Skocz do zawartości

Mały problem z lornetką Nikon


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu zauważyłem w swoim Nikonku EX 12x50 mały problemik. Otóż muszle oczne mają regulowany ER - następuje to przez przekręcenie w prawo lub w lewo. Odbywać się to powinno z pewnym oporem z prawą jest OK, natomiast lewa ,,nie trzyma" swojego położenia, po przytknięciu oka do muszli - nawet delikatnym - chowa się ... jest to trochę upierdliwe niestety :-[

Z pół godziny gapiłem się właśnie daleko w morze wypatrując przepływających na horyzoncie jednostek, jest stosunkowo zimno i ta upierdliwość jest większa niż w ciepełku.

I tu pytanie do Kolegów Fachowców. Czy istnieje jakiś domowy sposób aby temu zaradzić czy wymaga to wysłania biedulki do jakiejś firmy serwisującej.. A może któryś z kolegów mógłby mi taką naprawę przeprowadzić ???

Bardzo będę wdzięczny za wszelkie informacje :)

post-476-0-42642600-1416224619_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń - rokowania nie są dobre. W jednej z moich "dachówek" , w dodatku tej najdroższej (ha, ha), mam podobnie. Wprawdzie muszla składa się tylko trochę, o jedno klikniecie i nie od razu, ale i tak to denerwuje. Ściągałem gumę z muszli próbując coś zaradzić, lecz jak dotychczas  nie udało się. Głębsza część plastikowa muszli ma ukośne szpary przesuwające się po wystającym łbie śrubki w miarę wykręcania. Szpara jest minimalnie za luźna, stąd mój problem.  Jeśli to możliwe (i nie boisz się), ściągnij gumę i obejrzyj. Może w Nikonie jest inaczej, da się coś dokręcić lub inaczej usztywnić.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......... Ściągałem gumę z muszli próbując coś zaradzić, lecz jak dotychczas  nie udało się. Głębsza część plastikowa muszli ma ukośne szpary przesuwające się po wystającym łbie śrubki w miarę wykręcania. Szpara jest minimalnie za luźna, stąd mój problem.  Jeśli to możliwe (i nie boisz się), ściągnij gumę i obejrzyj. Może w Nikonie jest inaczej, da się coś dokręcić lub inaczej usztywnić.

Też to zrobiłem - są ukośne szpary ale nic nie wystaje, żadne łby śrubek... ten mechanizm musi być głębiej.... Jedyne co mi przychodzi do głowy to wepchnąć coś w prowadnicę ale się boję i raczej tego nie zrobię ::)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jedyne co mi przychodzi do głowy to wepchnąć coś w prowadnicę ale się boję i raczej tego nie zrobię ::)

Dokładnie  Myślałem o pomazaniu krawędzi klejem epoksydowym, ale to niewykonalne bez rozmontowania mostka, a tego na pewno nie zrobię. Lepsza muszla luźna, niż przyklejona :D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są szpary ale nie ma bolców? A nie widać pod nimi gwintowanego otworu?

Nic - gładkie skośne rynienki, w które wchodzą skośne występy i tyle, nawet nie widać gdzie to rozkręcić aby do środka się dostać....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, ale chyba kiedyś w jednej z lornetek Pablito wyłożył wnętrze muszli ocznej cienkim welurem (?), co dodało odrobinę tarcia.

.........

Tam niema jak czegokolwiek wepchnąć... szczeliny niemal idealnie spasowane czubek igły ledwo wchodzi - nie podkleję welurkiem nawet taśmą :(

Coś mi po łbie się telepie, że na jednych obserwach w Ustce ktos z południa Polski mówił o jakimś mechanizmie blaszkowo kulkowym w Nikonkach i taka kulka potrafi wylecieć i wtedy luz się robi... a najgorsze, że nic nie grzechocze...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam niema jak czegokolwiek wepchnąć... szczeliny niemal idealnie spasowane czubek igły ledwo wchodzi - nie podkleję welurkiem nawet taśmą :(

Coś mi po łbie się telepie, że na jednych obserwach w Ustce ktos z południa Polski mówił o jakimś mechanizmie blaszkowo kulkowym w Nikonkach i taka kulka potrafi wylecieć i wtedy luz się robi... a najgorsze, że nic nie grzechocze...

