Skocz do zawartości

Lightpollution aktualne mapy?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości Jacka Bobowika (autora mapy)  umieszczam na forum to jakże przydatne narządzie do określania zasięgu lokalnego  a tym samym  wyznaczania miejsc do obserwacji w naszej okolicy z naniesionymi miejscowościami.

mapalp.jpg


 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wychodzi na to, że moja miejscówka z najlepszymi warunkami wypada na skraju zielonego i żółtego. Jak na zielonym już bywa bardzo dobre niebo, to co musi być na niebieskim i czarnym.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mieszkam na niebieskim obszarze ale sam jestem ciekaw jaka jest różnica w stosunku do czarnego.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa :D, ja mieszkam niestety w samym centrum czerwonego :(, a czy można gdzieś znaleźć coś podobnego ,ale dotyczącego całej Europy?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mieszkam w obszarze żółtym, choć blisko zielonego. I zasięg w dobrych warunkach mam w granicach 6,0-6,3 mag. Więc tą mapkę to chyba tak nieco z rezerwą trzeba brać.

Pozdrawiam

KK

Mapka jest kompilacją ogólnodostępnej mapy LP Europy

http://www.lightpollution.it/dmsp/artbri.html

i Goggle Maps.

Pierwsza niedokładność to sama mapa LP, dodatkowo ponieważ satelita, który wykonywał zdjęcie pstrykał je z orbity geostacjonarnej umiejscowionej gdzieś w pobliżu równika i jak widac zdjęcie nie jest w tej samej płaszczyźnie co mapa Goggle Maps,

z którą zostało ono sklejone, to próba jej dopasowania, mimo iż użyłem 30 punktów charakterystycznych, wprowadza następną niedokładność.

Więc proszę się niespodziewać niesamowitej dokładności po tej pubilikacji szczególnie na granicach obszarów zaświetleń.

Pozdrawiam

Jacek Bobowik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc proszę się niespodziewać niesamowitej dokładności po tej pubilikacji szczególnie na granicach obszarów zaświetleń.

Pozdrawiam

Jacek Bobowik

Mimo wszystko uważam, że to bardzo przydatna sprawa, mam teraz pełne wyobrażenie o stopniu zaświetlenia naszego kraju.... no i co najważniejsze, okazuje się, że najciemniejsze miejsca nie są wcale w górach  :D

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc proszę się niespodziewać niesamowitej dokładności po tej pubilikacji szczególnie na granicach obszarów zaświetleń.

Pozdrawiam

Jacek Bobowik

Mimo wszystko uważam, że to bardzo przydatna sprawa, mam teraz pełne wyobrażenie o stopniu zaświetlenia naszego kraju.... no i co najważniejsze, okazuje się, że najciemniejsze miejsca nie są wcale w górach  :D

Pozdrawiam

KK

... a czasami nawet bilżej nas, niż się kiedykolwiek spodziewaliśmy :D

Pozdrawiam

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

No ja mieszkam na niebieskim obszarze ale sam jestem ciekaw jaka jest różnica w stosunku do czarnego.

To nie jest czarny, to jest szary :) Te kolory odpowiadają skali Bortle-a.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale

Podobno, tam gdzie jest czarno, na ziemi widać wyraźnie cień rzucany przez mleczną drogę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Wychodzi wiec na to ze Zatom to naprawde ciemna miejscowka. Probowal ktos okreslic jaki tam jest zasieg ?

Ze Zdziśkiem określaliśmy to na pierwszym zlocie -wyszło 7 mag z małym ogonkiem  ;)

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=396.225 

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale na to mają wpływ rózne czynniki i jak się zgraja to jest tyle gwiazd ze trudno się zorientować co gdzie  ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy prezent dla nas od Google - dane z kwietnia 2012r

Obyscie znaleźli ,,ładne" -ciemne niebo bisko siebie  :)

https://earthbuilder.google.com/10446176163891957399-13737975182519107424-4/mapview/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż to czarna dziura  :o

Chyba mnie zlinczują jak przyjadę na zlot  ;)

To tu jeszcze popatrzcie http://earthobservatory.nasa.gov/NaturalHazards/view.php?id=79765

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zgodą Jacka Bobowika (autor) wielki szacun za wkład pracy (,,scalona" z mapą LP Google). Zanim Administrator umieści ją w wątku - ma 20 MB, Mapa Polski LP  do pobrania stad http://chomikuj.pl/jacekerbel - warto  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny dzięki uprzejmości Jacka Bobowika wklejamy nową mapkę LP na naszym  forum.

