Skocz do zawartości

OBŁOK OIII OBOK M31,ODKRYTY WIZUALNIE???


Rekomendowane odpowiedzi

  • Erik68 zmienił tytuł na OBŁOK OIII OBOK M31,ODKRYTY WIZUALNIE???
13 minut temu, piotrkusiu napisał:

Tak to już jest. Jak jeden zobaczy to reszta już widzi.

Nie wiem czy źle to napisałem... więc napiszę jeszcze raz .W 2021r na Oregon Star Party. Mel Bartels pokazywał ten obłok wielu obserwatorom ,nie zdając sobie sprawy z jego natury ,nazywając go "Szelfem Andromedy"Wcześniej obserwował go wielokrotnie myśląc że to IFN.

 

16 minut temu, piotrkusiu napisał:

Kilkanaście lat temu Koński Łeb też nie był widoczny w wizualu a teraz to nie jest specjalne wyzwanie

Koński Łeb też został odkryty wizualnie ,przez Herschela w 1811r.

 

18 minut temu, Greski napisał:

Tym dziwniejsze, że nie zostało to odkryte wcześniej

Tak....wszyscy obserwują galaktyki z filtrem OIII ,a zwłaszcza M31......

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, piotrkusiu napisał:

Kilkanaście lat temu Koński Łeb też nie był widoczny w wizualu a teraz to nie jest specjalne wyzwanie 🙂

Kilkanaście  lat temu mogłem przeczytać w, skądinąd świetnej książce Niebo na Dłoni, że Veila można podziwiać jedynie na fotografiach, a Lagunę i Omegę w lunecie dostrzeże jedynie doświadczony obserwator 😄 . Na szczęście czas weryfikuje takie rzeczy. A może nie czas, ale ludzie, którzy próbują pomimo, że inni mówią, że się nie da.

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Kilkanaście  lat temu mogłem przeczytać w, skądinąd świetnej książce Niebo na Dłoni, że Veila można podziwiać jedynie na fotografiach, a Lagunę i Omegę w lunecie dostrzeże jedynie doświadczony obserwator 😄 . Na szczęście czas weryfikuje takie rzeczy. A może nie czas, ale ludzie, którzy próbują pomimo, że inni mówią, że się nie da.

Tak było. *
Inna sprawa, że dzięki tym opisom (galaktyka/mgławica x będzie widoczna w niewielkiej lunecie jako słaba mgiełka) pokolenie czytelników mogło uniknąć syndromu Hubble'a. A jeszcze insza sprawa, to dostępność sprzętu za komuny (tu: również w Czechosłowacji) i jego możliwości obserwacyjne. 
Dobrze, że udało się dogonić Zachód (szkoda tylko, że również pod kątem zaświetlenia).


* ino wcześniej niż naście lat temu, książka wyszła w Polsce ponad 30 lat temu

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Panasmaras napisał:

* ino wcześniej niż naście lat temu, książka wyszła w Polsce ponad 30 lat temu

My to czytaliśmy ponad 30 lat temu, ale Michał mógł dopiero kilkanaście lat temu 🙂 

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Bartels (i koledzy) łamią jeszcze jeden schemat. Gość ma prawie 70 lat. Często czytam, że taki wiek to już obserwacyja emerytura, bo źrenica mała, soczewka w oku zmętniała itp. Tymczasem sprawdza się zasada, że im wino starsze, tym lepsze 🙂

Wogóle jestem pod wrażeniem tych raportów z CN. Taki obiekt, tyle godzin naświetlania, a tu lornetka 80mm i jest. 

Edytowane przez MichalKaczan
  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Gość ma prawie 70 lat. Często czytam, że taki wiek to już obserwacyja emerytura, bo źrenica mała, soczewka w oku zmętniała itp.

He he facet obserwuje przy źrenicach wyjś. 7mm-8mm ,i daje rady, podobnie Jiri Gardavsky (78lat). A propos żw. ,to przy obserwacji takich bardzo rozległych mgławic o niskiej jasności powierzchniowej,.7mm a nawet 8mm to widzieć lub nie widzieć. Nie jednokrotnie to co widziałem przy żw 6mm z filtrem, mogłem zobaczyć przy żw-8mm ,bez filtra. W każdym razie 6mm to minimum, a 5mm to zbyt mało.Oczywiście w przypadku lornetek, działa to zdecydowanie inaczej , ale patrzymy w tedy obuocznie.

  • Like 5

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Nie chciałem mnożyć postów i podczepiłem się tutaj.

Brak filtra Olll,który zasilił,wydatki na składany obecnie ATM20",przez dłuższy czas uniemożliwiał mi upolowanie tego obiektu. Kiedy wreszcie niedawno udało mi się pożyczyć starego dobrego Lumicona(dzięki Michał!),marzenie stało się rzeczywistością.Pogoda niestety nie rozpieszcza ;jesień,ale w końcu ..."nadejszła wiekopomna chwiła...."Pierwsza złapana pogodna noc (05.11)okazała się dosyć wilgotna, przez co widoczność była ,taka sobie. Uzbrojony w 40mm 72*SWAN( FOV-3.8*)z Lumicon Olll,wycelowałem lupe-152/760,w M31.Wiedziałem że chmurwa, znajduje się przy jasnej gwieździe Bas(v And).Po chwili zerkania, pokazał się jakiś nieregularny paproch, który z czasem zaczął przypominać wachlarz. Niestety było to bardzo  ulotne, i pomyślałem że dzięki znanej  dokładnej lokalizacji widzę obiekt w swojej wyobraźni, i gdyby nie jedno ale, nadal uważałbym to za pewnik. Tym" ale",był kształt wachlarza, który ten obłok  rzeczywiście przypomina. Druga noc z rzędu (06.11),za owocowała kryształową przejrzystością(przelane,przewiane).Po 1,5h adaptacji ,zastosowałem identyczną konfigurację jak noc wcześniej. Obiekt ujawnił się od razu, był oczywisty, w swoim wachlarzowatym kształcie. Wpatrując się  przez chwilę ,spróbowałem wyłowić jakieś szczegóły. Pierwsze wyskoczyła podłużna krecha ,raz równoległa do galaktyki Andromedy ,to znowu skręcająca  w jej stronę. Z czasem ,zamajaczyły dwa delikatniejsze pojaśnienia ,a z jednego  z nich jakby, ukośna "drzazga", skierowana w kierunku przeciwnym do M31.Zmieniłem okular na 30mm(25x),który potwierdził w pełni wszystko co dostrzegłem. Efektem obserwacji jest szkic dokumentujący, nie jest to widok w okularze, którego nie ma możliwości w żaden sposób wygenerować(coś takiego nie istnieje).Opisaną "krechę" naszkicowałem równolegle do M31,gdyż jej skręt uważałem za złudzenie(w rzeczywistości naprawdę skierowana jest w stronę galaktyki).Obiekt raczej nie należy do typu "apertura rzondzi", tutaj rządzi przejrzystość i pole widzenia.

 

szkic robiony przy okularze teleskopu.

 

kalaAB.jpg.bda04130869e3d10a25323979d1088a4.jpg

 

 

TO NIE JEST WIDOK W OKULARZE!

kalaA.jpg.f79ac640a3c1a9a632dc82f750979b3d.jpg

 

kątówka,zachód jest po lewej stronie.

PS. Przy obserwacjach , zwłaszcza takich paskudników, wspomagam się kapturem, który znakomicie odcina jakiekolwiek światła boczne(nawet jak takowych nie ma),eliminując wszelakie niepotrzebne odblaski i artefakty.

 Pozdrawiam Irek.

Edytowane przez Erik68
  • Like 8

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)