Skocz do zawartości

Teleskop dla sześciolatka


Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, Tata Astrofana napisał:

Nie myślałem że wybór między syntą a makiem to taki drażliwy temat. 🤗

Nie tyle drażliwy, co część osób wyjątkowo lubi konkretny rodzaj konstrukcji. Jedni wolą chude rurki, inni newtony jeszcze inni baryłki 🙂 jeśli jest możliwość warto kupować na giełdzie, wtedy bez dużych strat można spróbować różnych konstrukcji. A żadne uwagi nie zastąpią w pełni  własnych doświadczeń i obserwacji. Nowe sprzęty kupować wtedy gdy się jest pewnym, że tego się chce.

44 minuty temu, Tata Astrofana napisał:

Ok, a jeśli dobson 8 to synta cz gso?

Jeśli cena podobna to lepiej GSO. Jakość podobna, ale gso lepsze wyposażenie. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisali moi Przedmówcy, w parze GSO - Synta moim zdaniem wygrywa GSO dzięki dodatkom. Tutaj wybór jest raczej prosty.

ALE... 

1. Podnieś tego 20-kilogramowego Dobsona, obojętnie czy Syntę czy GSO, i wtedy stwierdź, czy faktycznie waga nie jest problemem. Na początku też byłem Herkulesem i wydawało mi się, że podniosę nawet Hubble'a, ale gdy wychodzisz ze sprzętem choćby na ogród po raz enty, zaczynasz kombinować. Wielu bywalców tego forum przeniosło w życiu więcej żelastwa niż Schwarzenegger. 

2. Widziałeś już, jak będą wyglądać planety w tym 8-calowym teleskopie? Jeśli jesteś przyzwyczajony do zdjęć NASA, ten widok może Ci się wydać odrobinę rozczarowujący. Katowałem nim m.in. 8-letnią chrześnicę, która na widok Saturna reagowała mniej więcej słowami: "Malusi jak kuleczka lodów". I szła po lody, nie wracając, a w szkole 6 z fizyki i zajawka astronomią. Istnieje jednak szansa, że zaczniesz się gapić na tego Saturna i cieszyć jak małe dziecko z nieznanych sobie przyczyn. Wtedy na pewno potrzebujesz teleskopu na dłużej. Słowem: polecałbym sprawdzić widok przed zakupem na żywo. Wiem, że to Ci przeciągnie proces zakupu w czasie, ale będziesz miał pewność, że to dobra inwestycja i teleskop za miesiąc czy dwa nie będzie się kurzył w garażu. Nie musisz się jednak spieszyć, niebo w Polsce w ostatnim czasie nikogo nie rozpieszczało. 

  • Like 1
  • Thanks 1

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Explore Scientific 11 mm / Baader Classic Ortho 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem obrazy planet z teleskopów. Szału nie ma, ale też chyba nie do końca o to chodzi. Fajnie będzie z synem odnaleźć chociaż księżyc i zobaczyć że to nie taka tylko jasna kula na niebie, a przeorany kraterami kawał skały. Wiadomo że nie będą to na początku długie posiadówki, ale kiedy najdzie nas ochota chce mieć sprzęt do patrzenia nie zabawkę. Teraz już wiem sprawdzając ceny że używany na 100% a za resztę pieniędzy go wyposażyć trzeba będzie w to co niezbędne. Chyba będzie gso 8, a maka dokupimy w przyszłym roku, albo na gwiazdkę. Bardzo dobre rozwiązanie takie forum. Przydało się. Dzięki wszystkim za pomoc i rady. Jeśli jeszcze kogoś najdą jakieś przemyślenia to proszę o więcej. Pozdrawiam i idealnych warunków do obserwacji. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)