Skocz do zawartości

SKALA "ZERKANIA"-czyli wszystko co chcielibyście o tym wiedzieć, a boicie się zapytać.


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za systematyczne podejście do tematu.

Ja obserwując prawym okiem patrzę lekko w prawo i w górę. Oczywiście nie wypraktykowałem tego doświadczalnie, lecz gdzieś to wyczytałem.

Z zerkania korzystają też snajperzy. Prawdę mówiąc, pierwszy raz o zerkaniu dowiedziałam się właśnie czytając o nich.

Czy mógłbyś bardziej szczegółowo objaśnić swoją propozycję AV6? Bo skoro obiektu nie widać na wprost ani zerkaniem, to w jaki inny sposób, bez użycia wspomagania elektronicznego, można go wykryć, by potem go naszkicować. Dzięki z góry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku AV6,to może faktycznie, trochę pojechałem. Opierałem się na kilku swoich doświadczeniach obserwacyjnych, gdzie mogłem jedynie stwierdzić że jeżeli coś faktycznie jest, to w tym a tym miejscu. Taka "intuicyjna" detekcja. Obiekty w każdym przypadku ,takiej obserwacji ,okazywały się faktem(konfrontacja ze zdjęciem),a dodam że nawet nie miałem pojęcia że tam są. Pojawiały się przypadkowo podczas przeglądu szerokich pól gwiazdowych w danym rejonie nieba. Po identyfikacji ,najczęściej były to obłoki IFN i ISM.

  • Thanks 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technika wyławiania słabszego składnika gwiazd podwójnych. Krzyżyk oznacza w ktore miejsce patrzymy i co wtedy widzimy. Kolejnymi przyblizeniami wzroku do gwiazd, jesteśmy w stanie patrzec na obydwa skladniki bez potrzeby zerkania. Nasz mózg zapamietuje słabszego towarzysza i widocznie w jakis sposób bardziej uaktywnia ten obszar.

fovcoax.gif.eb239acc72ac3310e83edd4f8c656309.gif

Edytowane przez JSC
  • Like 3
  • Thanks 5

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Setaarius napisał:

Wypociłem kiedyś podobny temat 

Hm....cóż mogę powiedzieć....Wielka szkoda że wartościowe teksty nie trafiają na fora. Tutaj przeczyta je niewspółmiernie większa ilość osób,niż na stronach prywatnych....

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Erik68 napisał:

Hm....cóż mogę powiedzieć....Wielka szkoda że wartościowe teksty nie trafiają na fora. Tutaj przeczyta je niewspółmiernie większa ilość osób,niż na stronach prywatnych....

Hmmm...nie bardzo rozumiem. Mój opis jest na otwartym forum nie na stronie prywatnej. Chyba, że miałeś coś innego na myśli...

Wiele osób zna forum astropołudnie chociażby z kilku tysięcy pobrań przewodników, które napisałem.

Wielokrotnie linkowałem przy różnych tematach związanych z obserwacjami różne uporządkowane zagadnienia i wiedzę na co poświęciłem ogromną ilość pracy i pewnie setki godzin na przeszukiwanie for krajowych i zagranicznych. 

Na forum jest mało użytkowników ponieważ zostało założone z myślą żeby ułatwić spotkania obserwacyjne, w gronie znajomych i nie miało ambicji ogólnopolskiej, tak też jest cały czas. Jeżeli ktoś szuka materiałów obserwacyjnych zebranych, w tematach i nie chce zaginąć w czeluściach dużych for to zapraszam przejrzeć tematy z wątku...

https://www.astropoludnie.pl/viewforum.php?f=25

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy tutaj rozważane są. Przyznam się, że oczywiście zerkania używałam właściwie zawsze, ale nie znałem techniki.

To jest ciekawe:

"W przypadku słabych źródeł światła, czas integracji znacznie się wydłuża i może trwać nawet 6 sekund "

Rozumiem że to jak gdyby nocny powidok.

Szkoda że nie 6 minut, może by wtedy wychodziły już kolorki wyraźniej w wizualu

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @Setaarius OCZYWIŚCIE że źle mnie zrozumiałeś.

Czapki z głów! Dla twojej tytanicznej pracy nad stworzeniem licznych przewodników i nie tylko.Dobrze wiem, ile godzin zajmuje wypocenie małego posta na forum......Użytkownicy FA ,często piszą bardzo wartościowe posty(dotyczy wizuala), na swoich prywatnych stronach ,lub  niedużych lokalnych forach. Oczywiście ICH PRAWO. Zgadza się że jest to swoiste zabezpieczenie przed ,"utonięciem" w czeluściach i natłoku informacji. Fajnie było by, gdy by takie rzeczy zawsze "wylądowały" również tu, na FA. Jeżeli już ponieśliśmy trud wielu godzin pracy nad danym tematem ,czemu nie umieścić go tutaj i TUTAJ. Jak widać wizual FA leży już w gruzach, "Obiekt tygodnia"-umarł! Twórcy i aktywni forumowicze działu"Obserwacje astronomiczne" wycofali,się pod wpływem gnuśności części użytkowników, lub przeszli na ciemną stronę(astrofoto). Takie podzielenie się każdym tematem,to duża szansa na ożywienie i odbudowanie wizuala, który kiedyś miął na FA swój  bujny rozwój.

