Skocz do zawartości

Poszukuję lornetki dla początkujących.


Dawid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam astronomią interesuję się od 3 miesięcy na razie czytam książki lecz chciałbym zobaczyć np. planety itd na własne oczy. Nie obijając w bawełnę  chciałbym kupić lornetkę dla początkujących która będzie w miarę dobra. Do dyspozycji mam 250-300 zł.

Liczę na Waszą pomoc.

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś poczytać, no i ??

 

Tu masz wątek z dziś:

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5945-teleskop-na-start/page-4#entry79249

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o tych lornetkach? Celestron Skymaster 15x70

- Delta Optical Starlight 15x70

-Nikona EX albo Cometrona 12x70

- Celestron Cometron 12x70

- Celestron Skymaster 12x60

- Delta Optical Starlight 12x60

- Delta Optical Silver 10x50

- Nikon EX 10x50

 

Znalazłem je w tym wątku co podałeś wyżej, dobre są te lornetki? jaka jest Twoim zdaniem najlepsza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasmaras

Dziękuję za radę i chyba zrobię tak jak mi radzisz.

Masz może jakieś ciekawe tematy bądź rady które pomogą mi to wszystko "ogarnąć" ? 

Jeżeli uważnie przestudiujesz to forum to znajdziesz tu wszystko czego Ci potrzeba.

 

powodzenia

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może jakieś ciekawe tematy bądź rady które pomogą mi to wszystko "ogarnąć" ? 

Tutaj masz relacje lornetkowe:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/102-kosmos-w-3d-czyli-obserwacje-lornetkowe/

 

Tutaj - teleskopowe:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/12-poza-ukladem-slonecznym-czyli-obiekty-glebokiego-nieba/

 

A tutaj masz szkice obserwacyjne - lornetkowe:

http://rodelaet.xtreemhost.com/binocular_astronomy.html

(raczej spod dobrego nieba, i co równie ważne - widziane oczami doświadczonego obserwatora).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

W temacie, w którym chciałeś kupić teleskop miałeś podlinkowane absolutne podstawy, bez których nic na niebie nie wypatrzysz :-[  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5964-pierwszy-teleskop/#entry79286

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid, zawsze możesz zacząć od obserwacji samych planet i Księżyca refraktorem np. 90/900. Dużo do oglądania nie ma ale zawsze coś jeśli interesują Cię te sprawy. Tylko że aktualnie do oglądania z planet to jest tylko Jowisz. Z DS-ami będzie ciężko powalczyć u ciebie bo pewnie nawet nie widać Drogi Mlecznej, co jest tak jakby podstawą, żeby można było zacząć o nich myśleć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nawet na kiepskim niebie da się wypatrzeć trochę DS-ów.  U mnie  z balkonu Droga Mleczna czasami majaczy, ale niebo ogólnie jest kiepskie. I nawet w tych warunkach 70 mm refraktorkiem coś tam można znaleść na niebie- sporą liczbę gromad kulistych i otwartych, parę mgławic, jakieś galaktyki... Pewnie że w tych warunkach i w tej aperturze to żadne fajwererki wizualne ( poza niektórymi gromadami otwartymi, bo te najjaśniejsze prezentują się zaskakująco dobrze ), ale samo odnalezienie daje dużą frajdę no i uczy wyszukiwania które z czasem staje się coraz łatwiejsze. Później bardziej oczywiste obiekty znajduje się już na pamięć, nie korzystając z map i takie doświadczenia są ważne gdy jedzie się pod ciemniejsze niebo bo więcej obiektów można wtedy "wyhaczyć" :)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam astronomią interesuję się od 3 miesięcy na razie czytam książki lecz chciałbym zobaczyć np. planety itd na własne oczy. Nie obijając w bawełnę chciałbym kupić lornetkę dla początkujących która będzie w miarę dobra. Do dyspozycji mam 250-300 zł.

Liczę na Waszą pomoc.

Pozdrawiam.

Na giełdzie pojawiła się fajna lornetka za dobre pieniądze. Nikon Action VII 12x50 za kwotę ci odpowiadającą.

Sprzedaje kolega Pav1007.

Zerknij. http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5987-sprzedam-lornetke-nikon-action-vii-12x50/#entry79645

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym uzupełnić nieco  wypowiedź Panasmarasa. Oczywiście najlepiej ogląda się pod ciemnym niebem, ale jeśli ktoś zna siebie na tyle, że jest przekonany, że nie jest to wyłącznie słomiany zapał, to nawet w mieście (byle nie pod samą latarnią ;) ) można zrobić użytek z lornetki. Nawet nie chodzi o DS i planety, ale przede wszystkim gwiazdy i gwiazdozbiory. Nauka na miejskim niebie ma paradoksalnie jedną zaletę - nie ma aż tylu gwiazd. Bardzo ciemne niebo to duże wyzwanie dla początkującego (wiem z doświadczenia ;) ). A na podmiejskim niebie można bardzo fajnie ćwiczyć wyszukiwanie obiektów star hoping, zaznajamiać się z gwiazdozbiorami, wyrobić sobie wyczucie pola widzenia itd.

 

Moim zdaniem, po lekturze podstawowych tematów, które koledzy już polecili, mimo wszystko warto kupić lornetkę nawet na miejskie/podmiejskie niebo. Ja w tej sytuacji wziąłbym 10x50, żeby było jak najwygodniej  nawet z ręki (choć mały statyw wcale by nie zaszkodził )

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yoop, absolutnie się zgadzam z tym, co napisałeś. Sam dość często lornetkuję z balkonu - jeśli dziura w chmurach jest mała, albo gdy nie mogę/nie ma sensu jechać pod ciemne niebo.

Jednakże mam tez w głowie kilka wcześniejszych porad i rozczarowań - być może obserwacjami, być może lornetkami. Dlatego wolę dwa razy uprzedzić z czym to się je :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)