Skocz do zawartości

Relacje z obserwacji gwiazd zmiennych,pod ciemnym niebem


Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie będę prowadził swoje relacje z obserwacji wizualnych gwiazd zmiennych różnych typów,pod wiejskim ciemnym niebem 😁😁

Wrażenia z ocen gwiazd zmiennych które gwiazdy na nocnym niebem zmieniają swój blask 🤗

Większość gwiazd powyżej +4.0 mag obserwuje przez lornetkę DeltaOptical 7x50 Titanium,te jasne gwiazdy do +4.50 mag już gołym okiem 😮

Tak więc dziś dokonałem kilka ocen gwiazd zmiennych,wreszcie pogoda dopisała,czyste przejrzyste gwieździste niebo,seeing w miarę dobry,brak wiatru, temperatura około +6 stopni Celsjusza na dworze,dość chłodno,przydały się ciepłe rękawiczki 😃

Sprzętem który dokonałem kilka ocen gwiazd zmiennych to lornetka DO 7x50 Titanium,pole widzenia 7.5 stopnia,notes, ołówek,latarka czołowa LED z czerwonym światłem oraz co ważne to mapki AAVSO  🤗

O to kilka ocen gwiazd zmiennych różnych typów.

Wszystkie oceny podawałem w dacie juliańskiej JD czasu UTC +1 

Data 12.01.2023

Półregularna SRd RW CEP +7.80 mag, TU CAS +7.20, AW PER +7.80, RX AUR +8.0, cefeida o małej amplitudzie SZ TAU +6.40, układ zaćmieniowy błękitne olbrzymy LY AUR+6.60  moja ulubiona cefeida SU CAS +6.20, również ciekawa i jasna cefeida RT AUR +5.80,zaćmieniowa WW AUR +5.80, W GEM +7.20, no i dość nam pojaśniała i aktywna nieregularna BU GEM +6.40 mag,ta gwiazda przez rok była słaba aktywna 😮😮

Tak więc,udane i przyjemne obserwacje gwiazd zmiennych pod wiejskim ciemnym niebem 😁😁

Udanego wieczoru i miłej nocy🥱

20230112_175201.jpg

20230112_180846.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze kolejne obserwacje gwiazd zmiennych pod wiejskim niebem,pogoda dopisała,czyste niebo i seeing bardzo dobry, atmosfera spokojna bez turbulencji i dość chłodno na dworze około +4 stopni Celsjusza,brak wiatru około 1m/S,tak więc lornetkę w dłoń i kilka sobie zaliczyłem gwiazd zmiennych wizualnie 😁

Gwiazdy zmienne notowane Czasu UTC +1 

 Data 14.01.23

O to kilka ciekawych gwiazd zmiennych różnych typów;

Najpierw skierowałem lornetkę na RW CEP +7.80 bez zmian,ciekawa półregularna w Pegazie PV PEG +7.20, TU CAS +7.70, SU CAS +6.20, SZ TAU+6.60, układ zaćmieniowy LY AUR +6.70, AW PER +7.90,  również gołym okiem spojrzałem na układ zaćmieniowy Algola BETA PER +2.10 mag,RX AUR +8.0, ponownie na czerwonego nadolbrzyma i zerkaniem zdaje się jaśniejsza dając jej blask na +6.30 mag, moja ulubiona krótko okresowa cefeida RT AUR +5.20 w max 🤗

Co raz zimnej przerwałem obserwacje gwiazd zmiennych,ale za to udane i przyjemne 😁

Sprzęt lornetka DO 7x50 Titanium.

U mnie pod wiejskim niebem lampy uliczne gaszone są już od godziny 23.00,tak więc jeszcze lepsze nocne niebo do obserwacji i wtedy zasięg moją lornetką 7x50 to do +8.50 spokojnie wyciąga 🤗

Miłego wieczoru 🥱

Astropozdrówka 😉

20230114_182711.jpg

20230114_183738.jpg

20230114_184136.jpg

20230114_163607.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś chmurki przeszły, temperatura na dworze około 0 stopni chłodno było 🥶 tak więc wykorzystałem okazję i kilka gwiazd zmiennych na szybko oceniłem sobie przez lornetkę DO 7x50 Titanium 😁😁

Dziś wieczorem wypadało minimum główne dla układu zaćmieniowego WW AUR i akurat trafiłem na minimum dając na +6.40 mag czasu 18.12 UTC 😁 moja ulubiona cefeida RT AUR +5.30, W GEM +7.30, SZ TAU +6.40, i gołym okiem na Algola BETA PER +2.10 mag 😀

Znowu chmurki naszły tak więc przerwałem oceny 😮😮

Miłej nocy 🥱

Screenshot_20220510-192644~2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)