Skocz do zawartości

Jolo AstroHub 3.0 - założenia


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, dziki napisał:

(...) bo u nas klikniecie nie tego przycisku nie spowoduje katastrofy lotniczej, ale inne mi nie przychodzi do glowy.

Ale np przypadkowe kliknięcie którejś z kontrolek w ramce mogłoby małą katastrofę spowodować, dlatego można je będzie zablokować po włączeniu :5640dc7af0dc1_44Mario:

11.jpg.ba6e8fbd906ed9cd8597d44dd5453cf3.

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Testy AstroHuba z Optec ASCOM Serverem - jestem dobrej myśli. Nie mam więcej programów do obsługi focusera, ale połączenie przez panel AstroHuba, APT, Maxima i APT jednocześnie działa prawidłowo:

2015-12-07_204927.thumb.jpg.a4abedd282b2

Jeśli ktoś zamierza używać AstroHuba w połączeniu z którymś z tych programów proponuję zapoznać się z Optec ASCOM Serverem http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9174-optec-ascom-server/ . Możliwe, że są inne programy mogące działać jako ASCOM Server, ale nie udało mi się znaleźć. ASCOMowy POTH hub jest niestety niewystarczający.

 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest. Panel Astrohuba to jest osobny programik exe. Dodatkowo będzie mały sterownik ASCOM AstroHuba do opcjonalnej instalacji.

  1. bezpośrednio do USB, bez sterownika ASCOM, wtedy mamy tylko możliwość kontrolowania całości z panelu
  2. zainstalowanie sterownika ASCOM i podłączenie panelu przez sterownik ASCOM - funkcjonalnie to samo co w pkt 1 plus możliwość zapisywania ASCOMowych logów z transmisji danych i innych
  3. zainstalowanie sterownika ASCOM i podłączenie panelu do sterownika ASCOM poprzez Optec ASCOM Server. Wtedy mamy jednocześnie z panelem możliwość podpięcia innych programów i używania np FocusMaxa do automatycznego ustawiania ostrości

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przyszłych posiadaczy AstroHuba spis gniazd - będzie można się zaopatrzyć w odpowiednie wtyczki:

  • w komplecie będzie wtyczka XLR 3 pinowa do montażu na kabel zasilacza - w AH główne gniazdo zasilające jest tego typu. Plus zasilania na środkowym pinie, minus na obu bocznych
  • w komplecie będzie czujnik temperatury i wilgotności DHT22 na 2 metrowym kablu zakończonym wtyczką jack 3.5mm stereo (w KITach czujnik osobno i wtyczka osobno)
  • dodatkowo są dwa wejścia na dodatkowy czujnik DHT22 i DS1820 (tylko temperatura). Gniazda to jack 3.5mm stereo - zasilanie na czubku, sygnał w środku, masa na końcu wtyczki 
  • wyjścia 12V to gniazda DC 5.5/2.1mm
  • wyjścia PWM to standardowe RCA audio - cinch
  • wyjścia na silniki krokowe to gniazda DB9 w standardzie Robofocusa.: 1,2,3,4 - sygnał dla silnika krokowego, 5 - zasilanie +12V, 6 - pusty, 7 - PWM dla zewnętrznych sterowników, 8 - pusty, 9 - masa
  • wyjście na silnik DC w standardzie focusera SW - gniazdko RJ 4 pin, piny 1 i 2 to plus silnika, piny 3 i 4 minus
  • wyjście na ręczny kontroler w wersji podstawowej dwa przyciski do przesuwania focusera - gniazdko RJ 4 pin, pin 1 to masa, 2 to przycisk, 3 to drugi przycisk, 4 to +5V. W wersji podstawowej zwieramy przyciski do masy
  • wyjścia napięcia 5V i napięcia regulowanego to gniazdka DC 5.5/2.1mm
  • wyjście COM komunikacyjne do rozbudowy o moduły dostępne w późniejszym terminie to RJ 6 pinowe. 1 - masa, 2 - serial TX, 3 - serial RX, 4 - I2C SCL, 5 - I2C SDA, 6 - zasilanie 5V
  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sferoida napisał:

to teraz niech ktoś otworzy listę na produkcję kabli 

"Zlecę wykonanie np. 5 kabli do AH .....

