Skocz do zawartości

Teleskop na start


Mieciu12

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego Mieciu12, jakie jest twój stopień "zaawansowania" w tym hobby? Czy potrafisz zidentyfikować wszystkie gwiazdobiory, które są aktualnie na niebie? Czy potrafisz wskazać palcem np. na M13? Czy w ogóle wiesz co to jest M13? Tylko nie patrz teraz w google co to jest tylko odpowiedz szczerze. Jak mi odpowiesz na te 4 pytania to ja Ci szczerze powiem co będzie dla ciebie najlepsze w kwocie do 800 zł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówili koledzy przede mną najlepiej 8 lub 10 cali na dobsonie. Szukaj cierpliwie na giełdach. To chyba najbardziej uniwersalny sprzęt, który w wizualu pokaże naprawdę dużo w dobrych warunkach zarówno w obiektach głębokiego nieba, jak i ciałach naszego Układu Słonecznego. Dodatkowo po podpięciu aparatu pozwoli na posmakowanie prostej fotografii głównie Księżyca i Słońca, ale planety też można próbować, czy choćby przelot ISS też już można złapać. A prócz astro to można pofotografować samoloty na wysokościach przelotowych;)

 

Kwestia też tego jak wytrwały i cierpliwy jesteś, nie każdy potrafi od razu odnaleźć się w bezkresie kosmosu, i po kilku niepowodzeniach odnalezienia jakiegoś obiektu rezygnują całkiem...

 

Ja sam zaczynałem od lornetki i przy jej pomocy uczyłem się nieba, daleko od zabudowań z czerwoną latarką i mapami nieba. Po odnalezieniu wielu obiektów przy pomocy lornetki, to doświadczenie w znacznym stopniu ułatwiło mi oswojenie się z teleskopem 10" na dobsonie. Do kilku obiektów znałem już drogę na pamięć, skacząc po gwiazdach wytyczających szlak do celu. Co pozwoliło skupić się na obsłudze teleskopu, a nie na wertowaniu map.

 

Życzę Ci dokonania wyboru który Cię w pełni zadowoli, i pozwoli odkrywać to piękne hobby. Oraz byś miał wiele wytrwałości i cierpliwości bo to nieodzowna część tej dziedziny:) Jak nie pełnia Księżyca to chmury..:)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj żebyś się nie zdziwił jak po 2 tygodniach czekania wyjdziesz w końcu w pogodną noc poobserwować i po 30 minutach szukania obiektu, bo w/g mapy gdzieś tu miał być nie znajdziesz nic a tobie będzie już tak zimno że wyklniesz całe te astro od najgorszych i wrócisz do domu i synta leci na giełdę. Tego Ci nie życzę, ale wyjdź ze dwa razy chociaż na godzinkę z lornetką i spróbuj poszukać na niebie tego co sobie wcześniej zaplanowałeś zobaczyć :) Tak żeby obadać jak to jest.

Pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nowicjusza to tylko lornetka 10x50 + statyw, atlas nieba i jakaś książka o obserwacjach typu np. "Niebo przez lornetkę" Patricka Moore'a . Jak sama nazwa wskazuje nowicjusz nie umie zbyt dużo na temat nieba i odnajdywania na nim obiektów. Kupując ciężki duży teleskop, widząc jaki on duży pomyślisz sobie - ale będę mieć widoki! A potem tylko zawód, bo nic nie można znaleźć przez niego, bo strasznie upierdliwy w transporcie, bo jak już coś w końcu znajdę to tylko jakaś szara mgiełka.
A lornetka poręczna, lekka, na statywie zapewni jeszcze lepsze widoki, szeroki kąt widzenia umożliwi odnajdywanie pierwszych obiektów, ogólny przegląd Drogi Mlecznej (jak wiele osób zapomina jakie piękne widoki serwuje nam nasza własna Galaktyka!), lornetka przyda się też w dzień, lornetka nauczy nieba. Lornetka pokaże prosty obraz, natomiast taka Synta da Ci odwrócony obraz co jeszcze bardziej utrudnia początkującym odnajdowanie obiektów. A Najpiękniejsze obiekty na niebie to przecież właśnie obiekty lornetkowe - M42 M31 M45 M39 Wieszak, Hiady, Chichoty, Cały Strzelec czy Łabędź. I jeszcze długo by wymieniać. M13 też ma swój urok przez lornetkę! 
Dlatego zawsze powtórzę - na początek tylko lornetka i nauka, nauka i jeszcze raz nauka. Potem przyjdzie czas na pierwszy refraktor do planet, na pierwszy  teleskop na dobsonie kiedy już będę wiedział co gdzie leży i jak wygląda i czego można się spodziewać.
 
