Skocz do zawartości

Jakie mam niebo ???


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Raczej wzrost dokładności kalibracji danych. Te mapy bazują na tak czułych detektorach (VIIRS) że reagują na światło pojedynczego kutra rybackiego na środku Atlantyku. :) Np w dużych szerokościach geograficznych przeszkadza im zorza polarna i szczątkowe światło dnia rozpraszane z górnych warstw atmosfery.

  • Like 3

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze inne, świetne źródła uwzględniające propagację i rozpraszanie światła:

 

http://djlorenz.github.io/astronomy/lp2006/overlay/dark.html

I to jest fantastyczna mapa - dzięki za link, nie trafiłem wcześniej na to źródło. Ona właśnie pokazuje obliczoną przy pewnych założeniach jasność tła nieba, podobnie jak mapa, którą ja jakiś czas temu wskazywałem, przy czym ta jest nowsza (bazuje na danych z roku 2006).

 

 

 

Zamiast jednak patrzeć na tęczowe i topograficzne mapki pół dnia i narażać się na dziwne spojrzenia żon/dziewczyn/dzieci/rodziców lepiej jest skoczyć w teren i samemu znaleźć dobrą, bezpieczną i ciemną miejscówkę, już to przerabiałem setki razy. :)  Ja do swojej ciemnej miejscówki mam prawie 50 km :(

Tylko najpierw dobrze jest jednak sprawdzić, gdzie tych miejscówek szukać - ta tęczowa mapa wyżej nadaje się do tego w sam raz. Wystarczy rzut oka i od razu widać, czy lepiej jechać na wschód od miejsca zamieszkania, czy na zachód i czy jest sens szukać miejscówki oddalonej o 50 - 100 km, czy wystarczy przewieźć się 10 - 15 km, bo dalej nic wiele lepszego nie będzie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuu,

 

ufff, całe szczęście że nie mieszkam na teneryfie, prawdziwym piekle dla astronomów :D

Zastanawia mnie właśnie popularność Wysp Kanarysjkich (w szczególności Teneryfy) jeśli chodzi o kwestie związane z ciemnym niebem. Na Teneryfie prowadzone były pomiary jasności tła nieba i są one zgodne z tym, co widać na tej mapce. Więcej można o tym poczytać np. tutaj:

 

http://www.iac.es/adjuntos/otpc/Tanja_article.pdf

 

Piekło to to może nie jest, ale do ideału baaardo daleko. Znacznie lepiej wypada pod względem jasności tła nieba La Palma, ale i tam do ideału troszkę brakuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak oceniacie zachodnia Ukrainę ?

???????????? ????????? ???? ?????'???-??????? (https://www.google.pl/maps/place/%D0%9D%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9+%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%B9+%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA+%C2%AB%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BF'%D1%8F%D1%82%D1%8C-%D0%A1%D1%82%D0%BE%D1%85%D1%96%D0%B4%C2%BB/@51.8254016,25.2108122,11z/data=!4m2!3m1!1s0x0000000000000000:0xf7c7069af3bf3e1d?hl=pl) ,

albo ??????????? ???????? "??????" (https://www.google.pl/maps/place/Landscape+Reserve+%22Stokhid%22/@51.4899551,25.3550078,10z/data=!4m2!3m1!1s0x0000000000000000:0x5f5a66e37af0c9dd?hl=pl).

Szkoda że i tu i tu do najbliższych dużych miast w linii prostej jest 20-40 km :( Jedynym plusem po za oczywiście zapewne niezłym niebem jest to że mam tam dość blisko - nieco ponad 300 km. Jednak jest sporo komplikacji np. wiza :( Do Bieszczad, Mazur itp. miejsc w Polsce mam też około 300-500 km. Ciekawe jaka jest różnica w niebie. Czy warto męczyć się jechać (to raczej dalsza przyszłości) aż na Ukrainę ? Ja mieszkam nie daleko Dęblina i według tej mapy pod Staniem mam teoretycznie zielony kolor i powinno być nieźle. Jeszcze lepiej jak by jechać w stronę Włodawy. Ciekawe jak wypadło by porównanie nieba pod Włodawą a tym z Bieszczad.

 

 

Ach ten brak pogody......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karl,

 

Na Ukrainie znajdziesz naprawdę ciemne miejsca bliżej naszej granicy niż te, które Ty wskazałeś. Już kilkadziesiąt kilometrów za Włodawą powinno być porównywalnie jak w Bieszczadach. Pozostaje pytanie, jak tam jest z mgłami, bo to chyba tereny mocno podmokłe... No i w górach (Bieszczady) ekstynkcja (a co za tym przejrzystość) jest zwykle znacznie lepsza niż na poziomie zbliżonym do poziomu morza.

