Skocz do zawartości

Kolimacja- kilka pytań


BlazejPL

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Dzisiaj po raz pierwszy kolimowalem mojego nowego Dobsona DO-GSO 8” i mam kilka pytań. Będę wdzięczny za odpowiedzi oraz powstrzymanie się od rad typu: zamachnij się i wyrzuć ten kolimator. 
Zakupiłem kolimator laserowy DO-GSO. Wiem, że optyczny byłby może lepszy albo ten wykonywany z pudełka od kliszy. Jednak zakupiłem taki i tysiące osób go używają z tego co widzę, radząc sobie z kilkoma problemami. 
kolimator jest dobrze skolimowany. Sprawdziłem. 

Moje pytania:

1. Czy jest jakaś pozycja w której muszę wkładać kolimator do wyciągu? Nie ma na kolimatorze żadnego wskaźnika. Wkładam oczywiście tak aby było widać tarczę, gdy ustawiam lustro główne, ale jak tylko go przekręcam to już w innej pozycji kolimacja nie ma. I tak w kółko. Ustawie w innej pozycji i jest to samo- przekrecam albo włożę inaczej i już pare mm się gubi. 

2. Czy rzeczywiście ten milimetr czy dwa milimetry na początku przygody skutecznie zepsują mi obraz?

3. To samo się dzieje gdy dociskam śruby mocujące na wyciągu. Co przekręcę to się lekko zmienia położenie kropki. 

4. które śruby z tyłu tubusu to śruby blokujące kolimacje a które kolimujące? Mam czarne pokrętła i białe. Jedne i drugie maja wpływ na położenie lasera. Wyglada na to, że czarne są od kolimacji, ale jak ustawie pięknie czarne to dokręcam białymi aby zablokować i zawsze coś sie przesuwa. 
 

Wiem, że mogę podjechać do Delty i mi skolimują ale chciałbym sam sobie z tym jakoś poradzić bo nie będę tam jeździł za każdym razem. 
Prosze piszcie jak do kompletnego początkującego. 
 

dzięki

Edytowane przez BlazejPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, BlazejPL napisał:

(...)

1. Czy jest jakaś pozycja w której muszę wkładać kolimator do wyciągu? Nie ma na kolimatorze żadnego wskaźnika. Wkładam oczywiście tak aby było widać tarczę, gdy ustawiam lustro główne, ale jak tylko go przekręcam to już w innej pozycji kolimacja nie ma. I tak w kółko. Ustawie w innej pozycji i jest to samo- przekrecam albo włożę inaczej i już pare mm się gubi. 

(...)

To znaczy, że kolimator nie jest skolimowany, bo jak go obracasz, to plamka powinna stać w miejscu.
Musisz go skolimować: regulujesz tymi trzema śrubkami kolimacyjnymi właśnie tak, aby przy jego obracaniu w wyciągu plamka stała.

Generalnie, kolimacja tylko na laser nie daje gwarancji że będzie poprawna.
Laser jest dobry do małych korekt po kolimacji kolimatorem optycznym i do poprawek po transporcie.

 

Ad 2: Milimetrem czy dwoma się nie przejmuj i zacznij obserwować.

Ad 3: To jest ograniczenie Twojego wyciągu, na razie się nie przejmuj.

Ad 4: Nigdy nie miałem żadnego dobsona GSO - nie doradzę.


 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mareg napisał:

To znaczy, że kolimator nie jest skolimowany, bo jak go obracasz, to plamka powinna stać w miejscu.
Musisz go skolimować: regulujesz śrubami kolimacyjnymi właśnie tak, aby przy jego obracaniu plamka stała.

Generalnie, kolimacja tylko na laser nie daje gwarancji że będzie poprawna.
Laser jest dobry do małych korekt po kolimacji kolimatorem optycznym.
 

