Skocz do zawartości

Tsunami w Japonii


Gość wanderer

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wanderer

Jak wiemy, Ziemia z pośród niewielu ciał układu słonecznego posiada aktywność tektoniczną, te życiodajne czynniki posiadają tez destruktywne siły, których doświadczyła Japonia wczorajszego poranka, zginęły już setki ludzi.

Znalazłem kanał online na youtube gdzie można na bieżąco śledzić te wydarzenia: http://www.youtube.com/user/tbsnewsi

Oraz w formie "szołtboksa" w polskim języku: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... ZYWO_.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie włożę kij w mrowisko, ale co mi tam....

Dzień wcześniej zastanawialiśmy się nad artykułem o superksiężycu w najbliższych dniach i wpływie perygeum księzycowego

w przeszłości na życie na ziemi (trzęsienia ziemi itp.) - czyli de facto wpływie grawitacji.

Trochę mnie to jednak zastanawia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym sie martwić gdyby na Ziemi przestały wystepować trzesienia, churagany i gradobicia bo oznaczałoby to że nasza planeta umiera. Na Ksiezycu nie wystepuja te zjawiska ale czy jest tam przez to sympatyczniej? Nie doszukiwałbym sie powiazania trzęsienia w Japonii z Ksiezycem. Nasz satelita swoja grawitacją potrafi powodować przypływy oceanów ale nie sadze żeby nagle otrzymał dar wywoływania gigantycznych trzesień Ziemii. japonia umiejscowiona jest w rejonie scierania sie płyt tektonicznych i im dłuższy okres pomiędzy kolejnymi duzymi wstrzasami tym zjawisko przybiera na sile.Takie jest moje zdanie ale oczywiście każdy ma prawo miec swije chociazby najbardziej niedozeczne:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pod płytami tektonicznymi co się znajduje? :)

I jak to się ma do grawitacji powodującej pływy oceaniczne?

"Według dominującej obecnie teorii tektoniki płyt, powłoka zewnętrzna Ziemi składa się z dwóch warstw: sztywnej litosfery

i płynnej astenosfery. Astenosfera to region, który ze względu na wyższą temperaturę i ciśnienie zachowuje się jak ciało plastyczne i może bardzo powoli płynąć. Litosfera pod wpływem ciepła ulega deformacji i rozbija się na bloki nazywane płytami tektonicznymi, które unoszą się na płynnym materiale astenosfery jak tafle lodu na powierzchni oceanu. "

Takie jest moje zdanie ale oczywiście każdy ma prawo miec swije chociazby najbardziej niedozeczne:)

Oczekiwałem raczej merytorycznej dyskusji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no spoko obrazic nikogo nie chciałem, miałem na mysli naprawde niedożeczne w stylu nadciąga Nibiru i teraz zobaczycie!! Owszem taka teoria ma byc może rece i nogi ale dlaczego objawiło sie to teraz skoro Księzyc istnieje od tak dawna jak Ziemia, a jeśli zawsze tak na nas oddziaływał to o co ambaras?

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanowił wcześniejszy artykuł i po części jest tam odpowiedź na Twoje pytanie...

"Zwraca sie jednak uwagę, że we wszystkich poprzednich perygeum księżycowych - bo tak nazywa się to zjawisko - ostatnich stu lat okoliczność ta skutkowała silną aktywnością wulkaniczną matki Ziemi i huraganami.

Poprzednie takie zjawiska były w latach: 1955, 1974, 1992 i 2005.

Wszystkie wiązały się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi."

"[...] Przykładowo w 2005 roku tragedia spowodowana huraganem Katrina miała miejsce w czasie perygeum księżycowego [...]"

Między innymi dlatego zwróciłem uwagę na to zagadnienie :)

Z ciekawości sprawdziłem w Stellarium gdzie był wczoraj księżyc około godziny 8mej rano (czyli mniej więcej wtedy dotarła wiadomość o trzęsieniu ziemi). Zgadnijcie? :) Dokładnie w zenicie!!!

Wiem, że jest to dalekie od wyciągania wniosków naukowych, no ale... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tvnie powiedzieli, że ruchy tektoniczne które spowodowały trzęsienie w Japonii przesunęły też oś ziemi o 2cm... (a jedną z wysp japońskich o dwa i pół metra)

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli te informacje o związku perygeum Księzyca z kataklizmami są sprawdzone to mysle że to duże odkrycie natomiast jesli chodzi o czerpanie wiedzy naukowej z TVNu to juz byłbym ostrozny. Wogóle troche kiepsko jest że pobieramy "fakty" z Tv chociaz tam jeszcze niekiedy reporterzy posiłkuja się wiedza specjalistów i wtedy ok ale martwi mnie że napewno wielu z nas często czerpie informacje tylko z szeroko pojmowanego internetu gdzie kazdy moze pisac co mu " slina na jezyk przyniesie" i nikt nie jest w stanie tego zweryfikować. Jednak ksiazka drukowana to szlachetne medium, ktos musi mies duża wiedze aby na jakis temat napisac powiedzmy 140 stron i nie narazic sie na smieszność. Od czasu do czasu warto wysupłac 30-40 zł i zakupić książkę opracowana przez niekiedy kilku fachowców którzy poswiecają czesto całe zycie aby dojśc do wniosków które zamieszczaja w danej pozycji niz tylko przegladac YOU Tube i z niego budować swój pogląd na swiat. Sam tez oczywiście często daje śię wciągnąć w taka pułapkę ale zaczynam wiem że nie tędy droga... Naszczęście półka z ksiazkami jest coraz dłuzsza :)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz Suchodolski napisał: Z ciekawości sprawdziłem w Stellarium gdzie był wczoraj księżyc około godziny 8mej rano (czyli mniej więcej wtedy dotarła wiadomość o trzęsieniu ziemi). Zgadnijcie?  Dokładnie w zenicie!!!