Jeśli zdecydujesz się jednak na ciężki duży teleskop jakim jest Synta, to musisz przygotować się na początkowe pasmo niepowodzeń. Jak znajdziesz w ciągu 30 minut do 1 godziny jeden obiekt na niebie to będzie to wielki sukces. Justowanie szukacza, kolimacja teleskopu też nie ucieknie przed tobą. Przenoszenie tak wielkiej beczki też nie wszystkim się podoba. Gwiazdki też nie będą tak punktowe jak w lornetce, nie będą miały tego koloru i blasku. Będą wydawać się dość "wyprane" tak samo jak planety. Dużo ludzi ma słomiany zapał i szybko zniechęca się do tego hobby właśnie z powodu ciągłego oferowania im dużych dobsonów. Myślisz, że czemu co chwile pojawia się nowe ogłoszenie typu sprzedam Synte 6, 8, 10, SW 114, 130 ?
 
Naprawdę przemyśl na spokojnie to co napisałem. Ja gdybym był totalnym laikiem pewnie też szybko bym zrezygnował z astro z powodów podanych powyżej. Mam w sobie coś z lenia i wiem że taka Synta na początek to by mnie tylko zniechęciła po pewnym czasie :) Tak naprawdę większość z starych wyjadaczy zaczynała od lornetki i mapek nieba w ręku, teraz ludzie chcą mieć wszystko szybciej łatwiej. A tu się tak nie da
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu przypomina mi się anegdotka: niedawno zapytałem, w jednym ze sklepów z aparatami i garstką teleskopów, jaki teleskop wybrać na początek (prawie, bo lornetkowe obserwacje mam za sobą).

Otrzymałem odpowiedź w stylu - jeśli nie znasz nieba, najlepiej będzie kupić sprzęt z GoTo. Poprowadzi Cię za rękę po niebie.

 

No super >_<

Dla mnie astronomia to nie tyle obserwacja, co "sztuka szukania i błądzenia po niebie". W tym tkwi cała magia ;) Jak się samemu coś znajdzie to jest 10x większy sukces, niż gdyby ktoś (bądź coś) nam pomógł. Tylko tak jak wspomnieli koledzy wyżej, trzeba ogromnej dawki cierpliwości.

 

Wprawdzie systemu GoTo nie odradzam (bo do astrofoto pewnie się przydaje), ale jednak dla początkującego to chyba nie jest najlepszy wybór, nieprawdaż? No i przy okazji sprzęt bez tego jest ZNACZNIE tańszy.

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wizuala wg mnie GoTo zdecydowanie NIE.

Natomiast foto nie wyobrażam sobie bez trafienia w obiekt dwoma kliknieciami myszki. Wielki szacun dla Kolegów którzy focą Dobsonami na platformach lub czymś na EQ3-2 z napędem na jedną oś i sami celują w obiekt!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doceniam, bo ja na skomputeryzowanym HEQ5 ale bez Maxima z  PinPointem nie byłem w stanie trafić w obiekt Canonem + obiektyw foto... Zwykły alignment nie wystarczał... I to kombinowanie czy w EQModzie mam klikać N,S,W czy E... na szczęście to już przeszłość! Szkoda mi było pół nocy na celowanie i porównywanie fotek testowych z widokiem w Stellarium :P

Sorry za OT

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki szacun dla Kolegów którzy focą Dobsonami na platformach lub czymś na EQ3-2 z napędem na jedną oś i sami celują w obiekt!

 

 

 

 

 

Pamiętam jak zdarzał się obiekt w który udało mi się wcelować dopiero za 5-6 podejściem skakania po gwiazdach i pełen radości że w końcu się udało zdałem sobie sprawę że muszę przewinąć platformę i zacząć wszystko od nowa... ;)  ale nigdy przez myśl mi nie przeszło by zrezygnować :)

 

 

Mieciu jeśli nie jesteś pewny czy to to co Cię wciągnie to najlepiej lornetka mapki i w pole:) a jeśli jesteś pewien że to właśnie to Cię całkiem zaabsorbuje, to wtedy bym postawił na dobsona. Choć lornetka to też fajne uzupełnienie takiego teleskopu. Często wspierałem się lornetką w czasie szukania obiektów teleskopem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doceniam, bo ja na skomputeryzowanym HEQ5 ale bez Maxima z  PinPointem nie byłem w stanie trafić w obiekt Canonem + obiektyw foto... Zwykły alignment nie wystarczał... I to kombinowanie czy w EQModzie mam klikać N,S,W czy E... na szczęście to już przeszłość! Szkoda mi było pół nocy na celowanie i porównywanie fotek testowych z widokiem w Stellarium :P

Sorry za OT

Jak masz dobrze ustawiony na Polarna i zalingowany montaż to jak może Ci nie trafiać ??? - później jak Ci pasuje kadrujesz w zależności jak obiekt chcesz chwycić i nastawiasz sesję..