Mapka to jpg. Znów poddałem ją lekkiej (niezauważalnej kompresji o zaledwie 5%)  by dostępna była nawet dla osób o "słabszym  necie"

PS. Zwróćcie prosze uwagę na Zatom i na Bieszczady i na Kudłacze  dla kontrastu ;D

LP-mapa_PL_2012.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zwrócić uwagę  Pyrze by świateł w ośrodku nie włączał jak satelita leci, bo Pyrlandia odblask produkuje -  ;D :D :D

ps. strach pomyśleć jak jest 2 km dalej od wsi w lesie. Pyrlandia to i tak ostatni ośrodek cywilizacji.  W lesie zlotu nie zrobimy  ;D

i jeszcze większe zbliżenie bez obróbki  Jak to było? "Droga Mleczna świeciła porównywalnie z zielonym ledem w stacji zasilającej" :D

index.php?action=dlattach;topic=396.0;attach=1069;image

post-2-137699874404_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwne te mapki, bo dla przykładu Giżycko wygląda na niewiele mniejsze i podobnie zaświetlone jak Olsztyn. A przecież Giżycko to dziura zabita dechami. Z mojej miejscowości, która jaśnieje na obrazku jak knajpa w dniu wypłaty widać spokojnie gwiazdy prawie pod 6mag. W małej czarnej dziurce w której mam miejscówkę sięgam daleko ponad 6mag. Bywa tak, że do herkulesa robię star hopping ;)

Ale co tam.

Widać, że ostatnie ostoje ciemnego nieba są w północno zachodniej i wschodniej Polsce. Wy macie Zatom a ja pod nosem miałem zlot Delty - mam nadzieję, że go powtórzą.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To NIE JEST mapa light pollution. Ta mapa przedstawia widok z Ziemi z przestrzeni kosmicznej i to co na niej widzimy, to źródła światła, a nie rozświetlone niebo. Oczywiście między jednym a drugim istnieje zależność (dość silna zresztą), dzięki której można jej użyć (budując odpowiedni model) do oszacowania light pollution w danym miejscu. Takie coś zrobili kilka czy kilkanaście lat temu panowie, którzy przygotowali mapy dostępne tu:

http://www.lightpollution.it/dmsp/

o ile się nie mylę, to właśnie na podstawie ich wyników powstała mapa LP w Polsce, którą można znaleźć pod adresem:

http://www.forumastr.../LP-mapa_PL.jpg

To nadal jest jednak tylko oszacowanie LP w danym miejscu, które jednak jest znacznie bardziej trafne od wnioskowania na temat LP z mapy, którą zamieścił Ignisdei.

Wnioskując z tej mapy, można dojść do wniosku, że w Puszczy Niepołomickiej (niewielka, ale ciemna plamka niedaleko na wschód od Krakowa) niebo jest niemal tak ciemne jak w Bieszczadach, a to niestety wniosek bardzo daleko od prawdy :(

Ciemna plama w okolicy Puszczy Niepołomickiej oznacza po prostu, że Puszcza Niepołomicka nie świeci. Niestety niebo w Puszczy, pomimo że nie najgorsze, od strony zachodniej jest zepsute paskudną łuną od Krakowa, od południowo-wschodniej natomiast nieco mniej paskudną, ale nadal uciążliwą łuną od Brzeska.

Jeśli spojrzymy na mapę, którą linkuję powyżej, zauważymy, że Puszcza Niepołomicka znajduje się głęboko w "żółtym obszarze", co znacznie lepiej oddaje tamtejszą jakość nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny dzięki uprzejmości Jacka Bobowika wklejamy nową mapkę LP na naszym  forum.

Mapka to jpg. Znów poddałem ją lekkiej (niezauważalnej kompresji o zaledwie 5%)  by dostępna była nawet dla osób o "słabszym  necie"

PS. Zwróćcie prosze uwagę na Zatom i na Bieszczady i na Kudłacze  dla kontrastu ;D

Jakieś pięć lat temu Paweł Maxym mówił i niebie na Kudłaczach, że jego jakość gwałtownie spadłe miedzy innymi za sprawą rozbudowy gminy Pcim. na Kudłaczach nie byłem ze  dwa  lata i podejrzewam, że nie poprawiło się, bo i sam właściciel  rozbudował swoje włości.  Nie znam Zatomia, ale jeżeli chodzi o południe to wg mnie jeszcze Bieszczady pozostają taka oazą bez LP - tylko, że  w Bieszczadach dość czesto pada  no i ta wilgoć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)