Skocz do zawartości

Jolo AstroHub 3.0 - założenia


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Orientacyjnie to będzie około 150zł za elementy plus 50zł za gniazdka (wersja ekonomiczna) plus 35zł za płytkę plus 55zł za hub USB plus niewiadomoile zł za obudowę z wyciętymi otworami.

Czyli w sumie około 300zł plus obudowa. Nie jest to mało na pewno. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem.... tzn. chodzi mi o to, ze np. podobny hub, ale chyba mniej funkcjonalny firmy HitecAstro kosztuje ok. 1450zl bez USB i ok. 1700zl z USB. Wiec mimo wszystko 300 - 350zl to nie jest tak zle ;)

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Przeniesione do wątku o astrohubie.

Z poważaniem, moderator.

**********************************************

 

Łukasz,

Mam taka prośbę. Czy mógłbyś rozwinąć temat sterowania silnikami unipolarnymi?

Jak wiesz mam w tej chwili v2. Podrasowane nieco i zaszyte w obudowę. Oczywiście kręci silnikiem i ustawia ostrość. Ale.... Zauważyłem że oryginalny sterownik za każdym razem fokusuje w tym samym miejscu (+- krok). Podczas kiedy z jolofokusera występuje niewielkie systematyczne przesunięcie w jedną stronę, po kilka kroków (5- 8), ale jednak. Czyli może być różnica wynikająca z metody sterowania, prawdopodobnie na poziomie elektrycznym. Dynamika lub moment, lub jakieś inne "szczątkowe" kroki. Przy czym, o ile się nie pomyliłem w obserwacji, to silnik nie gubi ale raczej nadprodukuje dodatkowe kroki. 

Bardzo zainteresował mnie poniższy fragment z opisu założeń astrohuba.

  • sterowanie silnikami krokowymi mikrokrokowe z układami A4988
  • na PCB będzie miejsce na sterownik silnika bipolarnego (kompatybilne z wcześniejszymi Jolofocuserami) albo unipolarnego (kompatybilne z Robofocus). Wymiana będzie polegała na włożeniu modułu do podstawki  (A4988 dla bipolarnego albo ULN2068 dla unipolarnego)

Byłbym wdzięczny, gdybyś może narysował schemat jak miałoby wyglądać "natywne" podłączenie dla silnika unipolarnego z użyciem ULN2068. Jakbym szył następne pudełko to najchętniej takie żeby jak najlepiej naśladowało oryginalny sterownik. 

CFF105, ST8300, HEQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sterowaniem silnika kompatybilnego z RF nie mam zamiaru odkrywać ameryki na nowo - będzie zwykłe, pełnokrokowe sterowanie w najprostszy z możliwych sposobów, taki jak w implementacji Robofocusa. Nie będzie też możliwości sterowania PWM wypełnieniem.

 

post-1260-0-21605300-1423136467_thumb.jp

 

Podłączenie tak jak powyżej na fragmencie schematu z RF. Złącze DB9 będzie też kompatybilne pin w pin ze złączem Robofocusa, łącznie z implementacją czujnika temperatury oraz styku EOT (end of track) w wyciągu - może ktoś sobie domontować.

Z tego co zauważyłem, to niestety domyślnie biblioteka AccelStepper nie umożliwia sterowania silnikiem unipolarnym w najprostszy sposób, dlatego pewnie będę ją musiał rozszerzyć / zmodyfikować.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak wiesz mam w tej chwili v2. Podrasowane nieco i zaszyte w obudowę. Oczywiście kręci silnikiem i ustawia ostrość. Ale.... Zauważyłem że oryginalny sterownik za każdym razem fokusuje w tym samym miejscu (+- krok). Podczas kiedy z jolofokusera występuje niewielkie systematyczne przesunięcie w jedną stronę, po kilka kroków (5- 8), ale jednak. Czyli może być różnica wynikająca z metody sterowania, prawdopodobnie na poziomie elektrycznym. 

 

Pawle nie wiem jaki masz focuser ale jeżeli z przekładnią to oryginalny sterownik zapewne ma zaszytą kompensację backlash'a  i dlatego focus wypada w tym samym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy niestety nie miałem Robofocusa w ręku, więc patrząc na ten schemat niewiele mi to mówi. Miałem nadzieję że da się zwyczajnie podmienić jedno na drugie (wymiana polega na włożeniu w podstawkę takiego lub innego klocka). Ale przypomniałem sobie że Łukasz kiedyś wspominał, że nie ma żadnego rozwiązania pod  adruino które wprost obsługuje unipolarne.

 

W moim poprzednim fokuserze był lekki backlash mechaniczny w przekładni redukcyjnej (rozmiaru 15 kroków) i focusmax bez problemu to kompensował. Teraz w nowej tubie mam FTF a sterownik to MKIT30. Backlash jest ustawiony na zero. Silnik jest połączony na sztywno z wyciągiem (siedzi zamiast gałki mikrofokusera). Ma złącze RJ12 6 pin.   

Fokusuję z poziomu FocusMax. Tutaj niezależnie czy mam włączoną kompensację czy nie, to MKIT trafia w ten sam krok, zaś jolofocuser ma lekki shift w jedną stronę. 

CFF105, ST8300, HEQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim poprzednim fokuserze był lekki backlash mechaniczny w przekładni redukcyjnej (rozmiaru 15 kroków) i focusmax bez problemu to kompensował. Teraz w nowej tubie mam FTF a sterownik to MKIT30. Backlash jest ustawiony na zero. Silnik jest połączony na sztywno z wyciągiem (siedzi zamiast gałki mikrofokusera). Ma złącze RJ12 6 pin.   