Czarnowidztwo jakieś wprowadzasz i straszysz...

Jak Ci mało zwykły aling to dodajesz ze 3 gwiazdki kalibracyjne, a jak źle trafia to nic Ci nie pomoże.

A ewentualnie porównanie z otwartym w tle CdC, który malutko systemu zajmuje i pięknie synchronizuje i też wszędzie ,,zaprowadzi" pokazując FOV i kamerki i guidera i szukacza.

Poza tym nie każdego stać na 599$. No i tak prosto to na słupku lub w obserwatorium wychodzi nie w terenie, gdzie zawsze mimo ze na miejscówce jest to parę cm w innym miejscu za każdym razem.

Również sorry za OT

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnoręcznie zrobić ?? nie mam talentu do robienia rzeczy ręcznie :/ zawsze mi nie wychodzi ... Może zaproponujecie coś do kupienia ( lornetki pewnie dużo różnią się od teleskopów :D )

No przecież podlinkowałem Ci dział z lornetkami gdzie znajdziesz opisy i porady - poczytaj troszkę a nie dajcie mi na tacy....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy się różnią? Cenowo? Pół używanego Dobsona 8" [cena bez statywu] ;) A te bardziej "wypasione" (np. 25x100) to już kwoty rzędu ponad tysiąca.

A wydawałoby się, że lornetki nie mogą dużo kosztować...

 

Ale łatwiej się opanować niebo na początku.

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że Action VII już nie robią. Teraz w budżecie autora tematu to Nikon EX 10x50 i warto jakiś wysoki statyw

Na giełdach co trochę się pokazują, a statyw pod nią na początek wystarczy zwykły Camrock za 100 zł z przesyłką w cenie - sam na takim z balkonu patrzę przez EX 12x50.

Mam 180 wzrostu i nie wykręcam nigdy do końca.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do zdania kolegów, że lornetka na start to dobry pomysł. Skoro jesteś zielony w temacie, to może też od razu wyjaśnię dlaczego:

1. W lornetce widzisz to samo co gołym okiem (tylko więcej) - obraz nie jest odwrócony. W teleskopie konstrukcji Newtona obraz jest odwrócony, co szczególnie na początku może być kłopotliwe. Oczywiście jest to do ogarnięcia, ale po prostu jest trudniej coś znaleźć i może to być zniechęcające.

2. Pole widzenia - w lornetce widać większy fragment nieba, więc łatwiej w coś wycelować i więcej widać. W teleskopie pole widzenia (szczególnie w niektórych okularach, zwłaszcza kitowych) jest małe i to również utrudnia wyszukiwanie obiektów.

3. 3D czyli obserwacje obojgiem oczu, podobnie jak pole widzenia, to cecha którą doceniają chyba wszyscy astroamatorzy niezależnie od stażu obserwacyjnego.

 

Lornetka którą koledzy polecają jest z pewnością OK, nie wiem natomiast, czy nie dałoby się znaleźć jakiejś tańszej na początek, a jak już się rozeznasz co i jak na niebie (ew. przyjedziesz na zlot i zobaczysz co i jak widać przez różne teleskopy), to będzie za co kupić lepszą lornetkę, lub wymarzony teleskop. Może jakiś celestron, bresser albo DO? Ale to lepiej jakby się wypowiedział ktoś mający więcej doświadczenia z lornetkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę poczytałem na temat lornetek i wiem i znalazłem dwóch kandydatów wolę was spytac czy dobrze wybrałem czy tez nie pierwsza lornetka :http://allegro.pl/lornetka-astronomiczna-celestron-12x70-waw-i4725131111.html  i druga http://allegro.pl/lornetka-kandar-10-80x90-zoom-szklana-optyka-i4713553219.html .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo ta pierwsza jest lepsza,choć ja zaleciłbym na początek lornetkę 10x50,łatwiej w niej odnajdować obiekty i uczyć się nieba.

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo ta pierwsza jest lepsza,choć ja zaleciłbym na początek lornetkę 10x50,łatwiej w niej odnajdować obiekty i uczyć się nieba.

zdecydowanie 10x50, a jeśli siedemdziesiątka to już 15x70 tego celestrona astromastera, tylko kupuj jeśli to możliwe stacjonarnie!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)