Skocz do zawartości

SW Star Adventurter: obiektywy, lunetka guidująca, "tuning"


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Mam pytania:

1. Jakie przeważnie wieszacie obiektywy na SWSA? Na początek planuję Pentax 135/2.8 na M42.  (Wiem, obok jest wątek StarAdventure i obiektyw 200mm - czytam go.)
2. Jaką lunetkę do guidera zakupić (mam T7C)? Zakładam, że podstawą zbierania obrazu będzie obiektyw 135mm, może 200mm z lustrzanką APSC. Możliwe także szerokie kadry. Od biedy zastanawiam się też nad wydrukowaniem jakiejś i zbudowaniu na którejś z soczewek z chińskiego portalu aukcyjnego.
3. Gdzieś na jakimś forum polecany był sklep/serwis (???) wykonujący poprawki SWSA, aby lepiej chodził. Ktoś coś pamięta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy coś takiego jako guider może być? Nie wiem czy jest sens coś większego, aby nie okazało się, że quider ma dłuższą ogniskową od obiektywu. 🙂 I tak daleko do 1/3 ogniskowej głównego obiektywu.

Guider na Aliexpress

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja zakupu na Aliexpress doubleta achromatycznego i wydrukowania sobie guidera, bo ten z linku powyżej licho wie jaką ma soczewkę.

Dostępne są średnica/ogniskowa:
30/120 = f4
30/130 = f4,3
31/135 = f4,3
33/118 = f3,6
35/135 = f3,9
37/137 = f3,7
40/123 = f3
42/141 = f3,4
są jeszcze 52/200 i 63/210, ale to chyba przerost formy nad treścią do SWSA...

Podpowiedzcie mi ewentualnie w jaką z nich iść, bo pojęcia nie mam (powyższy guider ma 32/125 = f3,9). Jeśli kupię, to obiecuję udostępnić pliki STL do druku. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie podobna klasa optyki. Nie wiem ile kosztują te dublety, ale taka aluminiowa lunetka na pewno będzie lepiej wyglądała na zestawie niż drukowany plastik 🙂 

Jeśli chciałbyś odczuć różnicę, to musiałbyś zainwestować w samą soczewkę 2-3x więcej, niż w ten guiderek podlinkowany, np https://www.edmundoptics.eu/p/30mm-dia-x-125mm-fl-mgfsub2sub-coated-achromatic-doublet-lens/5699/

Ale to nie ma sensu według mnie do tego montażu i obiektywów  do 200mm. Jeśli byś natomiast bardzo jednak chciał, to celuj w jak najmniej światłosilne achromaty - przy podobnej dokładności wykonania wady powinny być mniejsze. Achromat f/3 to jakiś hardkor na pewno nie do astro 🙂 

Jeśli chciałbyś guidować na Adventurerze obiektyw 300-400mm, to warto by się zastanowić nad 50/200 na przykład. 

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, przy cenie obiektywu, który podałeś w linku, to nie ma sensu kupowanie tych chińskich i budowanie samemu. 50/200 to w sumie też gotowe i popularne guidery, tylko trzeba przerobić pod kamerkę. Wynika z tego, że nie ma sensu "produkcja własna". Na razie skupię się więc na maluchu (30-32mm), bo mam obiektyw M42 135mm, a może kiedyś przy zmianie na dłuższy, pomyślę o wymianie guidera na 50/200.

Bardzo dziękuję za tak klarowne tłumaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczeń z guidowaniem CG5 GT (miałem taki montaż, ale używałem z SCT8 do wizuala i filmowania US), ale jego następca - AVX z tego co piszą z guidingiem uzyskuje dokładność prowadzenia w okolicach 1" lub nieco więcej. I tutaj taka lunetka się nie sprawdzi, ponieważ jeśli gwiazda będzie miała 15-20" średnicy, to program nie obliczy jej położenia z wystarczającą dokładnością. Żeby guidować montaż z prowadzeniem 1" gwiazdka w kamerce guidera nie powinna mieć więcej niż 5-6". Dobry guider 50/250 powinien dać sobie z tym radę - najlepiej jeszcze z jakimś filtrem Fringe Killer albo Semi APO (niestety dość drogie są). Zwykły filtr zielony też się sprawdza, bo wycina aberrację chromatyczną, ale też gwiazdki są słabsze z użyciem takiego filtra. 

Tutaj trochę moich starych przygód z achro guiderami https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11307-siódme-poty-szukaczoguidera/

Miałem też większe guidery achro - 60mm przykładowo. Niestety optyka w nim była słabsza niż w mniejszej 50tce i gwiazdki były bardziej plackowate. Z tymi achromatycznymi guiderami niestety trochę jest loteria 😞 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)