Skocz do zawartości

Lightpollution aktualne mapy?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy później...
  • 2 tygodnie później...

Te mapy, to może dają ogólny pogląd, ale ja będąc w zaznaczonym miejscu, w centrum, gołym okiem "złapałem" gwiazdkę 4.72 mag. Będąc na plaży nad morzem widziałem 5.13 mag.  Oba "pomiary" były w Wielkiej Niedźwiedzicy i Wolarzu a więc nie specjalnie wysoko!

EDIT: Zapomniałem dać screena  ::)

7jfg.png

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dajcie mi jakiś tutorial jak nałożyć na siebie mapy (google) bez konieczności używania edytora np. gimpa..Zrobiłem alfę

Męczę się z narzędziami i ni jak nie mogę nałożyć miejscowości! Chodzi o aktualną mapę północnej Wielkopolski!

post-3-0-84021000-1382859386_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj Jacka Bobowika jak robił PL  w pierwszym poście - bo o ile sobie przypominam to zapytałem go o zgodę, a Ty zamieściłeś tę jego mapkę na FA http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/326-mapa-light-pollution-skazenia-swiatlem/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GIMPie nakładasz na siebie dwa obrazki (warstwy) i zwyczajnie zmieniasz krycie tej [warstwy] na wierzchu na, powiedzmy, 50%. Prościzna. ;)

No to do roboty :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz się męczyć, wystarczy zainstalować darmową aplikację Google Earth a następnie pobrać wtyczkę z http://www.avex-asso.org/dossiers/wordpress/?page_id=2754

Swobodnie można robić zoom danego obszaru włącznie z naniesionymi drogami dojazdu do danej miejscowości. Potem robisz zrzut ekranu i masz wszystko co trzeba

 

Tak to wygląda

 

post-1322-0-65588500-1383233405_thumb.jp

 

post-1322-0-92019900-1383233416_thumb.jp

 

post-1322-0-25224900-1383233507_thumb.jp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 4 miesiące później...

Mozaika zdjęć Sentinel-2 dostępna przez WMS i WCS
Działająca pod nazwą SENTINEL Hub usługa pozwala na dostęp zdjęć pozyskiwanych od samego początku funkcjonowania satelity Sentinel-2 (2015 r.) dla wszystkich 13 kanałów spektralnych. Wyświetlanie mozaiki odbywa się za pomocą usługi WMS, pobieranie danych źródłowych za pomocą usługi WCS, a zasięgów poszczególnych scen za pomocą usługi WFS. WMS obsługiwany jest przez niemal każdy pakiet oprogramowania GIS, co umożliwia wyświetlanie mozaiki jako tła dla dowolnych danych użytkownika.

Te same dane dostępne są również na serwerach Europejskiej Agencji Kosmicznej, niemniej pobranie każdego zobrazowania jest długotrwałe (plik zajmuje około 6 GB), a wyświetlenie go w oprogramowaniu GIS wymaga znajomości struktury danych i odpowiednich narzędzi (np. SNAP). SENTINEL Hub pozwala wielokrotnie skrócić czas dostępu do tych danych i nie wymaga posiadania żadnej specjalistycznej wiedzy.

Dla uatrakcyjnienia oferty na rynku polskim usługa SENTINEL Hub oferowana jest ? poza standardowymi układami współrzędnych, takimi jak UTM ? również w układzie PUWG 1992.

Sinergise udostępnia portal demonstracyjny SENTINEL Playground, gdzie można obejrzeć mozaikę oraz poeksperymentować z kombinacjami kanałów czy funkcjami poprawy czytelności obrazu.

http://apps.sentinel-hub.com/sentinel-playground/#lat=54.442096022541676/lng=17.098846435546875/zoom=10/preset=CUSTOM/layers=B04,B03,B02/maxcc=20/gain=1/gamma=1/time=2015-01-01|2017-01-28/cloudCorrection=none/atmFilter=/evalscript=

Nie bardzo wiem jakie długości fali ustawić na reprezentację LP

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0TFFFFF byłem na tej stronie ale kompletnie nie rozumiem całej tej ideologi z mapą świetlną czy ktoś może mi powiedzieć czy niebo od 1-3 to dość dobre niebo. Jeśli ktoś może powiedzieć mi dokładniej jakie mam niebo to obserwatorium znajduje się w miejscowości Buk , Dobra Szczecińska , Polska 

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BlackPitchPL napisał:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0TFFFFF byłem na tej stronie ale kompletnie nie rozumiem całej tej ideologi z mapą świetlną czy ktoś może mi powiedzieć czy niebo od 1-3 to dość dobre niebo. Jeśli ktoś może powiedzieć mi dokładniej jakie mam niebo to obserwatorium znajduje się w miejscowości Buk , Dobra Szczecińska , Polska 

Ta mapa nie pokazuje jak ciemne jest nieo w danym miejscu, tylko jak dużo światła jest emitowane z danego miejsca "w kosmos". Wartość, którą tu podajesz (1-3), to ilość światła (w nanowatach/metr kwadrat/steradian) emitowana z powierzchni Ziemi w górę.

