Skocz do zawartości

pierwszy teleskop


Midasss

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry planuje kupić pierwszy teleskop czytałem trochę na ten temat lecz nadal nie jestem pewien. Zastanawiam się nad teleskopem SKY-WATCHER (Synta) SK Dobson 8" Pyrex oraz teleskop SKY-WATCHER (Synta) BKP15012EQ3-2.  Głównie zależy mi na obserwacji planet i galaktyk. Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Dobson 8 cali to na pewno większy zasięg i łatwiejsza obsługa dla początkującego. Montaż EQ3-2 z tego co wielokrotnie czytałem ( nie miałem z nim bezpośredniego kontaktu ) to najsensowniejsze budżetowe rozwiązanie montażu typu paralaktycznego. Z niektórych opinii wynika że nada się również do pierwszych prób astro fotograficznych. Jednak w zestawie z tym dość długim Newtonem może się sprawdzić średnio. Jeżeli miał bym do wyboru te dwa ,wybrałbym prostszą konstrukcje i większy zasięg czyli Synta 8".

P.S pisząc "większy zasięg" mam ma myśli mała różnice w odbiorze obiektów widzianych w okularze. Tym bardziej dla kogoś kto zaczyna przygodę z tym hobby.

Edytowane przez [email protected]
  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej @Midasss.

Moim zdaniem Newton na montażu paralaktycznym to porażka. 

Napisz więcej jakie masz warunki obserwacyjne tam, gdzie będziesz je prowadzić. Jakie masz niebo, znaczy co tam widać na niebie. Czy tylko jaśniejsze gwiazdy, czy Drogę Mleczną? Jak z zaświetleniem? Czy masz dobry widok na południe. Itp itd. Im więcej napiszesz, tym lepiej będzie można odpowiedzieć. 

Zwykłe poleca się na początku Newtona 8 cali na montażu Dobsona. Ale... Gdy do dyspozycji mamy tylko balkon, to słaby wybór. 

Poza tym, wczytaj się. Tu jest dużo wątków na ten temat. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie na start wszystko co nie jest zabawką i kupimy to używane się nada, żeby potem sprzedać 😉

Chociaż Newton na EQ faktycznie będzie dość niewygodny.

Zapoluj w okolicy na OLX na jakiegoś Newtona 6" albo 8" na Dobsonie, pojedziesz do sprzedawcy, zobaczysz gabaryt czy będziesz miał siłę i chęci go nosić.

Otwarta przestrzeń to rozumiem, że podwórko? 

Zerknij też tutaj http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, a jaki masz budżet przygotowany? Pamiętaj, że sam teleskop to dopiero początek wydatków. Będziesz musiała do Newtona dokupić kilka porządnych okularów, żeby wykorzystać maksymalnie jego potencjał. Jak dobrze znasz niebo? Może najpierw warto zacząć od lornetki? Widzę, że mieszkasz w okolicach Poznania. Jest tu grupa zapaleńców, która spotyka się na obserwacjach. Jeżeli możesz warto przed zakupem podjechać i popatrzeć przez różne sprzęty. 

Edytowane przez Człeko
Błędy w opisie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz takie dobre warunki, to szukaj Newtona 200/1200 czyli 8"/1200 na montażu Dobsona. 

Podobno GSO jest wygodniejsze w użyciu. 

Do tego kolimator Cheshire. Poczytaj kolimacja metodą Hamala. I jeden lepszy okular na początek dający źrenicę wyjściową w okolicy 4 - 5mm.

Źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

Światłosiła_teleskopu 200/1200 = 1200 : 200 = 6

Czyli potrzebujesz okularu o ogniskowej 

ogniskowa_okularu_w_mm = Źrenica_wyjściowa * światłosiła_teleskopu

dla 4mm będzie to ogniskowa_okularu_w_mm = 4mm * 6 =24mm 

Dla 5 mm ogniskowa_okularu_w_mm = 5mm * 6 = 30mm. 

Ja szukałbym Explore Scientific 82 stopnie 24mm. Lub Explore Scientific 68 stopni 28mm. A jeśli stać Cię na Explore Scientific 82 stopnie 30mm to byłby to najlepszy wybór pod ciemne niebo. 

Dopiero jak nauczysz się korzystać z teleskopu, kupuj kolejne okulary. 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. Krótko zalecany przedział ŹW to 1-5mm, obszar najlepszej widzialności to 2-2,5mm.

Równolegle myśl o filtrach. Jedne z najlepszych to Lumicon lub Astronomik UHC oraz OIII. Moim zdaniem dobre filtry na początku są ważniejsze of okularów o krótszej ogniskowej.

Powodzenia. I pytaj. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)