PS .Część  z w/w postów czasem trafia na FA....

Edytowane przez Erik68
  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizual ogólnie, w większości umarł...to taki retro/old school. Teraz będzie mocno 🙂 bo wizual to taka opera, czy muzyka klasyczna, a rynek jest zdominowany przez elektronikę czyli astrofotografię, taka jest kolejność rozwoju i duch naszych czasów... Do Tiktoka i Facebooka bardziej pasuje wizja i fonia niż słowo pisane. Oczywiście foto też może być sztuką. Obecnie po prostu łatwiej się pewne rzeczy przyjmują z wiadomych względów, a ludzie są inaczej kształtowani 😉

Edytowane przez Setaarius
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2022 o 22:19, Setaarius napisał:

Wizual ogólnie, w większości umarł...to taki retro/old school. Teraz będzie mocno 🙂 bo wizual to taka opera, czy muzyka klasyczna, a rynek jest zdominowany przez elektronikę czyli astrofotografię, taka jest kolejność rozwoju i duch naszych czasów... Do Tiktoka i Facebooka bardziej pasuje wizja i fonia niż słowo pisane. Oczywiście foto też może być sztuką. Obecnie po prostu łatwiej się pewne rzeczy przyjmują z wiadomych względów, a ludzie są inaczej kształtowani 😉

Nie do końca się zgadzam z tą śmiercią wizuala... Ale zaświetlenie coraz większe... 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wartościowy temat. Dla mnie zerkanie to kwintesencja obserwacji. AV5 to już mały hardkor i przydawał mi się zwłaszcza w detekcji mgławic z katalogu Abell (np A34 w 16"). Nie wyobrażam sobie AV6, to już musi być na pograniczu majaków lub szóstego (!) zmysłu 😁

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, polaris napisał:

W wyobraźni, czy jak?

Nie, nie, Panowie sorry za to całe zamieszanie.Tekst kończyłem już późno w nocy i tak na prędko "chlapnąłem" .Skoro mogłem zaznaczyć pozycję obiektu ,to musiałem go widzieć ,ale było to na granicy percepcji, tak że trudno było stwierdzić czy tam coś jest ,czy mi się wydaję. Identyfikacja ze zdjęciem potwierdziła istnienie obiektu (o którym nie miałem zielonego pojęcia),dokładnie w miejscu ,w którym zaznaczyłem na wydrukowanej wcześniej mapie gwiazd.

 

Edytowane przez Erik68
  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za ten tekst! 😄 Wychodzi na to, że sposób zerkania, który sobie sama przez lata wypracowałam, dość dobrze zgadza się z wytycznymi. W teleskopie przy obserwacji prawym okiem (dominującym) zawsze patrzę w prawo, ale też trochę odchylam spojrzenie w górę, zdarza mi się też, że skanuję tak trochę tą prawą stronę, aż zatrzymam wzrok w miejscu, w którym zobaczę najwięcej. Jeśli już zdarzy mi się spojrzeć lewym okiem, to robię analogiczne, ale patrząc w lewo. W lornetkach zerkam kierując wzrok ku górze, czasem podobnie skanując tę górę, aż znajdę dobrą pozycję.
Nigdy nigdzie nie sprawdzałam czy są jakieś preferowane kierunki, spodziewałam się, że to bardzo indywidualna cecha, po prostu jakoś przez te prawie już 10 lat obserwacji doszłam do tego, że zekranie akurat w tę stronę działa u mnie najlepiej i stało się to dla mnie intuicyjne (przyznam, że musiałam się nieźle zastanowić w którą dokładnie stronę patrzę, bo normalnie w czasie obserwacji o tym nie myślę zupełnie, samo się dzieje). 😃 

  • Like 4

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2022 o 22:19, Setaarius napisał:

Wizual ogólnie, w większości umarł...to taki retro/old school.

Po moim trupie! i jeszcze kilkudziesięciu wizualowcach 😛

TU można zrobić test na obecność ślepej plamki - w połowie strony są grafiki do testów. U mnie działa, ok. 30 cm od monitora kropka znika, a bliżej i dalej ją widać.

Jeżeli zerkam mając obiekt w centrum pola widzenia, to unikam patrzenia prawym okiem na godzinę 9-tą (właśnie ze względu na ślepą plamkę).
Czasami zerkam patrząc w środek pola widzenia, a kometę mając na brzegu pola na godz. 1-2 lub 7-8

  • Like 1
  • Thanks 2

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo lubię te ulotne chwile kiedy coś wyskoczy zerkaniem. Dla mnie liczy się bardziej obcowanie z wszechświatem gdzieś z dala od miasta i ludzi, spoglądanie w górę i zerkanie przez okular. Nie muszą być to spektakularne widoki, które powalają na nogi. Chociaż to co uda mi się wyzerkać ;dla mnie osobiście jest niesamowite. Czasem wydaje mi się że dla wielu ważniejsze jest to jaki teleskop stoi w kącie pokoju niż to jak wiele cudów można nim zobaczyć , nawet jeżeli obiekt jest ulotny i nieoczywisty. 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 5
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)