Skocz do zawartości

Zakończenie konkursu OKA


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poinformować, że w tym roku nie będę już kontynuował konkursu OKA. Powodów jest kilka - zajmuje mi to jednak trochę czasu, a tego czasu mam niestety trochę mniej, jest trochę za mało głosujących i prac również trochę za mało, a dla forum dodatkowej aktywności spowodowanej konkursem było również trochę mało. No i tych wszystkich "trochę" zebrało się na tyle dużo, że zdecydowałem się zostawić ten temat. 

Ale ponieważ przyroda nie lubi próżni, więc może jest to szansa na jakiś nowy konkurs w innej formie?

  • Like 1
  • Thanks 6
  • Sad 14

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale rozumiem Łukasza. Aby prowadzić taki konkurs trzeba mieć niezłomną wolę. I trzeba kochać to co się robi. Nikt tu nikomu nie płaci, nie ma też żadnych konkretnych zysków materialnych. Jest za to prestiż, szacunek i wspaniała misja promowania astro-fotografii. Aby prowadzić taki konkurs, trzeba uderzać do sponsorów i mieć duszę organizatora. 

W imieniu Forum i własnym: dziękuję Łukaszowi za te lata pracy, absolutny szacun! 

Powodów zamierania czynnej astronomii na forach  jest wiele, za główny wymienił bym notoryczny brak pogody, to że się starzejemy a młodzi zazwyczaj  wolą przyswajać wiedzę z mediów społecznościowych typu FB oraz szereg innych...

Sam obserwowałem zamieranie zlotu w Zatomiu, jednak dopóki mieszkałem w Wielkopolsce starałem się go utrzymać. Całe szczęście znalazłem kontynuatora.    

Tobie Łukasz też proponuję. Porozmawiaj z kolegami z branży, może ktoś podniesie pałeczkę i pociągnie OKA? 

Ja ze swej strony pomogę, jak mogę od strony technicznej, bo na astro-foto mało się znam. 

Przemyśl Łukasz proszę, można warto pociągnąć: w delikatniejszej formule, z mniejszym rozmachem. Ale szkoda trochę porzucać idei w którą, włożyli swe cerce i siłę ludzie, których wśród nas już nie ma...mówię oczywiście o JackuE.

Jeśli ktoś czuł by się na siłach pociągnąć konkurs, zapraszam do wypowiedzenia się ! 

 

  • Like 6
  • Thanks 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz że pociągnąłeś praktycznie sam temat przez te parę lat. Wspaniała robota!

Pamiętam ile było przy tym roboty i wielokrotnie ze śp. Jackiem zastanawialiśmy się nad sensem konkursu dla tak małej liczby osób. Ale wtedy nawet w najgorszych latach finałowe głosowanie ściągało ponad 100-120 osób a w tym roku tylko 68.... smutne to i tu diagnoza Ignisa jest słuszna- media społecznościowe zastąpiły dla młodszych pokoleń potrzebę uczestnictwa w naszej społeczności.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również serdecznie dziękuję za organizację konkursu. Choć przyzanam się bez bicia, że na ogół nie głosowałem, gdy sam nie startowałem.

Maciek słusznie zauważył, że młodsi preferują głównie media społecznościowe. Moim zdaniem przyczyna może leżeć również w stosunkowo niewielkiej popularności forum astronomicznego (w mojej ocenie i patrząc po publicznie dostępnych rankingach reputacji za ostatni miesiąc). Na Astropolis jest chyba więcej aktywnych użytkowników.

Jeśli znajdzie się kontynuator, to może warto pomyśleć o przeniesieniu konkuru do innego medium, np. na Instagrama.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz za wykonaną robotę i poświęcony czas, szkoda, że konkurs umarł, może znajdzie się ktoś chętny do poprowadzenia tego w bardziej luźnej, amatorskiej formie, bez choćby nagród .

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, holeris napisał:

Jeśli znajdzie się kontynuator, to może warto pomyśleć o przeniesieniu konkuru do innego medium, np. na Instagrama.