95% Twoich sylikonków z wtyczkami będzie pasowało.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą gdzieś był link do sprawdzonych, silikonowych kabli - jak szaleć, to szaleć :) Akurat wczoraj przyszła mi stacja lutownicza - będzie jak znalazł do testów :)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pawcio napisał:

Swoją drogą gdzieś był link do sprawdzonych, silikonowych kabli - jak szaleć, to szaleć :)

Ty pomożesz - Tobie pomogą :)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3832-dwu%C5%BCy%C5%82owy-przew%C3%B3d-sylikonowy/#comment-54241

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkoczan

Mnie tam do elektronika jak z Ustki do obecnego miejsca pobytu sondy New Horizons ale X-Boksikowy zasilacz jest niewielki a poradzi chyba wszystkim wymaganiom....  Cena bardzo przystępna od 40 - 60 zł i jest niezawodny, nie słyszałem aby komuś padł - ja używam ponad 2 lata :)

W szczytowym momencie zasilał naraz: silnik z focuserem x 2, 2 grzałki, ogniwo Peltiera, 2 kamerki, HUB USB, Canonka i montaż CGEMa.

http://olx.pl/oferta/zasilacz-xbox-360-CID99-IDc6XJ7.html#bd184baa6a

http://olx.pl/oferta/zasilacz-xbox-360-CID99-IDd3aH3.html#bd184baa6a

http://centerdi.pl/product-pol-672-KX5-ZASILACZ-SIECIOWY-DO-XBOX-360-SLIM.googleshoppingpl.html?gclid=CNzynfb73ckCFeHbcgodd1wPcg

https://www.google.pl/search?q=Zasilacz+do+xbox&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjX5d7R-t3JAhXj73IKHVP8BrgQsAQILQ&biw=1440&bih=804

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2109-zasilanie-setupu/#comment-29559

Xbox.jpg

http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=44933&temat=350621

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, coy_coyote napisał:

Łukasz, czy do zasilania w terenie wystarczy sam kabel z klemami do akumulatora czy zalecasz coś jeszcze pomiędzy hubem a akumulatorem ?

Wg mnie nic więcej nie trzeba. W środku jest bezpiecznik 10A, tylko trzeba uważać na plus i minus, bo nie ma zabezpieczenia na to dodatkowego.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo napisać - Jacek mnie uprzedził (i wcześniej nie widziałem tego "patentu" z podbiciem napięcia.. ) dla mnie zasilacz Xbox360 jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem - ma rewelacyjny stosunek jakości do ceny. Co do tego kabla z klemami to osobiście mocno bym się zastanowił nad dołożeniem szeregowo do tego kabla diody prostowniczej mocy (trzeba się pogodzić ze spadkiem napięcia na złączu diody) na 10-12A - w nocy ciemno, chcemy focić ręce się trzęsą i się spieszymy bo pewnie chmurwy zaraz przyjdą .. o pomyłę nietrudno minus do plusa i... no właśnie usmażone dzieło mistrza jolo idzie do kosza ? a jak bezpiecznik potrzyma chwilkę dłużej i "poleci" dalej montaż? kamera? brr aż mam ciarki mój portfel także tym bardziej, że jeszcze tych rzeczy nie mam .. :)

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, taka dioda może się przydać, problem jest właśnie tylko ze spadkiem napięcia, a akumulator i tak szybko już sam z siebie spada poniżej 12V. Rozwiązaniem może być przetwornica taka jak ta na przykład http://allegro.pl/przetwornica-dc-step-up-150w-12-35v-arduino-i5587991918.html - sam mam taką i używałem kilka razy w terenie. Podczas rozładowywania akumulatora, kiedy napięcie spada na wyjściu przetwornicy ładnie się trzyma na równym poziomie. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest to! Pieniądze niewielkie, stabilizacja napięcia na zasilaniu AH Ta przetwornica ma zabezpieczenie przed podłączeniem odwrotnej polaryzacji ? Nawet gdyby nie to dajemy diodę "ku spokojności" i spokojne spoglądanie w gwiazdy mając "pewne" 12V przy zasilaniu z akumulatora....

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jolo napisał:

Yyy, no nie bardzo - w JoloFocuserze było gniazdko RJ 8 pinowe, tutaj będzie DB9 - jak z portu szeregowego (może niektórzy jeszcze pamiętają :5640dc715651e_13Crazy: )

Aaaa to to - mam w laptoku nawet :) Dzięki za odpowiedź, lutownica już czeka :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno się spieszycie.... :5640dc6e20115_02Laugh: ;

ja poczekam, silikonki mam w zapasie, większość wtyków też,

tym bardziej, że się zastanawiam czy nie tworzyć nowego zasilacza z podbiciem do 13,5V tak jak podawał Jacek,

tym bardziej, że AH jak pisze Jolo takie napięcie też łyknie ...... pasowało by mi to w przyszłości do kamery Atika ..... mhummmm poczekam

Jacek czy ten układ z podbiciem napięcia to pewna sprawa, czy masz w tym względzie jakieś dokładniejsze informacje?

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)