Skocz do zawartości

Teleskop dla sześciolatka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum. Jestem tata małego zapaleńca astronomii, a konkretniej mój syn uwielbia układ słoneczny. Chcielibyśmy kupić mu na Wielkanoc teleskop. Mamy budżet 2000 złotych, a może uda się dociągnąć do 3000. Nie chcę kupować chińskiej zabawki żeby nie zepsuć pierwszego wrażenia. Oczywiście najbardziej interesuje nas Jowisz i Saturn z pierścieniami. Ale na księżyc też będzie fajnie popatrzeć. Myślałem o teleskopie Synta 8 i tutaj proszę o opinie czy będzie się nadawał do obserwacji planet, a może jakiś inny w budżecie do 3000 złotych. Wiadomo że ja będę prowadził obserwacje razem z synem więc o obsługę nie trzeba się martwić. Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu 6-latek jest za młody, żeby od razu kupować teleskop. Zdecydowanie lepiej będzie umówić się na jakieś obserwacje z lokalną grupą miłośników astronomii i tam pokazać różne obiekty, i to przez różne (całkiem dobre) teleskopy. Jak chwyci klimat, to można myśleć dalej.

  • Like 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą i mówię to jako wujek 7 latka. Też "jest" zafascynowany kosmosem i dinozaurami. Podczas pierwszej wizyty był zachwycony widokiem księżyca i gazowych olbrzymów. Podczas drugiej wizyty rozstawianie i chowanie sprzętu trwało dłużej niż obserwacje a teraz to już tylko komputer/zestaw VR. No chyba że tata łyknie bakcyla 😉. Napisz może jakie masz warunki do obserwacji bo od tego sporo zależy jeżeli chodzi o wybór teleskopu. Synta 8 to dosyć uniwersalny kawałek optyki ale jeżeli do dyspozycji masz balkon w mieście i faktycznie najważniejsze są obiekty układu słonecznego to są znacznie lepsze opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe miasteczko pod Opolem. Na mapie jakości nieba oznaczone kolorem żółtym. Balkon ogród las. Takie oto warunki mamy. A teleskop ja też zawsze chciałem mieć, ale nigdy okazji nie było żeby kupić. Kontakt z obcymi ludźmi raczej odpada i zostaje zacisze domowe i oglądanie nieba we dwoje. Tak głównie chodzi o planety i nasz układ słoneczny. Czarnej dziury albo Makemake raczej nie zobaczymy 😉. Ale gdyby NASA chciała się pozbyć Hubble to syn chętnie przygarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe miasteczko pod Opolem. Na mapie jakości nieba oznaczone kolorem żółtym. Balkon ogród las. Takie oto warunki mamy. A teleskop ja też zawsze chciałem mieć, ale nigdy okazji nie było żeby kupić. Kontakt z obcymi ludźmi raczej odpada i zostaje zacisze domowe i oglądanie nieba we dwoje. Tak głównie chodzi o planety i nasz układ słoneczny. Czarnej dziury albo Makemake raczej nie zobaczymy 😉. Ale gdyby NASA chciała się pozbyć Hubble to syn chętnie przygarnie. No i jeśli jest szansa pogłębić i poszerzyć pasję syna chętnie to zrobię nawet za cenę teleskopu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie kiedy chcecie kupić akurat będzie kiepsko z widocznością Jowisza i Saturna. 

Synta 8" będzie najbardziej uniwersalna, pokaże dobrze i obiekty Układu Słonecznego i głębokiego nieba. To drugie pod warunkiem że niebo jest przyzwoite a nie rozświetlone łunami. 

Jeśli chcecie spróbować, zachęcam do kupna sprzętu używanego na giełdzie. Macie czas na śledzenie ogłoszeń, a w razie jeśli nie złapiecie bakcyla to sprzedacie z niewielką stratą. 

Jeśli tylko do planet i Księżyca polecam Maka 127  + dobre planetarne okulary. Najlepiej z giełdy bo wtedy prawie bez strat można wymienić na coś innego. 