                                                      Ja natomiast  tak z ciekawości zapytam: w zenicie dla obserwatora w Polsce czy Japoni?

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się z Tobą nie zgodzić. Problemem jest tutaj chyba głównie brak czasu, dlatego sięgamy do szybkich źródeł wiedzy.

Często są one jakie są, ale pędzimy coraz szybciej i "nie stać" nas na oczekiwanie.

U mnie z długością półki niestety proporcjonalnie skraca się czas na jej przeglądanie :)

Co do Stellarium... a jak myślisz? :)

Widzisz, sam się złapałeś na szybkim źródle wiedzy, nie szukając samemu odpowiedzi, ale czekając na gotową odpowiedź..

Nad Japonią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha pytanie moje było raczej prowokacyjne, choc przyznaje że nie pofatygowałem sie zby sprawdzic ale tylko dlatego że uwazam tą informację za nieistotną bo nie przekonuja mnie Twoje argumenty. Mimo to czasu spedzonego na dyskusję na temat Ksiezyca i jego powiązania z trzesieniem nie uwazam za zmarnowany bo fajnie powymieniac poglady z kims kto ma inny poglad na sprawę i nie przechodzi odrazu do pyskówki jak ktos mu wytknie niescisłości w wypowiedzi :) 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Zacząłbym sie martwić gdyby na Ziemi przestały wystepować trzesienia, churagany i gradobicia bo oznaczałoby to że nasza planeta umiera. Na Ksiezycu nie wystepuja te zjawiska ale czy jest tam przez to sympatyczniej? Nie doszukiwałbym sie powiazania trzęsienia w Japonii z Ksiezycem. Nasz satelita swoja grawitacją potrafi powodować przypływy oceanów ale nie sadze żeby nagle otrzymał dar wywoływania gigantycznych trzesień Ziemii.(...)

Sorry, że wracam do tego tematu, ale to raczej bezsporne, że grawitacja Księżyca oddziałuje na Ziemię, w szczególności powodując przypływy morskie.

Grawitacja Księżyca podnosi wodę przeciętnie o kilkanaście cm (w niektórych miejscach znacznie więcej z uwagi na ukształtowanie np. zatok). Pływy są większe, gdy nakłada się grawitacja Słońca (sygizyjne), lub znacznie mniejsze, gdy grawitacja Słońca i Księzyca nie sumuje się (kwadraturowe).

Skoro grawitacja innych ciał niebieskich działa na obiekty na Ziemi, to oddziałuje również na skały płaszcza Ziemi. Nie są to fale pływów, ale fale naprężeń, maksymalne w czasie max pływów morskich. Skumulowane naprężenia skał mają największą szansę uwolnienia właśnie podczas max pływów.

Aby była jasność - za trzesienia odpowiadają naprężenia związane z ruchem płyt tektonicznych. Jednak wpływ grawitacji księżyca (i Słońca - pływy sygizyjne) może być spustem startowym. Może być tym czynnikiem, który ostatecznie wyzwala nagromadzone naprężenia.

Wydaje mi się to oczywiste.

Ale okazuje się, że jednak nie jest. Jeden z naukowców z USA opublikował dane, pokazujące zbieżność trzęsień Ziemi w okolicach Los Angeles (również tych bardzo drobnych, odprężających) z fazami Księżyca.

Co ciekawe, owego naukowca (zapomniałem nazwiska) spotkał ostracyzm, pomijanie przez skostniałe środowisko naukowe.

Po pierwsze dlatego, że władze nie były zainteresowane wszczynaniem regularnych alarmów w Los Angeles i naciskały na instytuty naukowe (granty pieniężne).

A po drugie środowiska naukowe bywają skostniałe, niechętne na otwarcie na szerszą wiedzę. Geolodzy zajmują się Ziemią i nie chcą zajmować się astronomią, na której się nie znają.

Reasumując - grawitacja Księżyca ma bezsporny wpływ na trzesięnia Ziemi, ale nie jako fala pływu skał płaszcza, tylko jako czynnik wyzwalający naprężenia.

------------------------------------------------

Zgadzam się z tezą, że nie powinniśmy narzekać na trzęsienia, bo to objaw życia Ziemi. Po zastygnięciu jądra i płaszcza Ziemia stanie się jałową planetą. Po pierwsze dlatego, że wyłączy się geoprądnica, dająca Ziemi ochronny kokon pola magnetycznego. To spowoduje wywianie naszej atmosfery w Kosmos przez wiatr słoneczny.

A po drugie niewypiętrzane skały ulegną erozji i pod powierzchnią morza znikną wszystkie lądy, które potem im tak wyschną, z braku atmosfery. A w finale (np. po miliardzie lat o wystudzenia) Ziemia będzie przypominać Marsa - sucha i jałowa, ze szczątkową atmosferą.

SW200/1000, HEQ5 synscan, LVW5, LVW 8, ES24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)