Wybacz kolego ale OKA, jak i wcześniejszą konkursy, należą medialnie do tego forum i nie mogą być odgrywane gdzie indziej . Na popularność tego konkursu, na łamach tego forum, pracowało wiele ludzi duchowo związanych z tą społecznością . Konkurs był sponsorowany ponieważ organizowany  był tu a nie na innych stronach. Nic nie  stoi na przeszkodzie, żebyś założył sobie swój własny , konkurs na Instagramie, lub na forum o którym byłeś uprzejmy wspomnieć. I latami pracował nad jego popularnością.

 

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, ignisdei napisał:

Wybacz kolego ale OKA, jak i wcześniejszą konkursy, należą medialnie do tego forum i nie mogą być odgrywane gdzie indziej . Na popularność tego konkursu, na łamach tego forum, pracowało wiele ludzi duchowo związanych z tą społecznością . Konkurs był sponsorowany ponieważ organizowany  był tu a nie na innych stronach. Nic nie  stoi na przeszkodzie, żebyś założył sobie swój własny , konkurs na Instagramie, lub na forum o którym byłeś uprzejmy wspomnieć. I latami pracował nad jego popularnością.

 

Wybacz, jeśli Cię uraziłem, a po tonie wnoszę, że tak. Moim celem było jedynie podzielenie się własnymi spostrzeżeniami oraz przemyśleniami.

Może warto zastanowić się nad rozszerzeniem działalności na inne media. Wiele podmiotów tak robi, że funkcjonuje jednocześnie na wielu platformach. W takim wypadku można dalej prowadzić konkurs pod patronatem medialnym forum, ale zyskać na popularności, dzięki otwarciu się na nowe media.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko dodać coś konstruktywnego do powyższych wpisów i podziękowań poza własnym - dziękuję Łukasz!
Prowadzenie konkursu jest tylko pozornie proste, zabiera sporo czasu i energii. Tym bardziej więc szacun, że znalazłeś jedno i drugie, by to ogarniać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka szkoda dla Forum, taki konkurs mobilizuje i podnosi poziom naszych prac. Zawsze z ciekawością obserwowałem uzyskane wyniki i postępy w naszym hobby. 
Ale fakt jest faktem, pogoda nie pomaga, sam skompletowałem nowy setup prawie rok temu, a zebranego materiału nie wystarcza nawet na jedną publikację.

Dziękuję Łukasz za dotychczasowe zaangażowanie, m.in. dzięki takim tuzom jak Ty, czyta się to forum.

  • Like 2

WO 81GT / CEM26 / ASI 1600
https://www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz za te lata pracy i poświęceń! To szmat czasu kiedy konkurs był z nami. Wielka szkoda, ale to było nie uniknione przy obecnej aktywności na forum i w konkursie. 

Pozostało Ci zrobienie ostatniego albumu, czekam na zapisy 🙂

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2023 o 12:37, holeris napisał:

 

Maciek słusznie zauważył, że młodsi preferują głównie media społecznościowe. Moim zdaniem przyczyna może leżeć również w stosunkowo niewielkiej popularności forum astronomicznego (w mojej ocenie i patrząc po publicznie dostępnych rankingach reputacji za ostatni miesiąc). Na Astropolis jest chyba więcej aktywnych użytkowników.

Astropolis to też przeżytek. Dużo osób rezygnuje bo czuje się " nieswojo". Otoczka ciągle tych samych osób, tych samych wpisów, te same zdjęcia, i w zasadzie od gorneo wiadomo  kto wygra.

 

Wspominalem wiele razy, choćby na astropolis, że takie sprawy będą zamierac. W takiej formie niw ma prawa istnieć. Młodzi boją się pisać bo odrazu dostają dzwona a astarsi w kółko to samo. Nie ma zachęty do rozwoju..... Takie są fora niestety. 