Jeśli ma być koniecznie nowy, to jednak Synta 8 jako najbardziej uniwersalny teleskop. To już spory sprzęt. Dobrze by było pojechać do sklepu  i na żywo zobaczyć jak który sprzęt wyglada. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12" to już wielki teleskop(prawie 35kg wagi) Tym bardziej zalecam najpierw przymierzenie się do niego, niż kupno w ciemno. Dobre okulary też swoje kosztują. 

Większy znaczy lepszy pod warunkiem, że ma się dobre niebo. Kupić większy który przez warunki pokaże tak samo co i ten mniejszy mija się z celem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki obcowania z 6-8 latkami zainteresowanymi planetami byłbym bardzo ostrożny w kupowaniu sprzętu za tyle kasy.

U mnie było tak:  (napalony siostrzeniec i moje własne chłopaki): Taa super będziemy oglądać Jowisza! Po czym spojrzenie przez teleskop na 5 sekund... aha...fajny...taki mały.. no dzięki.. i TYLE.

I więcej obserwacji nie było. Innego dnia: chodź zobacz teraz - już widziałem tato..." To nie ten poziom chęci obserwacji, starsi wgapiają się w detale i szukają kraterków w Plato w różnych fazach zachwycając się przesuwającym się terminatorem, a dziecko widzi tylko księżyc z jakimiś fajnymi kraterami i tyle mu wystarczy.

Ale jeśli sam jesteś mocno zainteresowany, to czemu nie. Taka synta 8 może być na początek. Na olx tego dużo jako używki, bo szkoda kasy na nowy, jak ma stać i się kurzyć aż dziecko złapie kiedyś prawdziwego bakcyla obserwacyjnego.

 

  • Like 3

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam nadzieję, że zajawka teoretyczna pójdzie w parze z praktyczną. Ja myślałem, że tylko Saturn ma pierścienie, a mój syn na to " tato co ty nie wiedziałeś, że inne też mają". Zna wiele szczegółów o naszym układzie słonecznym ( i nie tylko). I zwyczajnie nie chce mu popsuć tej zabawy. Jego marzeniem jest zobaczyć burzę na Jowiszu, pierścienie Saturna z przerwa między nimi ( syn wie jak ona się nazywa ja niestety nie pamiętam), i Olimpus Mons, ale to chyba niemożliwe w tym budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie najlepiej będzie też uwzględnić plandekę do tej 8-calowej Synty chowanej w garażu przed żoną i kwiaty dla niej, gdy prędzej czy później tę plandekę podniesie:) 

