Skocz do zawartości

Czy ten zestaw wystarczy na początek?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam
To mój pierwszy wpis i jestem kompletnie nowy w temacie wiec proszę i wyrozumiałość.

Zakupiłem DO-GSO Dobson 8" i chciałbym prosić o pomoc w zweryfikowaniu listy akcesoriów jakie na początek dokupiłem.
Lista poniżej nie zawiera tego co w zestawie od nowości. Ufam ze większość zna temat i wie co jest od producenta.

Kupiłem:

- obrotowa mapa nieba
- książka: pierwsze obserwacje astronomiczne
- książka: poradnik obserwatora nocnego nieba
- mapy nieba 2000
- mapy księżyca
- atlas nieba 2000
- filtr słoneczny (sama folia, sam zrobię resztę)
- filtr polaryzacyjny Celestron 1.25”
- okular Plosl 7mm
- okular Delta Superview 15mm
- adapter do tel Delta

+to co w zestawie.

Czy mam komplet na początek?

Dzięki i pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytania to raczej przed zakupami 🙂 Doradzał ci jakiś handlowiec? Bo na pewno nikt kto obserwuje.

Te 7 i 15 mm to od razu bym sprzedał, podobnie jak filtry, adapter i książki.

Zamiast  książek zainstalowałbym darmową aplikację np. stellarium. Do tego na początek jakiś red dot zamiast zestawowego szukacza. Potem ES 14 mm 82 stopnie. I na początek poza pogodą nic więcej nie potrzebujesz. No ale spoko - pogody nie ma, więc masz co czytać 😉

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, [email protected] napisał:

Masz nawet aż nadto. Ale zapomniałeś o najważniejszym. Bezchmurnym niebie ... tego nie da się kupić 😉

Powodzenia !!! To piękna pasja , otwiera umysł.

Dzięki. Już zaplanowałem sobie pierwsze obserwacje na 26-28.01. Z prognozy wynika, że będzie ok

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

Takie pytania to raczej przed zakupami 🙂 Doradzał ci jakiś handlowiec? Bo na pewno nikt kto obserwuje.

Te 7 i 15 mm to od razu bym sprzedał, podobnie jak filtry, adapter i książki.

Zamiast  książek zainstalowałbym darmową aplikację np. stellarium. Do tego na początek jakiś red dot zamiast zestawowego szukacza. Potem ES 14 mm 82 stopnie. I na początek poza pogodą nic więcej nie potrzebujesz. No ale spoko - pogody nie ma, więc masz co czytać 😉

Kupowałem sprzęt z pomocą pracowników Delty w Warszawie.

Książki lubię czytać więc zostawię. Przeczytałem jedną i już wiem więcej 😉

Bardzo mi się podoba myśl samodzielnego szukania obiektów i już się wkręciłem mocno nawet bez uzbrojonego oka. Stellarium mam i fajna sprawa ale czy to czasem nie zabiera części zabawy? Tej najlepszej. I nie pozbawia satysfakcji? 

Dzięki za poradę. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, BlazejPL napisał:

Dzięki. Już zaplanowałem sobie pierwsze obserwacje na 26-28.01. Z prognozy wynika, że będzie ok

 

Pamiętaj, że przewidywanie pogody 2 tygodnie wcześniej to wróżenie z fusów

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, BlazejPL napisał:

A czy jest jakaś szczególnie przydatna strona/apka do pogody w zakresie obserwacji? 

Trzeba mieć kilka i wierzyć na to że ta w która pokazuje czyste niebo się sprawdzi. 
masz: windy, Ventusky (stronka), meteoblue, clear Outside, forcea weather (stronka). Raz na jakiś czas któraś pokazuje minimalna szanse. Często się to zmienia po kwadransie. 

Ja najbardziej korzystam z windy i Ventusky ale one potrafią pokazywać sprzeczne informacje nawet dzień przed planowaną sesją. 

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, BlazejPL napisał:

A czy jest jakaś szczególnie przydatna strona/apka do pogody w zakresie obserwacji? 

