Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 28.11.2014. NGC 752 (Caldwell 28)


Rekomendowane odpowiedzi

Maaarek, przecież byłeś u niej wielokrotnie. Nie nadużywaj gościnności ;)

 

Fragment z serii "Small Wonders" ("Małe Cuda"):

 

Teraz, stosując okular który da Ci najszersze możliwe pole widzenia, przeskanuj obszar na południe od gamma And szukając dużej gromady otwartej. To NGC752, którą ? z powodu jej dużych rozmiarów na niebie ? najlepiej obserwować przez lornetkę lub krótkoogniskowy teleskop do szerokich pól. I znów ? w moich 4? najładniej wyglądała przy powiększeniu 36x, a naliczyłem w niej kilkadziesiąt gwiazd. Poszukaj też w polu widzenia dwóch jasnych, złotych gwiazd. Ich podobne jasności i barwy niezmiennie przypominają mi oczy wyzierające z mroków nocy.

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=29

 

Fragment z serii "Binocular Universe" ("Wszechświat przez lornetkę"):

 

Aby znaleźć nasze ostatnie dwa cele w tym miesiącu, skieruj się na północny-zachód od Delty do Bety Trianguli i kontynuuj przez granicę z powrotem do Andromedy. Około pola lornetki za Betą, wpadniesz na wąski trójkąt z gwiazd. Najjaśniejsza gwiazda z tych trzech, znana jako 56 Andromedae, jest również żółtą gwiazdą jak nasze Słońce, ale znacznie większą: żółtym olbrzymem. Drugi najjaśniejszy punkt w trójkącie to chłodniejszy, pomarańczowy olbrzym. Rozogniskuj nieco lornetkę aby wzmocnić ich barwy.

John Davis, weteran lornetkowy z Amherst, MA, patrząc tam widzi kij golfowy (tzw. putter). Sugeruje on, że sam trójkąt wyznacza głowę puttera, natomiast linia czterech innych słońc odchylająca się na północ tworzy trzonek pałki. Z powodu pustej okolicy, asteryzm kija ładnie się wyróżnia.

Nieco na wschód od kija Davisa znajdziesz nawet piłkę golfową. To faktycznie gromada otwarta NGC752. Szukaj okrągłej, szarawej plamki o wymiarach tarczy Księżyca w pełni. Podczas gdy większość lornetek rozdziela jedynie najjaśniejsze słońce grupy, kulę o jasności 9mag nieco na południe od centrum gromady, lornetki 70mm i większe dodają kilka słabszych punktów porozrzucanych wskroś jądra.

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=143

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W NSOG-u piszą, że "NGC 752 is a fine sight at low power and is at its best in giant binoculars" - i to to jest święta prawda! 

 

 

A mógłbyś powiedzieć więcej, cóż to jest ten kij golfowy, bo chyba nie jest to powszechnie stosowana nazwa (?).

 

Ja z kolei spotkałem się z określeniem kij hokejowy, a NGC 752 została opisana jako zapas krążków hokejowych ;) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy dopatrują się w niej główki kija golfowego lub hokejowego długości niemal 2°, utworzonego łącznie przez 6 gwiazd ok. 6-7,5 mag i uderzającego w piłeczkę-gromadę.

 

 

 

Myślę że to nazewnictwo to kwestia gustu i tak oba kije są do siebie bardzo podobne. :))

 

Piotrze wszystko jest w poście przewodnim Janka, nie sądziłem że nie wiadomo o co chodzi.

 

 Co do obiektu, w tabeli Wimmera jest opisany:

?Kij Golfowy?
Jasny asteryzm zawierający niewiele gwiazd. Ze względu na duży rozmiar warto podziwiać go w lornetce lub bardzo małym powiększeniu z dużym polem widzenia. Przy dolnym końcu ?kija golfowego? odnajdziemy gromadę NGC 752.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)