Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia - zestawienie


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.11.2018 o 22:13, orzeszek1916 napisał:

Panowie i Panie. Ten cykl nie może umrzeć! Po ustrzeleniu 95% obiektów z H400 (reszta potrzebuje specjalnych warunków), ten dział jest dla mnie dużą inspiracją. Również zgłaszam chęć zrobienia jakiegoś odcinka. Dajcie mi jednak trochę czasu aż coś wymyślę i poobserwuje. Załatwcie też pogodę w okolicach grudniowego nowiu ;)  No i daleko mi będzie napisać tak dobry tekst jak poprzednicy ale może dramatu nie będzie ;)

Absolutnie się zgadzam.

Moja historia jest może trochę nietypowa. Zacząłem od astrofoto i dalej w nim "robię". Ale, wstyd się przyznać, brakuje mi dobrej znajomości nieba. Montaże z GoTo załatwiają wszystko za ciebie. Odkryłem, kilka miesięcy temu, zupełnym przypadkiem Wasze Obiekty tygodnia i teraz systematycznie ćwiczę zadania z zestawienia i twierdzę, że nie ma lepszej metody na dobre poznanie nieba. A  znalezienie opisywanych obiektów jest bardzo satysfakcjonujące i daje wiele radości.

Dzięki koledzy i nie myślcie już więcej o zamknięciu tego godnego wątku. ?

  • Like 3

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja w kwietniu, napisałem sobie nieśmiały wstęp do M101, bo nie ma jej opisanej(przynajmniej nie widziałem). Na początku maja mam tydzień wolnego i jest nów. Jak będzie pogoda to coś naszkicuje, popatrzę i opiszę :)

Oczywiście mierząc siły na zamiary?

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2019 o 20:29, GKG napisał:

Ja sobie zakładam próbę spojrzenia na galaktykę NGC 3344. Będzie pewnie trudny obiekt dla lornety 100mm. Na ale zobaczymy (bądź nie zobaczymy).

Jakby co, pisz. Zrobiłem ją dziś w 14 calach - fajna, ujawnia się już nieśmiało spiralna struktura, plus całkiem sympatyczne otoczenie gwiazdowe. Mogę dodać swoje trzy grosze do tekstu, jeśli weźmiesz ten obiekt na warsztat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Więc tak: jeśli do końca roku nie wykrystalizuje się ekipa gotowa do współredagowania serii, zamierzam zakończyć pisaninę. Wystarczyłyby 4 osoby, a wówczas każda miałaby do spłodzenia raptem jeden tekst w miesiącu. Przy ośmiu chętnych przypadłby jeden odcinek na łebka co dwa miesiące. Czy to aż tak dużo pracy? Ideą cyklu jest dzielenie się własnymi doświadczeniami i inspirowanie innych obserwatorów. Potrzeba różnorodności i świeżej krwi, jedna osoba tego nie zapewni. Oczywiście doceniam wkład tych, którzy zamieszczą tu coś z doskoku - ale właśnie, robią to tylko z doskoku. 

Zatem jeżeli są jacyś chętni do regularnego pisania, dajcie znać. Zrobimy sobie grafik i cykl będzie żył. Jeśli nie będzie zainteresowanych - trudno. I nie tłumaczcie mi proszę, że obowiązki, brak pogody i takie tam. Też mieszkam w tym kraju, też mam jakąś tam robotę, nieraz mocno absorbującą i bliskich, którym poświęcam czas. To po prostu kwestia pewnej samodyscypliny i chęci. Tylko i aż tyle. 

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło mi poinformować, że cykl będzie kontynuowany dzięki kolegom @pmochocki i @MichalKaczan. Dziękuję panowie za obywatelską postawę. :)

Teraz mniej przyjemnie, czyli moje zdanie na temat części naszej astrospołeczności zainteresowanej (?) wizualem. Słabo jest. Nie będę już marudził, ale z tym, by dać cokolwiek od siebie, macie duży problem. I każda wymówka będzie tu dobra. Oczywiście są chlubne wyjątki, ale dość nieliczne; większość ma, jak to się teraz mówi, totalnie wyje..ne. Sorry za słownictwo, ale trzeba to wyartykułować dosadnie, a ja nie zwykłem przebierać w słowach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)