Skocz do zawartości

Krystaliczna noc styczniowa


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, Panasmaras napisał:

Pewnie to jest oczywista oczywistość, ale NGC 1245 jest raczej nietrudna w 10x50 pod ciemnym (takim blizińskim) niebem.
Ale faktycznie, obserwacje z miasta to nieco inny sport.

Muszę zapolować na obiekt, bo i dla mnie to jeszcze nieodkryta gromada 😉 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 18.01.2023 o 09:59, Panasmaras napisał:

ale NGC 1245 jest raczej nietrudna w 10x50 pod ciemnym (takim blizińskim) niebem.

Masz jakieś notatki obserwacyjne? Wczoraj w końcu trafiłem na nią pod ciemnym niebem i w 8" była zaskakująco nieoczywista. Piękne zbiorowisko słabych gwiazdek, ale w sumie musialem dobrze się przypatrzyć żeby dostrzec coś więcej niż tylko poświatę. Wyższe powiększenie dobrze ją skontrastowalo i wydobyło mrowie gwiazdek. Ale wcale się nie dziwię, że ją tyle razy przeoczyłem. 

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Lisie @polarisie, potwierdzam widoczność NGC 1245 w lornetce 10x50 pod blizińskim niebem.

Warunki: nie najlepsza przejrzystość, zasięg 5,5-6,0 mag, gromada wisiała nad nieco zaświetlonym zachodnim horyzontem na wysokości 45°.
Adaptacja do ciemności: minimalna (parę minut po rostawieniu sprzętu).
Widok: w 10x50 gromadka widoczna jako słabe pojaśnienie tuż na zachód od parki gwiazd . Widoczna jako słabe, ale zerkaniem oczywiste pojaśnienie, trochę jakby odblask od wspomnianej parki gwiazd. Nieco przypominała NGC 2539 w Rufie, która na pierwszy rzut oka w małych aperturach również wygląda jak artefakt przy 19 Puppis. W porównaniu do NGC 188, gromadka w Perseuszu wydała mi się łatwiejsza, mimo niższego położenia nad horyzontem (oczywiście wpływ miały rozmary pozorne obu obiektów na niebie).
W lornecie kątowej (82 mm) widoczna zerkaniem bez problemu, w obu testowanych powiększeniach - 20 i 30x - momentami wyskakiwały pojedyncze składniki (około 4-5 sztuk). Nieco później, kiedy poprawiła się przejrzystość (ale i engieca spadła do wysokości ok. 30°) klaster był wciąż widoczny w lornecie kątowej. @Marek Gdańsk który spojrzał na nią stwierdził, że jest zupełnie oczywistym mlecznym kleksem (widocznym zerkaniem).

Sądzę, że przy stopniu przejrzystości, jaka była wczoraj w okolicy 22:00 i Perseuszu w zenicie, gromadka byłaby jeszcze łatwiejsza (abstrahując od bólu karku 😉 ).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten_o.jpg.cb4e7c42abf93325c8a8ee722ddb1264.jpg

Drogi Marasie @Panasmarasie, teraz już wiem kto mnie wczoraj kopnął w du(p)ę i pojechałem sam na Folwark żeby rozprawić się z kilkoma zaległościami. Obszerniejsza relacja wkrótce, ale mogę powiedzieć, że mieliśmy bardzo podobną metodykę porównań i warunki. No jakbyśmy razem obserwowali...

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem swoją wzmiankę o gromadzie NGC 1245 w 10x50, to dorzucę.

"W Nikonie była bardzo przyjemną, niedużą mgiełką - tuż przy gwiazdce. Taki miły dodatek do rozległej Melotte 20, z którą mieści się z zapasem w polu 10/50."

Musiałem albo niezbyt dokładnie się przyglądać albo po prostu, opisując widok, wziąć pod uwagę tylko tę jaśniejszą gwiazdkę z parki.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sky Vistas sugerują widoczność w 10x50:

located 3° SW of Alpha (a) Persei, is neither large, just 10' across, nor bright, only magnitude 8.4, but can be seen even in 10x50 binoculars as a small hazy patch.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)