Jeśli interesuje Cię mapa przedstawiająca to, jak ciemnego nieba (średnio) należy się spodziewać w danej miejscówce, to znajdziesz ją np. tu:

http://cires.colorado.edu/Artificial-light

Tu Twoja miejscówka ma kolor "żółty". Takie miejsca mają dość dobre, ale bardzo dalekie od ideału niebo.

 

Jeszcze lepsza strona prezentująca te dane jest tu: http://www.waarnemen.com/darkskies/ , ale niestety w ostatnich dniach jest z nią coś nie tak...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Nic nie pobije tej strony, macie tam dokładny NELM, dla każdego wycinku terenu. Mapy są z tam 2021, idealne do szukania miejscówek.  Jest to strona żywa, współtworzona z miłośnikami, podającymi wartości z prywatnych

urządzeń

 https://www.lightpollutionmap.info

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje miejsce pokazuje dane 2015. Chyba że ja coś źle czytam.

Screenshot_2023-02-01-17-32-09-326-edit_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez robinek72

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawy górny róg. Ikona. Masz tam mapę z 2021 musisz trochę pobawić się suwakami...Jest to mapa z satelity VIIRS.

Zgodzę się ta z 2020 zapodana wyżej, jest bardziej intuicyjna...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem sprawdzić,  jak na tej mapie z 2020 ,wyglądają nasze miejscówki i ostoję.

Najpierw Zatom... wylatuje poza obszar niebieski, jest zielony. W ogóle w Drawieńskim parku , nie ma już niebieskiego,  jest za to pole blue KAWAŁEK na wschód.

Izerski rezerwat ciemnego nieba

Jest cały zielony znaczy typowe niebo wiejskie gdzie, tu jakiś rezerwat?

Izdebno Ostoja ciemnego nieba, tam to już zupełna porażka, nie kwalifikuje się nawet do nieba wiejskiego, wychodzi poza obszar zielony...

Jedynie co trzyma jeszcze poziom To są Bieszczady... jakieś pomysły?

Deweloperka , instalacje świetlne, dofinansowane z Unii Europejskiej... A może Janusze oświetlają swój złom za płotem?

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg.map z 2020 ,moje podwórko 20.49-20.01 ,w normalne noce widać gwiazdy do 6.3mag ,a przy dobrej przejrzyści 6.5mag, idealne niebo to 6.6-6.7mag,wiem że przeskalowanie NELM na SQM, jest bardzo wątpliwe ,ale mapa przegina.W zimie w noce z arktycznym powietrzem widać MW w CMa aż do S horyzontu.

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę z innej beczki.Warto poczytać wypowiedzi amatorów wizuala( niejednokrotnie z 40-50 letnim doświadczeniem!) na temat Se-Kum,często traktowanym  jak Święty Graal. Tak naprawdę to tylko część prawdy o jakości nieba danej miejscówki(mowa oczywiście wyłącznie o wizualu).

https://www.cloudynights.com/topic/791226-bortle-scale-and-sqm/

 

PS. Niektórzy mają świra na punkcie pomiarów,czytałem raport z obserwacji pod Teksańskim niebem .Goście mieli do dyspozycji 40"newtona, i zamiast podziwiać Wszechświat ,to najważniejszą częścią był chorobliwy pomiar Se-Kum ,czy ma 22,01 czy 21.98. Notorycznie odnotowywali to w relacji🤣

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Erik68 napisał:

zamiast podziwiać Wszechświat ,to najważniejszą częścią był chorobliwy pomiar Se-Kum

Oni żyją w równoległej rzeczywistości. Mają pewnie 320 pogodnych nocy w roku, to se mogą tak szaleć. Ja np. przy pierwszej pogodnej nocy od dwóch miesięcy w d*pie mam pomiary i oceny jasności.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)