 

Ale co do Moderatora (bo Go nei znam) szacunek nieziemski za pracę, za poswiecony czas. Zawsze gdy mam problem Pan pierszy by pomóc. Chyle czoło za wytrwałość i xiepliwosc ale...." Mistrz wie kiedy odejść. '

 

Kalniam się nisko. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka szkoda dla całej społeczności FA , bo nawet jak większość nie głosowała to na pewno z chęcią spoglądała na prace przedstawione przez nielicznych .  Podziękowania za lata pracy .

  • Like 1
  • Thanks 1

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Palacz napisał:

Wielka szkoda dla całej społeczności FA , bo nawet jak większość nie głosowała to na pewno z chęcią spoglądała na prace przedstawione przez nielicznych .  Podziękowania za lata pracy .

Tak jak piszesz . Ja na przykład nie głosowałem, ograniczając się tylko do oglądania. By nie faworyzować nikogo, kolorowe obrazki możemy sobie obejrzeć na Hubblu a tu każda fota miała coś oryginalnego w sobie. Były  robione na różnym sprzęcie. Tylko doświadczony fotograf mógłby ocenić w jakim stopniu dany sprzęt został wykorzystany. Każdy w miarę swoich możliwości wkładał tutaj  swoją duszę , moja ignorancja w temacie mogłaby tylko zaszkodzić... Wiadomo ignorant  faworyzował  by tylko obiekty popularne ,kolorowe i spektakularnie wyglądające . Trudne zaś , wymagające więcej pracy, byłoby pomijane... aby oceniać dane prace, trzeba mieć troszkę pojęcia...

  • Thanks 5

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @jolo za prowadzenie konkursu. Ukłony za poświęcony czas. Dzięki takim osobom jak Ty Forum żyje!

Ps. Planujesz może album konkursowy?

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka szkoda, ale trudno się nie zgodzić z wypowiedziami Twoją i kilku kolegów. Pocieszam się tym, że natura nie lubi pustki i może ją czymś wypełni. 

Pozdrawiam
Grzegorz

SW 200/1000, Celestron Omni 150 XLT, trochę szkieł do Nikona, D5300 mod, D750 mod, NEQ6, SWSA, ASIAIR Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 2.02.2023 o 18:30, mnich85 napisał:

Astropolis to też przeżytek. Dużo osób rezygnuje bo czuje się " nieswojo". Otoczka ciągle tych samych osób

Ciekawe, mam podobne odczucia. 

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem zarówno FA, jak i Astronoce (kiedyś opiniotwórcze, teraz funkcjonujące na zasadzie swego rodzaju skamieliny - wciąż cennej i użytecznej dla "badaczy" szukających wartościowych informacji, ale jednak martwej) mogą pomarzyć o ilości merytorycznej treści pojawiającej się na AP. 

W dniu 2.02.2023 o 21:27, ignisdei napisał:

Tak jak piszesz . Ja na przykład nie głosowałem, ograniczając się tylko do oglądania. By nie faworyzować nikogo, kolorowe obrazki możemy sobie obejrzeć na Hubblu a tu każda fota miała coś oryginalnego w sobie. Były  robione na różnym sprzęcie. Tylko doświadczony fotograf mógłby ocenić w jakim stopniu dany sprzęt został wykorzystany. Każdy w miarę swoich możliwości wkładał tutaj  swoją duszę , moja ignorancja w temacie mogłaby tylko zaszkodzić... Wiadomo ignorant  faworyzował  by tylko obiekty popularne ,kolorowe i spektakularnie wyglądające . Trudne zaś , wymagające więcej pracy, byłoby pomijane... aby oceniać dane prace, trzeba mieć troszkę pojęcia...

Chciałbym jakoś odnieść się do tego wpisu, ale ten przekaz mnie przerasta... Można tylko powiedzieć, że dołożyłeś swoją cegiełkę do tego, że jest jak jest. Dziwne, naprawdę dziwne podejście.

Na koniec dodam, że nie dziwię się Łukaszowi @jolo że odpuścił. Zwykłe zmęczenie materiału,  przy malejącym zainteresowaniu i braku wsparcia (ile można ciągnąć pewne rzeczy w pojedynkę). Tym bardziej szacun, że dawał radę tak długo.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)