Skocz do zawartości

Kometa C/2022 E3 (ZTF)


Krzysztonn

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Krzysztonn napisał:

No dziś po 3 w nocy bylo u mnie okienko pogodowe. W ciągu paru dni niewiele się zmieniło tylko położenie. Przez lornetkę i teleskop  130/900 widać wyraźnie komę natomiast warkocza nie udało mi się zobaczyć.

No a ja czekam. A obserwować właśnie nad ranem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Krzysztonn napisał:

No dziś po 3 w nocy bylo u mnie okienko pogodowe. W ciągu paru dni niewiele się zmieniło tylko położenie. Przez lornetkę i teleskop  130/900 widać wyraźnie komę natomiast warkocza nie udało mi się zobaczyć.

Dziś rano od 4 zrobiło się pogodnie, o 5:05 ją obserwowałem, dałem jej jasność 8.8 mag, średnicę 3', DC 5/, a długość warkocza oceniłem na 7'

  • Like 2
  • Thanks 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ustawiłem budzik na 3 nad ranem. Warunki mocno średnie, na niebie cirrus oraz wszechobecna wilgoć, ale w 15x70 kometa widoczna bardzo dobrze. Jądro nieco jaśniejsze, momentami miałem wrażenie, że był widoczny bardzo krótki warkocz 🙂 Dodatkowo około 3:56 niebo nad kometą przeciął meteor. Idealne otwarcie kolejnego roku pod kątem obserwacji 🙂

  • Like 8
  • Thanks 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie przepadają za zrywaniem się o trzeciej czy piątej nad ranem: kometa C/2022 E3 jest już obiektem niezachodzącym i można zacząć polować na nią po zachodzie słońca, około godziny 17.45-18.15. Z każdym dniem okienko obserwacyjne będzie się wydłużać w miarę wędrówki komety w stronę Gwiazdy Polarnej.  😃

Wczoraj wieczorem kometa znajdowała się na granicy gwiazdozbiorów Korony Północnej, Wolarza i Herkulesa, równo 3 stopnie poniżej charakterystycznego trójkąta gwiazd 2Her-4Her-Chi Her. Nad Poznaniem po całodziennych opadach ładnie się wypogodziło.

Kometa jest już na tyle jasna, że udało mi się ją wyłuskać, pomimo iż była około 8 stopni nad horyzontem, w łunie aglomeracji poznańskiej. Widoczna przez lornetkę 12x50 oraz fotograficznie już przy 2-sekundowej ekspozycji ze statywu (tutaj na tle przewodów "malowniczej" linii wysokiego napięcia 400kV).

944958093_C_2022E3.thumb.jpg.e50be5c5dc1ea177bc33f89dd7efc669.jpg

  • Like 4
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshot_2023-01-17-17-13-23-083_com.simulationcurriculum.skysafari5.thumb.jpg.ce0ddd1d33df68f540026e81aee687b3.jpgDziś wychodząc do pracy wziąłem na podwórko lornetkę. Przy pomocy SkySafari odnaleźć ją nie było problemu.  O 6 rano wysoko bo ponad 70 stopni wisiała w koszyczku gwiazd jak opisałem poniżej. Delikatna mgiełka przy ziemi  nie ograniczało bardzo widoczności.

Dobrym punktem odniesienia w poszukiwaniu jest trójkąt gwiazd xHer, 4Her i 2Her.

Widoczna jako owalna mgiełka, bez ogona.

Edytowane przez robinek72
  • Like 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji komety. Na statywie Celestron 15x70. W obiektywie kometa jako ledwo majacząca mgiełka. Brak widocznego warkocza. Tak więc organoleptycznie zaliczona. Teraz trzeba pomyśleć o uwiecznieniu jej na fotografii.

pzdr.

Edytowane przez szdom1
  • Like 2
  • Thanks 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj o 18 10 LT po raz pierwszy udało mi się namierzyć C/2022 E3 (ZTF). Niestety warunki słabe Księżyc w pierwszej kwadrze ,na tle miejskich świateł, Więc nie oceniam jądra komy jasności bo to nie ma sensu. .Najpierw w lornetce 8x42 da się dostrzec , w 15x70 nieco lepiej ale nie za wiele. Telep SW80/400 i powiększenie  x 20 tu już lepiej ale rewelacji także nie ma .Kometa na przedłużeniu gama-beta  UMi około sześciu stopni od beta.Takie subtelne elementy jak koma .warkocz wymagają ciemnego nieba i dobrych warunków aby je oceniać. Myślę że w wizualu rewelacji nie będzie ,natomiast astro foto to co innego

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się przedwczoraj poszczęściło - przesiadywanie do późna pozwoliło załapać się na lekkie przecierki na niebie jakoś przed 2:00. Kometa bez problemu widoczna w 10x50 na małomiejskim niebie (balkon w centrum Pruszcza Gdańskiego); wybudzona rodzinka również nie miała problemu z wypatrzeniem komety w większej lornecie (30x82). 
Ani śladu warkocza, ale puchata koma prezentowała się bardzo wyraźnie, nawet przez przechodzące warstwowe chmury. Szkoda tylko, że zabrakło pogody, żeby popatrzeć na kometę gdzieś z dala od miasta w okolicach nowiu.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukost napisał:

A swoją drogą, wiosna idzie - Skorpion powoli wyłazi już spod horyzontu.