 

Jacku, tak, ja o tym mówiłem na obserwach u Radka w Ustce. W moim Nikonie 10x50, w dwa miesiące po zakupie miałem ten sam problem. Jeśli przyjrzysz się na te ukośne szpary to zobaczysz w nich malutkie wgłębienia. Blokada muszli okularu działa tak, że te ukośne szpary robią za prowadnicę dla kulki, która swobodnie się w nich przemieszcza, a w te malutkie wgłębienia kulka wpada (przy poprawnie działającej blokadzie to daje efekt zablokowania muszli w jednej z wybranych pozycji). U mnie ta kulka wogóle wypadła i nie miałem alternatywy, skończyło się na serwisie gwarancyjnym w Nikonie. Podejrzewam, że skoro nie widzisz tam żadnego łba śruby, to mechanizm jest taki sam.

  • Like 1

CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, AstroHub, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, tak, ja o tym mówiłem na obserwach u Radka w Ustce. W moim Nikonie 10x50, w dwa miesiące po zakupie miałem ten sam problem. Jeśli przyjrzysz się na te ukośne szpary to zobaczysz w nich malutkie wgłębienia. Blokada muszli okularu działa tak, że te ukośne szpary robią za prowadnicę dla kulki, która swobodnie się w nich przemieszcza, a w te malutkie wgłębienia kulka wpada (przy poprawnie działającej blokadzie to daje efekt zablokowania muszli w jednej z wybranych pozycji). U mnie ta kulka w ogóle wypadła i nie miałem alternatywy, skończyło się na serwisie gwarancyjnym w Nikonie. Podejrzewam, że skoro nie widzisz tam żadnego łba śruby, to mechanizm jest taki sam.

Dziękuję :)

To jeszcze tak wielkiej sklerozy nie mam :D  Spróbuje taśmę precyzyjnie wkleić jak nie to poczekam na drugie i oddam do serwisu bo pod lupą nie znalazłem miejsca jak to cholerstwo rozebrać :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma pecha to i kulka z muszli ocznej wypadnie ;)

Te Dowcipas :P  A muszla oczna temu misiu wlata... :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz na poważnie - napiszcie mi proszę do jakiego serwisu gdy sytuacja z muszelkami się pogorszy najlepiej oddać ???

Solidność, szybkość no i korzystna cena za usługę ???

Zapewne ... odpukać, nie tylko mnie się to przyda :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz gwarancje na lornetkę? Napisz może do serwisu Nikona co oni na ten temat sądzą, czy to naprawa gwarancyjna czy płatna.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz gwarancje na lornetkę?

Nie, kupiłem sobie pod choinkę 2 lata temu używaną ale bardzo zadbaną. Jak nikt ,,Kogoś - czegoś dobrego" nie wskaże to tak zrobię.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz na poważnie - napiszcie mi proszę do jakiego serwisu gdy sytuacja z muszelkami się pogorszy najlepiej oddać ???

Solidność, szybkość no i korzystna cena za usługę ???...

 

Serwis Nikona?

O, naiwny!!!

:wacko: :wacko: :ph34r:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zadzwonić do Delta Optical do serwisu i tam wszystkiego się dowiedzieć. Myślę, że oni z tym poradzą tak jak się należy. W każdym bądź razie ja bym tak zrobił

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zadzwonić do Delta Optical do serwisu i tam wszystkiego się dowiedzieć. Myślę, że oni z tym poradzą tak jak się należy. W każdym bądź razie ja bym tak zrobił

I tak też zrobię - ostatecznie to mamy tam wtyczkę w Gdańsku nasz Kolega zlotowicz Krzysztof G :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

witam,pare dni temu kupilem nikona action ex 10x50 i tez jedna muszle mialem zepsuta,tzn luzna,tutaj wyczytalem,ze chodzi o jakas wypadajaca kulke,wiec zaczalem szukac i dzisiaj zdobylem z jakiegos lozyska,srendica na oko 1mm,pare minut walki i udalo sie ja wcisnac i poki co wszystko dziala :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Miałem swego czasu Nikona EX 12x50 oraz 10x50 EX i żadnego problemu z nimi nie miałem .

Tylko tu nie chodzi o to czy ktoś nie miał (za miliony zielonych sprzęt ma usterki), chodzi o ewentualne pomysły, wskazówki jak usterkę usunąć....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)