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Synta z jakimś orciakiem fajnie już pokaże planety. Ale nie zamykaj się na Maczka to świetny sprzęt do obserwacji obiektów US. MAK 127 to minimum ale obserwuj ogłoszenia może zdarzy się jakaś super okazja i da radę 6" jakoś upchnąć w budżet. Tak jak wspominał DarX86 teraz planety powoli chowają się za słońcem nawet Marsik już ucieka (w sumie to Ziemia ucieka) i trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ok 3 lata temu stanąłem przed podobnym dylematem , 6 letni syn , pełen zapału do nocnych astro obserwacji , oczytany po pachy, bez problemu operowal nazwami planet, konstelacji , gwiazd.. poczytałem , poradziłem się na forach, nawet umówiłem spotkanie z forumowiczem z miasta. Stanęło na Maku 127, aluminiowy stelaż, w zestawie z kątówką, dwoma podstawowymi okularami, do tego dokupiłem soczewkę barlowa, okular vixen 10 mm, folie słoneczna badera plus dekielek. Dziecko miało frajdę przez pierwsze kilka miesięcy , Saturn z pierścieniem chyba zrobił na nim największe wrażenie , księżyc za to powalił małżonkę. Po jakims czasie dokupiłem adapter do telefonu korkowego i zacząłem (już w osamotnieniu i trwa do dnia dzisiejszego) robić pierwsze fotki głównie księżyca - jest najprostszy w fotografowaniu manualnym tj. bez automatycznego prowadzenia. Dodam, ze dziś zakupiłem nasadkę binokularową William optics, pod namową astroforumowiczow 🙂 życzę powodzenia i czystego nieba 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam wybór taki: synta 8 o której myślałem ja, SW 150/750 eq3-2 ewentualnie bresser 150/750 bo jest do sprzedania u mnie w mieście) albo MAK 127/1900 ( ale w której wersji f). Ten bresser jest używany dosyć tani mógłbym go doposażyć w akcesoria w moim budżecie. Jest dostępny na miejscu. Ale czy damy radę pooglądać nim planety i zbierać w tym czasie na jeszcze mocniejszy sprzęt? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zostaje Ci wybór między Syntą 8 cali a MAK-iem 127, to wchodzisz na teren "świętej wojny" braci astronomicznej i pewnie usłyszysz mnóstwo głosów za i przeciw jednego i drugiego teleskopu (są w sieci fora, na których dyskusja na ten temat trwała miesiącami). Mówiąc bardzo ogólnikowo: Synta w większości przypadków pokaże Ci więcej i lepiej, jest też bardziej uniwersalna, ale w niektórych momentach (dobry seeing) MAK może przebić te wrażenia na planetach. Istotne jest tu słowo "wrażenie"; w zeszłym roku miałem podobny dylemat (Dobson 8 cali vs. MAK 180), miałem okazję je porównać w Karkonoszach pod naprawdę ciemnym niebem i Dobson po prostu skradł moje serce - inny z początkujących w temacie ludzi mówił z kolei, że jednak MAK. Teraz mam 8-calowego GSO z naprawdę dobrymi okularami do obiektów głębokiego nieba i w miarę dobrymi do planet i w życiu nie mógłbym przestawić się już na MAK-a. Tak przynajmniej sądzę.

Zadaj sobie dwa fundamentalne pytania:

1. Czy jesteś pewny, że po zobaczeniu zestawu: Księżyc, Mars, Jowisz, Saturn po raz 20-ty czy 30-ty naprawdę Ci to wystarczy? Jeśli złapiesz bakcyla, zechcesz więcej, przyjrzeć się lepiej galaktykom czy mgławicom. Wtedy potrzebujesz Synty. 

2. Czy ma dla Ciebie znaczenie waga i poręczność teleskopu? Może masz okazję podjechać do jakiegoś sklepu astronomicznego (Chorzowa nie masz znowu tak daleko od siebie) i podnieść tę Syntę w rękach? Bo jeśli te pi razy drzwi 20kg może być dla Ciebie kłopotem i już teraz wiesz, że na dłuższą metę jej noszenie będzie irytować, to musisz jednak poważnie rozważyć MAK-a. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężar nie jest problemem. Na początku to będzie ogród, a piszą że po rozłożeniu mieści się w aucie ( mam kombi ). Ok, a jeśli dobson 8 to synta cz gso? Widziałem niedaleko ogłoszenie gso za 1500 złotych. Dzięki za świetną podpowiedź. Nie myślałem że wybór między syntą a makiem to taki drażliwy temat. 🤗 Prosta sprawa...najpierw jeden później drugi i mam komplet. Tylko właśnie synta czy gso? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Tata Astrofana napisał:

Ciężar nie jest problemem. Na początku to będzie ogród, a piszą że po rozłożeniu mieści się w aucie ( mam kombi )...

Hahahaha...Tak Ci się tylko wydaje! Po n-tym wynoszeniu teleskopu na ogród przez myśl przejdzie Ci postawienie w ogrodzie "szopki" co by co drugi dzień nie latać ze sprzętem na plecach. A jak już budować "szopkę" to czemu by nie zrobić rozsuwanego dachu? I tak staniesz się posiadaczem kolejnego w Polsce obserwatorium. 🙂  Uwierz mi na słowo. Wiem coś o tym.

A żeby bardziej namieszać Ci lub rozjaśnić w głowie to ja rozglądał bym się za Syntą 8 lub SW 150/750. Mowa oczywiście o sprzęcie dla początkujących.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)