawić sobie fotelik-leżak z odchylanym oparciem i podłokietnikami. Nie jest to dobre rozwiązanie do obserwacji gwiazd podwójnych czy planet, jednak do wszelkich obiektów rozciągłych - jak najbardziej. Zaś taki fotelik postawiony na gładkiej powierzchni (np. kawałek płyty laminowanej itp.) to już niemal fotel obrotowy.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już chyba wolałbym teleskop, bo mobilność w takim przypadku spada do -100 🙂

Już sobie wyobrażam zimą w kurtce "wsiadanie" do takiej kapsuły 🙂 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Dlatego, pomimo że skonstruowałem coś zbliżonego, częściej po prostu siadam na foteliku ustawionym na krążku z płyty. Plastikowe zakończenia nóżek umożliwiają obrócenie fotelika bez wstawania a podłokietniki w miarę stabilizują ręce z lornetką.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spośród wszelkich sugestii najbardziej przemawia do mnie jankowa propozycja, by iść w 12x56. Pokaże sporo pod ciemnym niebem, da się od biedy użytkować bez statywu, będzie też do ogarnięcia jako lornetka dzienna (choć oczywiście nie będzie taka zgrabna jak 8x42). Ale skoro to nie ma się odbyć kosztem astronomii, to warto uderzyć w możliwie wysokie parametry, szczególnie jeśli przez jakiś czas to ma być jedyny sprzęt obserwacyjny.
Tak więc pulę rozważanych sprzętów poszerzyłbym co najmniej o DO ROH 12x56 (bo jeszcze łapie się w budżecie).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ją w rękach, co prawda tylko w sklepie, ale całkiem mi się podobała. Niewielka i lekka, jak na swoje parametry. Obraz dzienny wydawał się bez większych zarzutów.

Zaś sam posiadam Kowę Prominar 12x56.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)