Skocz do zawartości

ASTRO-FOTO RETRO


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Na FA zarejestrowałem się dość dawno temu, ale bardziej aktywnie zacząłem spędzać z Wami czas nie tak dawno, bo dopiero od dwóch zlotów :)

I dobrze, że jesteś, bo Twoje zdjęcia są świetne tak samo opisy :)

Nie wiem czy to ja jestem dziwny, ale moim zdaniem te stare astro-fotki mają coś w sobie... choć fotki nie są powalające (jak na dzisiejsze standardy), to wiąże się z nimi pewna historia i to czyni je bezcennymi, SZACUN!!! Chce/my więcej :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...
  • 5 miesięcy później...
  • 8 miesięcy później...

Wczoraj pokazałem moją ostatnią Mgławicę Oriona. Tak się składa ( i chyba nie tylko u mnie tak jest) , że pierwsze zdjęcie jakie na tamten czas uznałem za udane to był ten sam obiekt. Pamiętam ,że bardziej byłem wtedy zadowolony z siebie , niż dziś.

Zatem z łezką w oku prezentuję  Mgławicę  Oriona z 2013 roku .

 SW 130/650 na EQ-2 , Nikonem D40 .

Czasów nie pamiętam . Bez napędu , ręcznie kręciłem gałką osi Ra.  

 

 

M42.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze zdjęcie (rok 2008) robione EOSem300D i Sky-Watcherem 130/900 ze uciętym przeze i zmodyfikowanym wyciągiem. Wszystko siedziało na eq2. Ustawianie na polarną zabierało mi około godziny.

Potem miałem uzysk około 10-20% w miarę niepojechanych kilkusekundowych klatek. Prowadzenie w osi RA starałem się robić wodzikiem ręcznie.

Podziwiam Wasze prace, które robiliście jeszcze na analogowych, kliszowych aparatach.

 

m421.jpg

  • Like 6

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.11.2014 at 11:14, jolo napisał:

Astronomia jako hobby towarzyszy mi od dwudziestu lat - pierwszy instrument to była oczywiście nieśmiertelna luneta z soczewki +1D przez którą ledwo widziałem komin sąsiada.

Przeoczyłem ten wątek wcześniej. Wątek wiekowy ale temat nieśmiertelny.

Bardzo ciekawa historia hobby. W moim przypadku w ubiegłym roku temu hobby wybiło 30 lat, a pierwszą lunetę zbudowałem z szarego papieru nawijanego na wałku do ciasta, obiektywu z soczewki +1D i okularu z soczewki z aparatu do bajek. Wrażenia jakie zrobił na mnie pierszy w życiu widok Księżyca przez ten sprzęt nie zapomnę nigdy. Pamiętam, że moja wyobraźnia wykreowała nawet pierścienie w trakcie obserwacji Saturna :)). Do tej pory nie wiem jak udawało mi się trafić w cokolwiek taką tubą. Zdjęć nie pokażę, bo niestety moje negatywny sprzed lat zaginęły w trakcie jednej z wielu przeprowadzek. Miłośnikom historii przypomnę jednak kultowy zestaw prosto z NRD. Ostatnio ktoś ze znajomych donosił, że można jeszcze coś takiego kupić za kilka złotych na aukcjach internetowych.

 

AstroCabinet90_Box.png

AstroCabinet90_Set.png

AstroCabinet90_Manual.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ten zestaw zmienił mój świat. Zmienił cykl dnia i nocy, czuwania i snu, a nawet przysłużył się do zapalenia płuc po obserwacjach w jesienno zimowe wieczory kiedy zimy jeszcze były srogie :))

Twórcę tego zestawu należałoby nagrodzić medalem za rozbudzenie wyobraźni wielu obecnych pasjonatów astronomii.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne czasy! Pamiętam jak namiętnie okupywało się Kalejdoskop Techniki (ech te doświadczenia..), Świat Młodych (kącik astronomiczny i komiks na końcu np. Tajfun Zagadka układu C2 :) ) i .. Młody technik 

ekran KT.jpgekran Świat Młodych.jpgekran MT.jpg

Gdzie dokładnie w tym numerze znalazłem to:

luneta.jpg

Przypadkiem nosiłem okulary ze szkłem 1D a i rzutnik Ania tez się znalazł więc jak nie zrobić sobie takiej lunety - W tych czasach każdy by się zaśmiał na śmierć ale wtedy wrażenia były niesamowite a obraz Jowisza z księżycami pod naprawdę ciemnym wiejskim niebem (teraz nie do pomyślenia w tym miejscu) zapamiętam do końca życia...

 

  • Like 6

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
moje pierwsze w zyciu astrofoto na kliszy, zenit+ pewnie 55mm, iso800, czas ok 45s
w dobrym okresie zaczynałem [emoji4]
58c695b951066_1997-03-20Halea-Boppa.thumb.jpg.23235b029e9c16805accd52a4954c006.jpg
 


Kometa wymiata, niesamowite wspomnienie :D
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzisiaj znalazłem moje pierwsze "astro zdjęcia", żeby nie zginęły zrobiłem cyfrową kopię.

Będąc w podstawówce, znajomy pożyczył mi aparat Zenit. Nie miałem wtedy statywu - ustawiłem aparat na stoliku i podparłem go książkami :)

Był to aparat analogowy (ISO i czasy ekspozycji były dla mnie jeszcze magią), dlatego z niecierpliwością czekałem na wywołanie filmu i sprawdzenie czy się coś zarejestrowało :)

Jest to zdjęcie wywołanego zdjęcia, ponieważ na skanie nie wychodziło ciekawie.

 

hale_bopp_1997_03_15_michal_kwieciak_2_mniejsze.thumb.png.155e569de56b41f84e465c1ec757bf50.png

 

hale_bopp_1997_03_15_michal_kwieciak_3_mniejsze.thumb.png.0da494f029722d501f044937a79c9961.png

 

hale_bopp_1997_03_15_michal_kwieciak_mniejsze.thumb.png.bca8381fcb22bdd6ae455a1baa08cc28.png

 

 

 

  • Like 8

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykopałem swoją pierwszą fotkę wykonaną aparatem cyfrowym. Zrobiłem ją 07.06.2003 roku aparatem Nikon 4500 (swoją droga świetny aparat..) wtedy taki aparat był naprawdę wielkim rarytasem, w domach raczej rzadko spotykanym. Byłem tak ciekawy jak wychodzą astrozdjęcia zrobione takim aparatem, że aż pożyczyłem go z pracy :) Zdjęcie zrobiono dnia 7 czerwca A.D. 2003 aparatem Nikon Coolpix 4500 ISO100 exp 1/15s F 3.4 w projekcji okularowej z teleskopem Bresser 70/700 z okularem zdaje się 10mm. Pojedyncza klatka - o stackowaniu jeszcze wtedy nie wiedziałem :)
DSCN1442.thumb.JPG.368bc5199a01474818c66ab74b6b472d.JPG

  • Like 5

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze foty z 09.12.2014 , M31 i M45:

M31.thumb.jpg.361c8c42f3caf41d53acc2a214da5257.jpg

M45.thumb.jpg.9ccaa66d3e6568468ee6b3230ec69063.jpg

Oraz pierwsza M42 którą zrobiłem 27.12.2014:

5aaa97b93a32d_orionpierwszy.thumb.jpg.6432c27b9219b4c5f75b20f6bb318440.jpg

Po tym Orionie już było dla mnie za późno na ratunek ;)

 

  • Like 5

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)