Są, ale tak jak pisałem pogody 2 tygodni wcześniej z żadną stronką nie przewidzisz, ja używam meteoblue, ale nawet tam 3 dni wstecz trudno przewidzieć

 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wismat napisał:

Trzeba mieć kilka i wierzyć na to że ta w która pokazuje czyste niebo się sprawdzi. 
masz: windy, Ventusky (stronka), meteoblue, clear Outside, forcea weather (stronka). Raz na jakiś czas któraś pokazuje minimalna szanse. Często się to zmienia po kwadransie. 

Ja najbardziej korzystam z windy i Ventusky ale one potrafią pokazywać sprzeczne informacje nawet dzień przed planowaną sesją. 

Dzieki. Zapisałem 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, BlazejPL napisał:

Dzięki. Już zaplanowałem sobie pierwsze obserwacje na 26-28.01. Z prognozy wynika, że będzie ok

 

Ja planuję obserwacje o godzinie 18.00 na 21.00 tego samego dnia i modlę się żeby było tak jak pokazują aktualne radary 😅

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu 😀 co zakupiłeś do czyszczenia optyki? Próbowałam czytać o tym i natknęłam się, że niektóre płyny czyszczą wszystko w tym napisy na filtrach. Może masz jakieś polecenie w tym temacie? Mi polecono chusteczki zeiss, ale nie widzę żadnego składu i opinii na ich temat 

Edytowane przez Intangible
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Intangible napisał:

Podepnę się do tematu 😀 co zakupiłeś do czyszczenia optyki? Próbowałam czytać o tym i natknęłam się, że niektóre płyny czyszczą wszystko w tym napisy na filtrach. Może masz jakieś polecenie w tym temacie? Mi polecono chusteczki zeiss, ale nie widzę żadnego składu i opinii na ich temat 

Ja na początek żeby niczego nie zepsuć kupiłem tylko sprężone powietrze a resztę np zabrudzeń na samej optyce będę się pozbywał suchą ściereczką jaka była w zestawie z okularami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak - częste mycie skraca życie. Jakoś od 2017 roku nie czyściłem ani razu żadnym płynem itp. itd. A obserwuję regularnie. Naprawdę trzeba się postarać, aby teleskop/lornetka wymagała czyszczenia.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Paweł Sz. napisał:

A ja powiem tak - częste mycie skraca życie. Jakoś od 2017 roku nie czyściłem ani razu żadnym płynem itp. itd. A obserwuję regularnie. Naprawdę trzeba się postarać, aby teleskop/lornetka wymagała czyszczenia.

Tez tak myśle i dlatego mam tylko powietrze sprężone na kurz i jakies pyłki. Tak samo postępuje w przypadku optyki do broni palnej i nie potrzeba żadnych dodatkowych środków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

A ja powiem tak - częste mycie skraca życie. Jakoś od 2017 roku nie czyściłem ani razu żadnym płynem itp. itd. A obserwuję regularnie. Naprawdę trzeba się postarać, aby teleskop/lornetka wymagała czyszczenia.

Czyli gruszka fotograficzna plus sciereczka z mikrofibry w celu wytarcia na sucho lub jakby coś było wilgotne będzie okej? 

Myślałam że w razie czego warto posiadać coś do czyszczenia, ale jak u Ciebie 6 lat nie było potrzeby, to chyba za bardzo wybiegam do przodu 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Intangible napisał:

 

Czyli gruszka fotograficzna plus sciereczka z mikrofibry w celu wytarcia na sucho lub jakby coś było wilgotne będzie okej? 

Myślałam że w razie czego warto posiadać coś do czyszczenia, ale jak u Ciebie 6 lat nie było potrzeby, to chyba za bardzo wybiegam do przodu 😀

Gruszka i mikrofibra wystarczy, no chyba że będziesz rzucać błotem w lustro teleskopu, wtedy może przydać się coś więcej 🙂 Wycierania na sucho też nie polecam, mimo wszystko łatwo coś porysować, ogólnie to nie widzę sensu czyszczenia z drobnicy, bo nie ma to wpływu na obraz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)