A czy to nie oznacza czasami ze na wyciągu śruby dopychaja kolimator bardziej do jednej strony? Nie jest on przez to wycentrowany na środku i przy obracaniu w okularze robi kolka? 
kolimator sprawdzałem tak, że wkładałem w małe imadło warsztatowe wraz z adapterem i obracalem zaznaczając punkt na kartce białej Ok 8 metrów z przodu. Punkt jest idealnie w środku gdy obracam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, BlazejPL napisał:

A czy to nie oznacza czasami ze na wyciągu śruby dopychaja kolimator bardziej do jednej strony? Nie jest on przez to wycentrowany na środku i przy obracaniu w okularze robi kolka? 
kolimator sprawdzałem tak, że wkładałem w małe imadło warsztatowe wraz z adapterem i obracalem zaznaczając punkt na kartce białej Ok 8 metrów z przodu. Punkt jest idealnie w środku gdy obracam. 

Świetna metoda sprawdzenia kolimacji kolimatora i w takim razie kolimator jest bardzo dobrze skolimowany.
Czyli to jest wina słabego wyciągu.
Na razie się tym nie przejmuj.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mareg napisał:

Bardzo dobra metoda sprawdzenia kolimacji kolimatora i w takim razie kolimator jest bardzo dobrze skolimowany.
Czyli to jest wina słabego wyciągu.
Na razie się tym nie przejmuj.
 

Dzięki.

Rozjeżdża się No może maks 1-2mm. Nie znam się aż tak bo nawet jeszcze nie miałem okazji spojrzeć przez pogodę, ale czy tak małe rozjechanie mocno popsuje mi obraz? 
dlaczego śruby blokujące kolimacje na dole tez maja wpływ na położenie lasera? Czy to nie jest tak, ze śruby kolimacyjne owsze ale te blokujące powinny być całkowicie niezależne od reszty i nie ruszać skolimowanego lustra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od kolimacji lustra wtórnego, generalnie od jego prawidłowego położenia w stosunku do wyciągu. Uważam że kolimator laserowy jest dobry do drobnych korekt lustra głównego ale porządna kolimacja na wieczko od kliszy to podstawa. Chociaż ja użyłem akurat zapasowej zaślepki od wyciągu.

U mnie akurat LW było około 2mm za bardzo wsunięte w głąb tubusu. Objawiało się to tym że odbicie LW w LG było jajowate, po ustawieniu LW w osi wyciągu odbicie jest niemal kołowe.

Wycentrowanie pająka też ma wpływ na cały proces kolimacji.

Metoda Hamala idealnie wszystko opisuje.

Dodatkowo wyczerniłem brzegi i tył lustra wtórnego oraz tuleję wyciągu.

Poprawiła się ostrość i punktowość gwiazd. Nie wiem czy wyczernienie wpłynęło na obraz, ale satysfakcja jakaś jest.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarne śruby ze sprężynami kolimują, a białe bez sprężyn kontrują. Ja kontrujące dokręcam do pierwszego dotknięcia, więc w sumie są prawie luźne. Niektórzy w ogóle ich nie używają.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, polaris napisał:

Czarne śruby ze sprężynami kolimują, a białe bez sprężyn kontrują. Ja kontrujące dokręcam do pierwszego dotknięcia, więc w sumie są prawie luźne. Niektórzy w ogóle ich nie używają.

Dzięki tak zrobiłem. W ogóle ich nie ruszam. Chyba w sumie same się nie odkręcą z siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie przywiązuję nadmiernej uwagi do ustawień luster i jakoś w wizualu nie mam żadnych nadmiernych bolączek od ponad dwóch dekad.
Dobre jakościowo lustro poprostu zawsze się obroni, a słabe to i najlepszy kolimatorowiec nie ujarzmi.
Będzie dobry seeing to pokaże pazur optyka. Będzie słaby lub niedochłodzona optyka czy tam oglądactwo z podwórka czy okna to polegnie.

Edytowane przez soczi
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)