Skocz do zawartości

Wyprawa z małym Achro


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Dziś przed snem postanowiłem wyruszyć na poszukiwanie NGC 4565 z małym achromatem . Miałem do dyspozycji Apogee 90/500 na statywie foto. Załadowałem w kątówkę SW SWA 13mm, który dał mi power rzędu 38x.

Noc była dziś wyjątkowo piękna zasięg pod moim domem oceniłem coś na ok. 5mag. Igłę znalazłem bez trudu. Wrzecionowaty kształt majaczący w ciemności. Przeskoczyłem wiec wyżej w poszukiwaniu M94 i M63 (Słonecznika). Potem odnalazłem gromady kuliste M53 oraz M3. Znalazłem jeszcze M 51. Nagle zauważyłem, że Herkules wisi już na przyzwoitej wysokości ...zaliczyłem wiec M13 i M92.

Potem dwie grupy galaktyk w Lwie M65, 66 NGC 3628 (Triplet)  jak również M106, 96 i 95.Na koniec w kadr wkokosił mi się Saturn. Był widoczny dobrze pierścień w powerze 38x.

Jak na 30min szukanka to całkiem dobrze. Teraz skazany jestem na częstsze wyskoki z małych 9cm Fraunhoferem. ;)

Pozdrawiam Robert

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj rownież mialem

obserwacje,niestety wczoraj niebo bylo rzec by mozna fatalne,m63 niewidoczna za to m94 znalazlem bez trudu.Trzeba poczekac na takie warunki gdzie m63 jest widoczna czyli cos w granicach 5 mag.

Vixen NP-80L, Vixen NPL 30,Zenith'owa 25mm, Soligor plossl 9mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Zdecydowanie tak, jednak w okresach gdy nie mam dużego teleskopu -jak teraz montaż w serwisie, sensowne powery w małych achro są rzędu 30-40x  tzn. tak  by choć  zobaczyć kształt obiektu  i obraz był jeszcze w miarę jasny. Niestety soczewka 90cm nie ma imponującej zdolności rozdzielczej. Lubię czesać niebo w mały powerku i szerokim polu. Ale wachlarz obiektów które uznamy za interesujące drastycznie się zawęża. Gdy ustawimy obok taką synte 8" nikt już nie spojrzy przez malutki achromat. Jaka jest więc idea używania achromatów 70-10cm na statywach foto? Ich wybitna mobilność. Można toto włożyć do torby podróżnej i po dokupieniu statywu foto na stalowych nogach z np. głowicą PZO można go w nieograniczony sposób przewozić, przenosić..kolej, rower,  autonogi  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Mój achromat też nie "grzeszy" średnicą (80mm), ale na foto pokazuje to co mógłbym zobaczyć tylko przez dużej średnicy teleskop. Dla tego przestawiłem się na astro foto, które dopiero zgłębiam. Poniżej, kilka fotek zrobionych tym maluchem wpiętym w body niemodyfikowanego Canona 60D.   NGC 7000, M16, M17, M11 i LDN694

Amer_Pn_ACDSee-1.jpg

M16_Eagle.jpg

M17_Omega-1.jpg

M11.jpg

LDN694_small.jpg

  • Like 4

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W noc 18-tego na 19-ty do momentu nim wyszedł na niebo Księżyc udało się kilka obiektów z mojej miejscówki w Linowcu wyłapać. Niebo co prawda jest jeszcze dość jasne, ale Jowisz i Saturn w 102/460 ED z ES 11mm w wyciągu ładnie się pokazały. W 102x (Meade 5000 HD-60 4,5mm) jakość obrazu psuł niezbyt dobry seeing, ale np M13 na brzegach pokazała gwiazdki, choć i tu obraz był mało stabilny, podobnie było z M92 i nie wiem do końca czy tu wyszły też gwiazdki na brzegach, nie jestem pewny, choć coś tam się pokazywało. Następny wypad we wrześniu,(W sierpniu będę nad morzem) wtedy będą już inne warunki. Ciemnego nieba!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)