 

W okolicy Włodawy (w Polsce) na pewno będziesz miał świete niebo, choć od tego bieszczadzkiego będzie zauważalnie gorsze.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Na tej mapie:

 

http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=7&lat=6436090.45996&lon=2241591.89657&layers=0BTFFTTT

 

Oprócz źródeł światła można też obejrzeć wartości zmierzone przez użytkowników miernika SQM (wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole wyboru). Jeszcze kilka dni temu w granicach naszego kraju było tylko kilka takich pomiarów, jednak w ostatnich dniach trochę się to zmieniło. Od niedawna posiadam wersję L (SQM-L) tego miernika i przy okazji wyjazdów na obserwacje pomierzyłem jasność nieba w około 20 miejscach.

 

Co ciekawe, wartości które zmierzyłem całkiem nieźle zgadzają się z tym, co pokazuje ta mapa:

 

http://djlorenz.github.io/astronomy/lp2006/overlay/dark.html

(jeśli klikniemy "more information" ---> expanded color scale wyświetli się legenda wskazująca, jakie jasności tła nieba odpowiadają poszczególnym kolorom).

 

Gdyby ktoś był zainteresowany moją opinią o mierniku SQM-L, to jest ona bardzo pozytywna. Za jakiś czas może napisze jakąś krótką recenzję tego urządzenia ;).

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc w tamten weekend na Mazurach w okolicy Pisza widziałem wyraźnie światło zodiakalne, którego widoczność potwierdziło dwoje postronnych osób będących ze mną na obserwacji. Moje oczy pozwoliły dobić do zasięgu granicznego 6.5 Ostatnio, parę dni potem też byłem na obserwacjach lecz w okolicach Drohiczyna. Pomimo znacznie lepszej masy powietrza i przy oddaleniu od wszelkich wsi, po świetle zodiakalnym nie było ani śladu. Zasięg niby też wyznaczyłem na 6.5. Obie miejscówki leżą na jasno-niebieskim (sztuczne zaświetlenie osiągające 0,19-0,33 poziomu naturalnego tła) obszarze tej mapy:

 

http://djlorenz.github.io/astronomy/lp2006/overlay/dark.html

 

Raczej światło zodiakalne nie podziewa się w ciągu kilku dni. A jednak różnica była i to znaczna, a subiektywnie "czarność nieba" odebrałem lepszą w okolicach Buga. Tak więc wynika z tego, że miejsce miejscu nie równe, ludzki wzrok jest zawodny i coraz częściej też myślę o zakupie SQM-a.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 km w kierunku południowo-zachodnim znajdował się Sokołów Podlaski generujący pojaśnienie do wysokości 30 st. nad horyzontem czego nie było na Mazurach... Być może Sokołów przyćmił światło zodiakalne, które na Mazurach było wręcz uderzające. Natomiast zadziwia adaptacja wzroku do zmiennych warunków, przecież nad Bugiem wydawało mi się że jest znacznie ciemniej.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie,

 

jest to mój pierwszy post forum, którego czytelnikiem jestem od dłuzszego czasu, kieruję wobec wszystkich osób przywitalny ukłon. Nawiązując do wszelkich informacji dot. jakości nieba, chciałbym wystosować do was zapytajnik.

Na podstawie mapy zamieszczonej w tym temacie: http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=14&lat=6813311.64841&lon=2372209.07671&layers=0BTFFFTT czy rekomendowali byście jako miejsce obserwacji nieba za pomocą dobsona 10'', okolice jeziora Torfy mieszczącego się za Otwockiem?

w moim odczuciu to mogło by być optymalne miejsce, możliwie bliskie do wywozu teleskopu tej wielkości.

jestem mieszkańcem Warszawskiego Wawra (Miedzeszyn)na obecną chwilę jest to czysta teoria, gdyż nie zakupiłem jeszcze wspomnianego sprzętu (planuję kupić teleskop rozsuwany). Z przydomowego ogrodu miał bym w miarę dobre obserwacje tego, na co pozwala podmiejskie niebo, ale chęci na pewno urosną w miarę jedzenia.

 

Czy jesteście w stanie, czysto teoretycznie ocenić wskazaną miejscówkę na podstawie własnych doświadczeń (czy poziom zalesienia nie jest zbyt obfity)?

 

Pozdrawiam

Sylwester

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum. Niestety nie ma czegoś takiego jak teoretyczna ocena miejscówki. Trzeba po prostu podjechać w nocy w dane miejsce i samemu sprawdzić. Generalnie szukaj łąki/rozległej polany z odsłoniętym południowym horyzontem, najlepiej na podwyższeniu terenu (kwestia mgieł), no i nie pchaj się  w pobliże jeziora (wilgoć osiadająca na optyce). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma czegoś takiego jak teoretyczna ocena miejscówki.

