Skocz do zawartości

Teleskop trzymany na zewnątrz? Czy można


Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mam od niedawna Dobsona DO-GSO 8"

Zastanawiam się czy mogę go trzymać na balkonie bez uszkodzenia się któregoś z elementów.

Wiem, że montaż jest drewniany a śruby chyba nie są z nierdzewki z tego co widzę na oko. 

Kupiłem porządną plandekę motocyklową. Czy pod taką plandeką może stać? Może stać z szukaczem czy zdejmować?

Może dodatkowo jakiś koc na montaż pod plandekę. Miejsce to balkon na 1 piętrze w bloku. Nie ma szaleństwa z wiatrem a deszcz raczej na balkon nie pada.

Pytanie o lato i zimę. 


Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

Zdecydowanie odradzam trzymanie teleskopu na zewnątrz szczelnie przykrytego plandeką. Można trzymać teleskop na zewnątrz ale pod przewiewnym przykryciem - tak aby wilgoć nie miała możliwości kondensacji.

Dzięki ale oczywiście "szczelnie" nie oznacza hermetycznie. Oznacza, ze nie bedzie na sprzęt padał deszcz i snieg oraz świeciło słońce.

Jest aż nadto miejsca na ujście dla wilgoci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż nie jest drewniany. To płyta wiórowa i to niespecjalnej jakości do tego prowizorycznie zabezpieczona przed wilgocią. Widziałem już takie spuchnięte od wilgoci dobsy co nie chciały się obracać. Na szczęście zrobienie takiego nowego to nie jest problem a koszt niewysoki.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy sesjami obserwacyjnymi, kiedy pogoda jest pewna to można potrzymać na zewnątrz. Ale jak zapowiadają kilka dni deszczu albo śniegu to bym raczej chował. Ta płyta wiórowa może spuchnąć niestety.

Plandekę motocyklową bym zostawił i kupił coś dedykowanego, np folię Geoptik (taką złotą). Wytrzymała, chroni przed opadem i przede wszystkim w lecie chroni przed nagrzaniem od Słońca. Pod nieodbijającą powłoką w lecie może się spokojnie nagrzać do 60-80 stopni, a takie szoki nie są wskazane dla teleskopów.  I oczywiście od spodu pod przykryciem zostawić przestrzeń na przewiew. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sezonie zimowym 24h na balkonie taki montaż może nabrać 2x objętości, po prostu spuchnie płyta 😉 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast plandeki można kupić w Teleskopach  pokrowce o których wspomniał Jolo,   nie są one tanie ale dobrze spełniają swoją rolę, Teleskop należy postawić na jakiejś zwyżce (np taborecie), od góry nasunąć  worek (pokrowiec) i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, BlazejPL napisał:

Dziękuję za wszystkie porady. Zastosuje się do nich. Nie chciałbym kiedyś w pogodną noc odwinąć z pod plandeki purchlaka 😉

Gdybyś chciał skorzystać z mojej porady obejrzyj dobrze  montaż a wszelkie ubytki farby uzupełnij wtedy nic nie spuchnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)