Skocz do zawartości

ATMowe pomiary współczynników odbicia i transmisji


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

 

Chciałem użyć kamerkę Atik 383, ale niestety jest zbyt czuła :) Nawet po dramatycznym zmniejszeniu mocy lasera tak, że nie było widać plamki światła wciąż musiałbym stosować czasy ekspozycji poniżej 0.5s

mozesz wykorzystac kawalek jakiejs szyby i odbic od niej promien, jasnosc bedzie o wiele mniejsza

 

A przy obiektywach promień lasera się nie rozproszy?

jezeli mierzy sie łączną jasność to rozproszenie lub skupienie nie ma znaczenia o ile plamka zmiesci sie cala

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Wynika z tego, że GSO nie kłamie podając 94%, a krajowe napylenie 90% to i tak jest dobrze, tylko że po roku używania warstwy lubią nieco zajść mgiełką a po kilku latach jest już dość kiepsko. Miałem tak ze wszystkimi krajowymi lusterkami z wyjątkiem jednego, które dał do napylenia 8 lat temu Astrokrak, tu się nic nie zmieniło. Umyte kilkunastoletnie lustro 250 mm z teleskopu Meade oraz Synta wygląda dalej jak nowe. Dlatego pisałem o tych stratach. Jak się przemnoży 85x85 oraz 95x95 to jest ogromna różnica + jeszce dodatkowy syf na lustrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj postaram się odpalić proces z Atikiem jako detektorem. Jak wyjdzie to jakoś się zgadamy i zrobimy badania Twoich gratów też. W sumie to nawet niekoniecznie u mnie by trzeba... jakoś się dogadamy :) Jeszcze chcę tylko jakiś zielony laser wyhaczyć tanio, żeby przy innej długości fali pomierzyć współczynniki.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwa na kilka dni - padł mi laserek (przez nieuwagę) i zamówiłem kolejny i od razu drugi, zielony. Po weekendzie powrót do pomiarów. Jedyne co zauważyłem to, że ten regulowany filtr polaryzacyjny który mam (Orion) chyba w ogóle nie ma powłok antyrefleksyjnych, bo promień lasera się odbija pomiędzy obiema szybkami jak w kalejdoskopie. Raczej nie będzie się nadawał do tłumienia światła laserowego - po takich fajerwerkach nie mam do niego naukowego zaufania :)

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z laserem zielonym nie mogę dojść do ładu i zmniejszyć odpowiednio jego mocy. Czerwony po zmniejszeniu mocy i nakręceniu filtra Baader 1.5% na kamerkę okazał się świecić wystarczająco słabo. Pierwsze wyniki (metodologia jak w pierwszym poście, jedynie kamerka to Atik383L+, ekspozycja 4s, temperatura chipa -5C, odjęte darki z poziomem tła i offset). Podaję po przecinku, ale dokładność jest na pewno mniejsza niż 0.1%

  • lustro 8" f/4 napylanie krajowe 89.3%
  • lusterko wtórne GSO 51mm stare (3 lata) ale czyste) 82,0% *
  • jak wyżej, ale z kątem odbicia 90 stopni 81,8% *
  • lusterko wtórne 75mm napylanie krajowe 86,9%
  • jak wyżej ale z kątem odbicia 90 stopni 85,2%

Wniosków póki co niewiele. Napyleniom krajowym bliżej jednak do luster SW niż GSO, a dodatkowo występuje spadek sprawności przy pracy LW jak w teleskopie - z kątem odbicia 90 stopni. 3 letnie LW GSO poniżej krytyki.

 

cdn...

 

* PS - tego lusterka w sumie nie jestem pewny czy to GSO - było oryginalnie w newtonie 6" markowanym przez TS a kupionym w AM.

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - z czerwonym nie ma problemu. Podpiąłem samą diodę laserową z pominięciem drivera przez spory rezystor i do tego PWM na poziomie 1% i filtr Baader ND 1.8 na kamerce. Z zielonym to nie działa niestety, muszę poczytać i popróbować inne metody.

Do zielonego lasera przydałyby się jeszcze dwa takie filtry 1.8, albo jeden 3.0 - może ktoś ma pożyczyć?

http://deltaoptical.pl/filtr-baader-planetarium-neutralny-szary-125-nd-30-t01-2458346,d1330.html

PS - w sumie mam folię ND5 w oprawie 11", może ją jakoś przed kamerką zamocuję :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc, trochę słabsze, starsze powłoki, trochę kurzu i różnych plamek po rosie, minus obstrukcja i prędko możemy mieć wypadkową sprawność 60% i z reflektora F/5 zrobi się nam reflektor f/6.5 po przeliczeniu sprawności. I w ten sposób mamy coś podobnego do refraktora F/6, który uważa się za ciemny, albo nawet gorzej. Nawiązuję do poprzedniego tematu, z którego wypłynęły te tak bardzo potrzebne i pożyteczne pomiary. Sprawne powłoki to drogie powłoki w drogich reflektorach, przeważnie F/4,5. Gratulacje Łukasz za kawał dobrej roboty!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - z czerwonym nie ma problemu. Podpiąłem samą diodę laserową z pominięciem drivera przez spory rezystor i do tego PWM na poziomie 1% i filtr Baader ND 1.8 na kamerce. Z zielonym to nie działa niestety, muszę poczytać i popróbować inne metody.