No nie, coś zawsze można powiedzieć, choć oczywiście takie teoretyczne rozważania nie zastąpią osobistej wizyty na miejscu.

Jeśli chodzi o tę miejscówkę. to od razu można powiedzieć, że niebo będzie tam dość jasne ze względu na nieodległą Warszawę, a i Otwock do tego pewnie co nieco dołoży. Powinno być zauważalnie lepiej niż w Twoim miejscu zamieszkania i jeśli nie możesz jechać dalej, to ta okolica może być rzeczywiście dobrym wyborem. Jeśli jednak masz możliwość pojechać dalej (20km, 30km, 40km, 50km), to na pewno znajdziesz znacznie lepsze miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lasy Otwockie są dla nas miejscem bardzo zachęcającym ze względu na bliskość Warszawy. Jednak nie tylko to. Nie bez powodu Otwock słynął jako uzdrowisko a ludzie chętnie osiedlali się i osiedlają w jego okolicy. Położenie na pokładach piasku daje suche a więc i przejrzyste powietrze. Jeździłem tam w swoim czasie wielokrotnie, zawsze dziwiąc się dobrym warunkom, jak na tak małą odległość od aglomeracji warszawskiej. Oczywiście do jeziorka Torfy lepiej się nie zbliżać, ale miejsca wzdłuż tzw. Czerwonej Drogi są godne polecenia, zwłaszcza dla okolicznych mieszkańców. W wątku "Warszawskie trolle..." na Astropolis wielokrotnie opisywaliśmy tamtejsze obserwacje a miejscówkę umieściłem na mapie kolegi Szuu. Tyle, że ostatnio dostęp na nią jest utrudniony (szlaban). Warto samemu spenetrować teren za dnia, by nie było niespodzianki.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lasy Otwockie są dla nas miejscem bardzo zachęcającym ze względu na bliskość Warszawy. Jednak nie tylko to. Nie bez powodu Otwock słynął jako uzdrowisko a ludzie chętnie osiedlali się i osiedlają w jego okolicy. Położenie na pokładach piasku daje suche a więc i przejrzyste powietrze. Jeździłem tam w swoim czasie wielokrotnie, zawsze dziwiąc się dobrym warunkom, jak na tak małą odległość od aglomeracji warszawskiej. Oczywiście do jeziorka Torfy lepiej się nie zbliżać, ale miejsca wzdłuż tzw. Czerwonej Drogi są godne polecenia, zwłaszcza dla okolicznych mieszkańców. W wątku "Warszawskie trolle..." na Astropolis wielokrotnie opisywaliśmy tamtejsze obserwacje a miejscówkę umieściłem na mapie kolegi Szuu. Tyle, że ostatnio dostęp na nią jest utrudniony (szlaban). Warto samemu spenetrować teren za dnia, by nie było niespodzianki.

A jak tam jest z seeingiem? Zawsze na suchych piaszczystych łąkach miałem totalnie skopany seeing, aż wręcz zacząłem szukać łęgów i godzić się z parowaniem LW. :) Interesuje mnie ten rejon ponieważ Warszawa jest blisko= wielu ludziom interesującym się obserwacjami łatwo dojechać, a tereny położone na południe od niego są niemal dziewicze z punktu widzenia LP (jak na Mazowszw) aż po Radom.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także jestem ciekawy tego terenu, nie jest zbyt daleko od mojego miejsca zamieszkania. Chętnie bym znalazł sobie miejsce do obserwacji niedaleko Warszawy, bo póki co moją stacją wypadową są okolice Sokołowa Podlaskiego.

Pozdrowienia

----------------------------------------------------

o^o 10x50, O^O 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam jest z seeingiem? Zawsze na suchych piaszczystych łąkach miałem totalnie skopany seeing, aż wręcz zacząłem szukać łęgów i godzić się z parowaniem LW. :) Interesuje mnie ten rejon ponieważ Warszawa jest blisko= wielu ludziom interesującym się obserwacjami łatwo dojechać, a tereny położone na południe od niego są niemal dziewicze z punktu widzenia LP (jak na Mazowszw) aż po Radom.

Tak się składało, że nigdy tam nie byliśmy w cieplejszych porach roku, gdy wydmy się nagrzewają i powietrze może falować. W dodatku ja mam wyłącznie lornetki, więc seeing trudniej ocenić.  Jednak kiedyś w październiku, z Sawesem i jego ówczesną Syntą 10" nie mieliśmy najmniejszego problemu.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Przeglądając swoje astronomiczne wypociny fotograficzne wpadłem na interesujący pomysł wprowadzenia standardu, jakim będziemy posługiwać się na forum przy ocenie jasności tła nieba. Obojętnie czy podczas focenia czy obserwacji, taka wiedza do porównań może się przydać. Wiedza ta służyłaby ocenie nie tylko zaświetlenia światłem sztucznym pomiędzy różnymi miejscówkami, ale także ewaluacji warunków na tej samej miejscówce podczas różnych nocy.

