Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia - zestawienie


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • Panasmaras odpiął i przypiął ten temat
  • 4 tygodnie później...

Koledzy obiektotygodniowcy - ktoś, coś czy to już definitywny koniec tej inicjatywy? Szkoda, bo był okres (2015 i 2016 rok) gdy w temacie działo się naprawdę sporo. Później odpuszczali kolejni piszący (nie krytykuję, wiem że niektórzy z was mieli/mają sporo pilniejszych spraw na glowie), a nowi, nawet jeśli się pojawiali, to były to pojedyncze "wyskoki". Wygląda na to, że inspiracji trza szukać już tylko na deepskyforum. Tam ludziom jakoś się chce i cykl żyje. Szkoda, że u nas jest inaczej. 

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Łukasz, chyba trzeba sobie jasno powiedzieć - cykl jest na oddziale paliatywnym i wszyscy tylko odliczają godziny. Może lepiej oficjalnie skrócić jego agonię i ogłosić koniec?... 
Jako chrześcijanin nie popieram eutanazji, ale w tym przypadku to rozwiązanie wydaje się najlogiczniejsze. 

Sporo jest w tym mojej winy, ale od dłuższego czasu nie potrafię znaleźć w sobie motywacji do pisania. Moje obserwacje są raczej nieciekawe dla potencjalnych czytelników, ot - jakieś ciasne gwiazdy podwójne, jakieś słabe galaktyki, które w powiększeniu 45x wyglądają jak ledwo możliwe do wyłapania kłaczki. Co tu opisywać? Jak opisywać?... Nie mam lekkości pióra Oli czy Marka, moje relacje były stricte informacyjne, ścisłe. 

Poza tym coraz bardziej pochłania mnie drugie hobby - uprawa winorośli. Astronomia zostanie ze mną na zawsze, ale schodzi na drugi plan.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jakiegoś bogatego doświadczenia obserwacyjnego, ale też coś postaram się wymyślić i napisać, chociaż to bardziej pod koniec tygodnia/weekend, bo wtedy troszkę luźniej na uczelni mam.

  • Like 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2018 o 20:12, lukost napisał:

Ponawiam apel. Ktoś ma ochotę przyłączyć się do załogi OT?  Kurczę, przeca nie musisz być nie wiadomo jak doświadczonym obserwatorem, by napisać interesujący tekst. Szkoda, by ten cykl umarł. Chyba jeszcze są jacyś wizualowcy w naszym astroświat

Przyłączam się do chętnych :) Nie mam co prawda talentu pisarskiego, ale myślę, że nie tylko o to tu chodzi. FA to ostoja wizuala i koniec cyklu byłby dużą stratą dla mnie (i zapewne dla całej społeczności FA). Też mam drugie hobby (wspinaczka) i rodzinę . Czasem trudno znaleźć mi czas na wszystko, ale myślę, że bez dzielenia się obserwacjami i bez takich inicjatyw jak OT wizual może umrzeć i na FA . Mam nadzieję, że wciąż jest tu kilku zapaleńców i do tego nie dojdzie.

PS. Nie wiem, może czasem brakuje łatwych, dostępnych dla większego grona obiektów? A może pokutuje przekonanie, że trzeba robić super literackie opisy, które byłyby wyjątkowe?...

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, że to nie muszą byc perełki literackie. Wystarczy zerknąć na pierwowzór cyklu na deepskyforum.com. Tam często opis to tylko "zajawka", kilka zdań na zachętę, by rozpocząć dyskusję i wymianę doświadczeń. A co do stopnia trudności obiektów - hm, większość to nie są jakieś mega wyzwania. W tym roku zaproponowałem tylko jedną prawdziwie paskudną paskudę - Arpa 199. Reszta jest strawna nawet dla niezbyt zaawansowanych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w kolejce trzeba będzie się ustawić do pisania :P

Muszę zerknąć na deepskyforum??.com bo jak jest tak jak pisze Luksot to dobra wiadomość dla mnie. Pisać nie umiem a pomysły mam.

PS. Arp 199 był świetnym pierwszym poważnym obiektem (grupą) dla mojej 14". 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Nie wiem, może czasem brakuje łatwych, dostępnych dla większego grona obiektów?

Przyznaje się, że właśnie rozpoczynam pracę nad opisem łatwiejszego obiektu. Bo w sumie chce opisać coś co obserwowałem, a mam tylko 120mm apertury i średnie niebo. Jednak mam nadzieję, że osoby które go już nawet widziały, zechcę do spojrzenia na niego i innej perspektywy.

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lukost napisał:

Ale wolałbym, by ktoś inny urozmaicił cykl.

Ja mam dwa obiekty w kolejce, ale wypadałoby je zobaczyć, zanim się je opisze. Od tygodnia wożę sprzęt w bagażniku z nadzieją, że pogoda się poprawi, ale ... jest jak jest.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie. Ten cykl nie może umrzeć! Po ustrzeleniu 95% obiektów z H400 (reszta potrzebuje specjalnych warunków), ten dział jest dla mnie dużą inspiracją. Również zgłaszam chęć zrobienia jakiegoś odcinka. Dajcie mi jednak trochę czasu aż coś wymyślę i poobserwuje. Załatwcie też pogodę w okolicach grudniowego nowiu ;)  No i daleko mi będzie napisać tak dobry tekst jak poprzednicy ale może dramatu nie będzie ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)