Skocz do zawartości

Plejady (m45) z 200mm


Rekomendowane odpowiedzi

Wyszło bardzo ładnie , Jupiter daje radę  :)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre zdjęcie :) Ale muszę zadać druzgocące mnie pytanie... skąd takie dziwne jakby spajki na jaśniejszych gwiazdach? Dodane przy obróbce, czy jak?  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wiele minut spędziłem zastanawiając się nad tym ale nie śmiałem zapytać (bo nie jestem specem astro-foto).

Skoro jednak padło to dodam, że jest ich zawsze osiem dookoła gwiazdy - urocze ośmiorniczki :)

Zauważyłem je też na innych zdjęciach robionych tym urządzeniem przez kolegę, dlatego założyłem sobie, że to taki dar optyki.

 

Wygląda to ciekawie, jak armada statków kosmicznych (odrzut), które lecą od nas gdzieś w odległą misję.

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Chichotach spajki się nie rzucały w oczy bo nie było tak jasnych gwiazd. Tutaj pełno jasnych gwiazd więc są. I tak jak już kolega Alien powiedział to od przysłony w obiektywie która przymknięta nie tworzy koła(wtedy spajków by nie było), a wielokąt. I właśnie z tych "kątów" wychodzą spajki. W moim jupiterze przysłona składa się z 8 listków, przymknięta tworzy ośmiokąt stąd osiem ramion w spajku. Jeśli przysłona byłaby z 6 listków to byłoby 6 ramion w spajku:) 

post-1211-0-59722000-1415741119_thumb.jp

 

Te spajki mogą mi się nie podobać ale już taki urok fotografii tym obiektywem, trzeba to zaakceptować :)

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jak miło, że 8. Dobrze zatem policzyłem ale zastanawiałem się czy istnieją takie przeszkody - z lekkim niepokojem, że coś źle rozumiem.

 

p.s.

Teoretyczne może możnaby tego uniknąć - zasłaniając obiektyw z zewnątrz zasłoną z idealnie okrągłym otworem.

Ale może jednak to nie byłoby to samo  czyli lepiej nie kombinować ;)

 

EDIT:

Dokładnie tego się obawiałem  - czegoś w rodzaju winietowania - niemniej powiem, że teoretyzowanie na temat winietowania

(jakie gdzieś kiedyś widziałem) daje czasem wnioski niekoniecznie zgodne z praktyką ;)

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiednim forum była na ten temat dyskusja. W skrócie wynikło z niej że umieszczenie takiej zasłony przed obiektywem spowodowałoby tylko winietowanie. Należałoby taką zasłonę umieścić wewnątrz obiektywu między soczewkami, najlepiej w miejscu zwykłej przysłony. Wtedy można by było pozbyć się spajków ośmiorniczek :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)