Tymczasem na północy, nawet w sezonie Skorpion wychodzi tylko na tyle, żeby człowieka zdenerwować...

Godzinę temu, polaris napisał:

Oni to muszą Cię kochać...

Reakcja była znacznie lepsza niż przy C/2021 Leonard - może dlatego, że wystarczyło wyjść na balkon (wtedy wywiozłem ich za miasto)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad Poznaniem 10-minutowa dziura w chmurach. Kometa bez problemu namierzona z miasta przy sporym Księżycu w lornetce 8x42. Całkiem łatwa, duża, z koncentracją komy. Wydawało mi się, że widziałem gwiazdopodobne centrum, ale w tych warunkach i skali obrazu równie dobrze to mogła być jakaś gwiazdka w tle. 

  • Like 6

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, polaris napisał:

Nad Poznaniem 10-minutowa dziura w chmurach. Kometa bez problemu namierzona z miasta przy sporym Księżycu w lornetce 8x42. Całkiem łatwa, duża, z koncentracją komy. Wydawało mi się, że widziałem gwiazdopodobne centrum, ale w tych warunkach i skali obrazu równie dobrze to mogła być jakaś gwiazdka w tle. 

A no właśnie jakaś taka ładnie puszysta . W 8x42 trudno dostrzec jądro ale w 15x70 już jest widoczne.Bardzo szybko się przemieszcza. U mnie dzisiaj widoczna jakieś 10 stopni na wschód od Polarnej .Niestety ja również w tych warunkach nie jestem w stanie dostrzec ogonka . Na fotce Lukosta ładnie wygląda 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Hagen napisał:

U mnie jak narazie kicha z pogodą, pod koniec tygodnia mają być przejaśnienia więc spróbuję ją złapać. W 15x70 powinien być nieżly widok! Pozdrawiam i ciemnego czystego nieba!!!

Podczas pełni widok może okazać się dość kiepski 😉

Te wszystkie "dziury" w prognozach można sobie ostatnio "wsadzić" 😉 Dziś w nocy miałem mieć czyste niebo, nastawiłem budzik na godz. 2 a tu same chmury, to samo było o godz. 3, 4 i 6. Tyle z obserwacji, a zaraz pełnia i w zasadzie kometa odleci 😉 

Ja rozumiem, że mamy zimę, ale żeby cały styczeń była tylko raz względna pogoda...? 😞 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej połowie stycznia trochę mi się poszczęściło, bo kometę łącznie widziałem 3 razy.

Od tego czasu chmury w zasadzie od rana do wieczora. No może w dzień się trafi jakaś dziura 🙂 Ogólnie to mój najgorszy styczeń od 5 lat obserwacji.

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś opatrzność obudziła mnie po 3 w nocy i było czyste niebo. Po powolnym pakowaniu i problemach typu pełna pamięć w aparacie i rozładowane wszystkie baterie 😉 po 5 byłem na przypadkowo znalezionej miejscówce za miastem.  

Kometa widoczna w małym Apo 60 jako dość spora puchata kulka. Chwilę musiałem naszukac, bo kometa była w pustawym obszarze między Małym a Wielkim Wozem. Warkocza ani koloru nie widziałem. Niestety chmury zaczęły przeszkadzać i foto jakieś symboliczne zrobiłem po 6 jak już świtało.  Canon 550D + APO60 6 klatek 30 sek/ ISO1600, 4 darki.

2087854614_APO60C550D.thumb.png.8fcee8f24e40f89ac4751250e577cdba.png

 

  • Like 6
  • Thanks 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2023 o 21:31, Astromarek napisał:

Dzisiaj o 18 10 LT po raz pierwszy udało mi się namierzyć C/2022 E3 (ZTF). Niestety warunki słabe Księżyc w pierwszej kwadrze ,na tle miejskich świateł, Więc nie oceniam jądra komy jasności bo to nie ma sensu. .Najpierw w lornetce 8x42 da się dostrzec , w 15x70 nieco lepiej ale nie za wiele. Telep SW80/400 i powiększenie  x 20 tu już lepiej ale rewelacji także nie ma .Kometa na przedłużeniu gama-beta  UMi około sześciu stopni od beta.Takie subtelne elementy jak koma .warkocz wymagają ciemnego nieba i dobrych warunków aby je oceniać. Myślę że w wizualu rewelacji nie będzie ,natomiast astro foto to co innego

pozwolę sobie zilustrować powyższy wpis, tak się złożyło, że jakimś cudem udało się znaleźć jeszcze lukę w kalendarzu na zdalnym teleskopie w USA właśnie tej nocy. Astrometry.net z tej mojej sesji pokazał:
5831549.png.736ce760875e52f486c54db0fbee0794.pngannotatedMini50.png.30d8a2747d4fa006559c415c4dceb97b.png

wyzwaniem w obróbce okazała się ta gwiazdka do której kometa zbliżała w trakcie mojej sesji. Musze to jeszcze raz poskładać i za jakiś czas pochwalę się większą wersją ostateczną.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)