Do zielonego lasera przydałyby się jeszcze dwa takie filtry 1.8, albo jeden 3.0 - może ktoś ma pożyczyć?

http://deltaoptical.pl/filtr-baader-planetarium-neutralny-szary-125-nd-30-t01-2458346,d1330.html

PS - w sumie mam folię ND5 w oprawie 11", może ją jakoś przed kamerką zamocuję :)

Ja mam coś takiego jak na fotce. Jeden jest polaryzacyjny wygaszający przez pokręcanie a drugi szary GSO ND96-06. Jak Ci pasują to mogę pożyczyć.

post-3659-0-75747300-1417052515_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary trwają:

  • lustro 6" f/5 napylanie krajowe, 2 lata, rok nie myte 81,8%
  • lustro jak wyżej plus LW 63mm w teleskopie, napylanie krajowe, 2 lata, rok nie myte - sumarycznie  60.5% !!!
  • z tego wynika że samo LW 63mm ma sprawność 74%

Tragedia... przerwa na mycie lustra, sprawdzimy czy to wina brudu, czy powłok. cdn...

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora na małe podsumowanie dotychczasowych pomiarów, zebrane w tabelkę:

 

PRZEDMIOT                                     STAN                                 WSP.ODBICIA

 

newton 8" f/4 DO/GSO                          nowy, lustra czyste                  76.8%

SCT 11" Sky Watcher                           kilkuletni, lustra/płyta czyste      70.3%

newton 6" f/5, napylanie krajowe              2 letni, lustra rok nie myte         60.5%
 

LG 8" f/4, napylanie krajowe                  nowe, czyste                         89.3%

LG 6" f/5, napylanie krajowe                  2 letnie, rok nie myte               81.8%

LG 6" f/5, napylanie krajowe                  2 letnie, czyste                     86.5%

LG 8" f/4 DO/GSO                              nowe, czyste                         91.0%

 

LW 50mm, TS/GSO                               3 letnie, czyste, kąt 0 stopni       82.0%

LW 50mm, TS/GSO                               3 letnie, czyste, kąt 90 stopni      81.8%

LW 75mm, napylanie krajowe                    nowe, czyste, kąt 0 stopni           86.9%

LW 75mm, napylanie krajowe                    nowe, czyste, kąt 90 stopni          85.2%

 

LW 63mm, napylanie krajowe                    2 letnie, rok nie myte, kąt 90       74.0%

LW 74mm DO/GSO                                nowe, czyste, kąt 90                 88.4% 

 

Kątówka 2" 90stopni DO/GSO                    nowa, czysta                         85.3%

Obiektyw Jupiter 200/4                        stary, czysty                        97.6%

 

Wnioski ... warto mieć czyste lustra :) Warto celować wysoko, bo realnie zawsze jest gorzej, niż obiecują :)

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyborami to nie tak łatwo - w zestawieniu brakło luster SW i także HiLux i innych (np kwarcowych GSO). Jeśli bym je mierzył tą samą metodą, to przynajmniej byłoby można je porównać między sobą, a tak to nie do końca można porównywać te współczynniki z otrzymanymi w innych pomiarach :( Wezmę mój przenośny zestaw pomiarowy na zlot, to może ktoś użyczy sprzętu do pomiarów :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, będzie świetny punkt odniesienia. Jeszcze jakaś kątóweczka kwarcowa 99% i będzie komplet :)

A tutaj wykresik, żeby nie popadać w paranoję - newton 8" z lustrami 94% jako punkt odniesienia, i przeskalowana apertura w zależności od sprawności luster:

post-1260-0-39785600-1417123163_thumb.jp

 

Jak widać nawet mając w 8" teleskopie nawet ultra kiepskie i brudne lustra o sprawności 8" i tak zejdziemy co najwyżej jeden cal mniej. A mając super kwarcowe lustra 99% czyściutkie jak próżnia z 200mm uzyskamy odpowiednik 210mm i ani grama więcej. Apertura wciąż rządzi.

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Super, będzie świetny punkt odniesienia. Jeszcze jakaś kątóweczka kwarcowa 99% i będzie komplet :)

A tutaj wykresik, żeby nie popadać w paranoję - newton 8" z lustrami 94% jako punkt odniesienia, i przeskalowana apertura w zależności od sprawności luster:

attachicon.gif2014-11-27_221439.jpg

Jak widać nawet mając w 8" teleskopie nawet ultra kiepskie i brudne lustra o sprawności 8" i tak zejdziemy co najwyżej jeden cal mniej. A mając super kwarcowe lustra 99% czyściutkie jak próżnia z 200mm uzyskamy odpowiednik 210mm i ani grama więcej. Apertura wciąż rządzi.

Jeden cal na obwodzie to trochę jest. Jeszcze trzeba w krótkim newtonie odjąć obstrukcję dość dużego (żeby nie winietowało za bardzo) lusterka bocznego. Dla newtona o sprawnościach warstw obu luster 85% minus 12% obstrukcji dla dużego lusterka bocznego robi się z F/5 - F/6.5. Nie mówię, że to jest źle, tylko, że prawie każdy raczej myślał, że jak kupił taniego newtona F/5 to ma tak samo jak inni co wydali 10x tyle kasy za podobnego newtona i za dwa lata też będzie miał tak samo, bez roboty przy nim. Nikogo nie namawiam na kupowanie drogich refraktorów ale z nimi jest trochę łatwiej i stabilniej. Dzięki Twojej pracy oprócz zwykłej gadki mamy w końcu liczby. Gratulacje za włożoną pracę i pomyślunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)