Fokusuję z poziomu FocusMax. Tutaj niezależnie czy mam włączoną kompensację czy nie, to MKIT trafia w ten sam krok, zaś jolofocuser ma lekki shift w jedną stronę. 

Może focuser jolo zbyt szybko przesuwa twoim silnikiem i gubi kroki ?! W robofocusie da się to regulować  - MicrostepPause

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podłączenie tak jak powyżej na fragmencie schematu z RF. Złącze DB9 będzie też kompatybilne pin w pin ze złączem Robofocusa, łącznie z implementacją czujnika temperatury oraz styku EOT (end of track) w wyciągu - może ktoś sobie domontować.

.....

Aplikacja RF pokazuje temperaturke w jakis tam jednostkach rozumiem ze tutaj to nie oznacza bardziej przyjaznej skali ?

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok spojrzałem na propozycje interfejsu raz jeszcze  ale zastanawiałem sie nad tym fragmentem "łącznie z implementacją czujnika temperatury". Czy to oznacza że procedura będzie czytała ten czujnik od robo i przeliczała go na *C w wyświetlała ( jako który czujnik )? Zastanawiam się jaka jest skala. Co prawda nie zagłębiałem się w robo ale to nawet byłoby  fajnie aby zamiast jakieś liczby np "637" pokazywać "4*C" w okienku robofocusa.

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle się wyraziłem - miałem na myśli implementację podłączenia pinów w gniazdku a nie czujnika temperatury z Robofocusa. Nie mam niestety pojęcia jaki to czujnik - podejrzewam że jakiś zwykły termistor NTC. Jeśli ktoś z Was wie jaki czujnik jest w oryginalnej implementacji RF to może coś się da wymyślić, ale z takim czujnikiem bez pomiaru wilgotności to jakieś 1/3 funkcjonalności astrohuba będzie niedostępne :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah myślałem że rozczaiłeś chwasta jakoś:)

Też miałem wrażenie że tam jest tylko interpretowane napięcie a "wyskalować" należy sobie samemu. Rodzimy soft robo pewnie przeliczy ale trzeba mu podać gdzie 0 a gdzie 100*C w jego jednostkach.

Po co sie zresztą bawic skoro w hubie jest dedykowane termo z ludzką skalą.

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szyte na miarę astropudełko http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6506-szyte-na-miare-astropudelko-na-arduino/ było poligonem doświadczalnym - przetestowałem tam kilka rozwiązań i użyłem też tego huba USB, który ma być w astrohubie. Obecnie na płytce prototypowej testuję komunikację pomiędzy dwoma Arduino przez magistralę I2C, ale jest przestój... ze względu na pogodne noce :D

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale jest przestój... ze względu na pogodne noce :D

Taaaaa - chyba pierwszy raz będą modły o chmurwy nad  50° 13? 51? N, 18° 36? 29? E  :D  :D  :D 

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie to jest prawie 100 urządzeń i muszą być tez dopracowane i przetestowane. A Łukasz jak my wszyscy ma ograniczony czas.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wam dam - każdy modłujący będzie usunięty z listy :)

Jak już powstanie prototyp rozważam opcję zlecenia wykonania urządzeń jakiejś zajmującej się małymi seriami - ja potem tylko bym je zaprogramował i przetestował. Jest takich w kraju sporo i mają się nieźle, zobaczymy jak wyjdzie cenowo. Jeśli ktoś ma namiar na jakąś sprawdzoną firmę w tej branży to proszę o info.

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jeśli ktoś ma namiar na jakąś sprawdzoną firmę w tej branży to proszę o info.

Gdybyś mi przysłał info na PW z czym to się je - jakiś krótki opis + rysunek z ilością w ,,waszym'" (elektronicznym) języku. To mogę się przejść - żona kolegi pracuje w tym http://www.jabel.com.pl/

Całe 500 m mam do tego :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam.

Nazywa się Do......ik i złoży 10 urządzeń na tydzień  ;) jeszcze 1-2 takie firmy i będzie git  :D

Aha i przyjmuje płatności przelewem na termin na zlocie  :P

Jeśli ktoś ma namiar na jakąś sprawdzoną firmę w tej branży to proszę o info.

  • Like 2

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam Dominik, jest jeszcze jedna taka firma mi znana, ale przy takiej ilości naprawdę mi już trochę głupio, tym bardziej, że w tej edycji nie będę miał za bardzo czasu żeby sam składać urządzenia :(  Zobaczymy jak wyjdzie z ceną za takie zlecenie, tym bardziej, że takie usługi jak wykonanie PCB czy wyfrezowanie otworów w obudowach i tak trzeba będzie podzlecić, nawet jak sami byśmy lutowali. Porównamy, pogadamy, przekalkulujemy i podejmiemy decyzję.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tylko przypominam   :-X decyzja należy wyłączenie do Ciebie. Możemy zrobić tak że jak jeżeli masz znaną jeszcze jedną znaną osobę to można w danym momencie ogłosić (proszę nie składać na razie propozycji C:-) ), kto chce składanie u mnie, kto u kogoś innego a kto chce żeby składał jeszcze ktoś inny. Pamiętasz, ja złożyłem chyba 10 JoloFocuserów w wersji 2 w kilka dni, zaprogramowałem, przetestowałem i chyba wszystkie chodzą po dziś dzień więc parę dni więcej i 30-50 sztuk też się złoży  8)

  • Like 3

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)