Skocz do zawartości

Leksykon Teleskopów i Lornetek (przewodnik po naszych sprzętach obserwacyjnych)


Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do dzielenia się krótkim opisem swoich doświadczeń z teleskopami i lornetkami, z którymi mieliście bezpośredni kontakt. Forma ma być , krótka i zwięzła w formie jak niżej.

1. Nazwa teleskopu + montaż na jakim był "zawieszony" .

2. Dlaczego zdecydowaliście się na zakup.

3. Zalety, wady ( co pamiętacie z czasów kiedy użytkowaliście sprzęt )

4. Dlaczego sprzedaliście/ zostawiliście teleskop, jak długo użytkowaliście sprzęt.

Teleskopy:

1. Sky-Watcher BK  90/900 + AZ3 (achromat)

To był mój pierwszy teleskop. Stałem się jego posiadaczem po pięciominutowej rozmowie telefonicznej z Panem Januszem z Astrokrak.

Zalety: Mobilność, łatwość obsługi, nadawał się również do obserwacji dziennych. Zobaczyłem dzięki niemu pierwsze planety, i gromady otwarte.

Wady: W tamtym czasie przeszkadzał mi tylko "kończący się zakres mikro ruchów", innych wad wtedy nie widziałem.

Sprzedałem po półtora roku, żeby spróbować czegoś innego.

 

2. Sky-Watcher N 130/650 + EQ 2 (Newton)

W tamtym czasie nie miałem pojęcia co to źrenica wyjściowa i nie do końca rozumiałem co to światło siła. Wydawało mi się że teleskop F 5 będzie pokazywał obiekty dwa razy jaśniej niż F 10 😅.

Zalety: W miarę mobilny, Mgławica w Orionie zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Wady: Nie polubiłem się z montażem EQ. Konieczność przekręcania tuby w obejmach podczas "skakania po obiektach". Przeszkadzał mi odważnik ( kiedyś upadł i mam dziurę w panelach 😂)

Sprzedałem po paru miesiącach, nie polubiliśmy się z nim wcale. Dodatkowo moje błędy w obsłudze sprawiły że wydawał mi się niepraktyczny. To był mój najgorszy zakup.

 

3. Sky-Watcher 8'' + Dobson (Newton)

Skuszony "forumową obietnicą" że Synta 8 jest najlepsza na wszystko, stałem się posiadaczem tej mobilnej armatki.

Zalet: Sporo większy zasięg w porównaniu do dwóch poprzednich, prostota w obsłudze. 

Wady: Przy moich 190 cm wzrostu niektóre pozycje przy okularze były nie wygodne wręcz bolesne. Szybkie wypady pod blok były nieco kłopotliwe. Jako że miał być to sprzęt "jeszcze mobilny" mój zapał do wyjazdów za miasto spadł.

Sprzedałem po roku, niewygoda przy obserwacji ( bule karku i pleców ) odbierały mi całą przyjemność z tej zabawy.

 

4.

a) Bresser Messier AR- 102/600 + AZ 4 (achromat)

Był to w miarę nowy sprzęt na rynku więc zaryzykowałem kupno. Chciałem czegoś mobilnego i jak najbardziej uniwersalnego.

Zalety: Mobilność, prostota w obsłudze, szybka gotowość do spontanicznych obserwacji.

Wady: Po dłuższym użytkowaniu aberracja sferyczna i chromatyczna zaczynają przeszkadzać.

Sprzedałem po ponad roku świetnej zabawy ponieważ chciałem coś lepszego optycznie przy zachowaniu tych samych gabarytów. 

W tym samym czasie co AR- 102/600 miałem przez chwilę GSo 12'' oraz Levenhuk 70/900 

 

b) GSO 12'' + Dobson (Newton)

Zakupiłem ponieważ chciałem sprawdzić jak to jest z tym zasięgiem i możliwościami dwunastocalowego lustra. 

Zalety: Zasięg.

Wady: Ciężki, dla mnie nie okazał się mobilny. Jego gabaryty skutecznie zniechęcały mnie do "nocnych wyjazdów".

Sprzedałem po paru miesiącach bez żalu, trafił gdzieś na wieś tam gdzie jego miejsce. 

 

c) Levenhuk 70/900 + AZ4 (achromat)

Kupiłem z ciekawości. Przez chwilę zainteresował mnie temat "długich rurek".

Zalet: Niesamowita lekkość, przyzwoity obraz planet i Księżyca, śmieszna cena.

Wady: Nie stwierdziłem.

Sprzedałem bo ciekawość została zaspokojona, nie napiszę że wadą był zasięg bo to sprzęt do innych celów niż mgławice czy galaktyki. Kupiłem go świadomie do konkretnego zadania.

 

5. TS-Optics 102/714 ED + AZ4

Szukałem czegoś czterocalowego o przyzwoitej optyce. Po pozbyciu się GSO 12'' oraz sprzedaży AR 102/600 chciałem mieć jeden teleskop jak najbardziej dopasowany do tego co i w jaki sposób lubię podglądać. 

Zalety: Mobilność, uniwersalność, szybka gotowość do użycia.

Wady: Dla mnie brak wad, jest to sprzęt skrojony pode mnie.

Mam go obecnie. 

 

Lornetki:

1. Celestron upclose 10x50 z ręki.

Lornetka została zakupiona za nim zainteresowałem się obserwacją kosmosu. Używałem jej do obserwacji ptaków.

Zalety: Tania.

Wady: Nie nadawała się do obserwacji gwiazd, obraz był wiecznie nieostry.

Oddałem ją Tacie 🙂 po 10 latach użytkowania.

 

2. Nikon Aculon 10x50 + K&F Concept z głowicą kulową.

Szukałem czegoś  do gwiazd co nie zrujnuje budżetu. 

Zalet: Niska cena, akceptowalna optyka.

Wady: Widoczne niedoskonałości obrazu w około 25%-35% pola widzenia.

Z racji tego że uwielbiam teleskopy , lornetka jest tylko dodatkiem więc jej wady są dla mnie akceptowalne, służy mi na wycieczkach i czasem do obserwacji kosmosu.

 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 3
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • [email protected] zmienił tytuł na Leksykon Teleskopów i Lornetek (przewodnik po naszych sprzętach obserwacyjnych)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)