 

Założenia:

 

- Używamy lustrzanek cyfrowych. 99% lustrzanek cyfrowych posiada rzeczywiste ISO porównywalne między sobą.

- Ustawiamy ustandaryzowane parametry ekspozycji, takie jak ISO, przysłonę i czas naświetlania

- Używamy dowolnych obiektywów, wszak różnice w transmisji są lecz nie sądzę by przekraczały 20%. Proste obiektywy z małą liczbą elementów i prostymi powłokami i wieloelementowe konstrukcje z masą soczewek i nowoczesnymi powłokami będą sobie równe

- Focimy niebo choćby "z ręki" lecz standardem niech będzie balans bieli ustawiony na "Daylight", "słońce", lub jak kto woli, 5500K.

- Jako że wprowadzam taką inicjatywę to narzucam parametry :P

 

 

czas ekspozycji 30s. przy F/2

1 minuta przy F/2.8

2 minuty przy F/4 itd.

ISO1600, nie zmieniamy tego parametru

balans bieli 5500K, "światło dzienne"

ogniskowe obiektywów mogą być dowolne

 

przy założeniu że ISO1600 w aparacie A równe jest w przybliżeniu ISO1600 w aparacie B i że transmisja obiektywów (w tym wypadku zoom 18-35 Sigmy i stałka 50mm) mają podobną transmisję, uzyskujemy podobne wartości EV.

 

Wrzucam swoje porównania, pierwsza kolumna to przeciętne warunki z soboty w zeszłorocznym Zatomiu, połowa sierpnia tego roku z Wrotnowa i połowa sierpnia z Bieszczad, dwa ostatnie zdjęcia przy krystalicznie czystej nocy. Pierwszy zestaw to zdjęcia blisko horyzontu gdzie warunki wyraźnie psuło LP (w Bieszczadach nie było widocznego okiem nieuzbrojonym LP):

 

post-1167-0-88461800-1439925884_thumb.jp post-1167-0-42344700-1439925900_thumb.jp post-1167-0-20591500-1439926472_thumb.jp

 

Natomiast drugi zestaw to zdjęcia z tych samych miejsc i nocy, ale blisko zenitu. Bieszczady "popsute" przez już wychodzący zza horyzontu Księżyc:

 

post-1167-0-42562800-1439925939_thumb.jp post-1167-0-98459700-1439925963_thumb.jp post-1167-0-60352600-1439925980_thumb.jp

 

dla porównania zdjęcie "podciągnięte" do powyższych wartości EV, gdy w Stanisławowie fociłem szalejącą zorzę polarną:

 

post-1167-0-35082800-1439926084_thumb.jp

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej z SQM-em pojeździć? Z tego co wiem, to P. Guzik od jakiegoś czasu walczy tym miernikiem i pewnie niedługo podzieli się wiedzą o najlepszych miejscówkach w Małopolsce, Świętokrzyskiem i na Podkarpaciu.

Nie każdy ma SQM, ja np. nie mam, a mam za to lustrzankę

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takich zdjęć wykonanych lustrzanką można też określić rzeczywistą jasność tła nieba http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4049-okreslanie-jasnosci-tla-nieba/

Trzeba by tylko znać kilka parametrów matrycy i resztę da się policzyć. Jest to o tyle fajny sposób, że można taką jasność tła nieba wyliczyć nawet dla starych fotek i mieć w pewnym sensie "dane historyczne".

PS - może wątek nadaje się bardziej do działu Szkoła astrofotografii?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy ma SQM, ja np. nie mam, a mam za to lustrzankę

Ja ani lustrzanki ani SQM :(

Postaram się odszukać jak zaczną mi się klatki smażyć - miałem link do zrobienia prostym dość sposobem i nawet taniutko wychodziło...

 

 

PS - może wątek nadaje się bardziej do działu Szkoła astrofotografii?

A może tu jako Cdn. http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5977-jakie-mam-niebo/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na StarGazers jest temat o SQM domowym sposobem. - http://stargazerslounge.com/topic/183600-arduino-sky-quality-meter-working/

W wolnych chwilach na urlopie postaram się go trochę zmodyfikować, żeby można było sensownie kalibrować takie ustrojstwa pomiędzy sobą.

I w Zatomiu pewnie będą pierwsze sztuki  :)

  • Like 4

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł, zamiast poszukać, pospieszyłem i dałem nowy temat. :)

 

 

Posty tematu Astrofotograficzne pomiary zaświetlenia nieba?

przeniesione do pokrewnego za zgodą Autora - moderator :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)