Skocz do zawartości

Kolimacja Vixena Giant Ark 16x80,


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was małą próbę, możecie mi łopatologicznie pokazać jak skolimować mojego Vixena? Jak się  justuje lornetki tego typu?

Po podróży znowu pościła kolimacja a Delta słono sobie karze płacić za usługę. *wysyłałem do nich 2 x) Z Lidletką nie było problemu, były pokrętła pod okleiną. W Vixenie ich nie widzę! Jak to skolimować samodzielnie-kłądąc na statyw?

Tu macie zdjęcia mojej lornetki

http://teleskopy.pl/Lornetka-Vixen-Giant-30x80-ARK-%28BR30x80WP%29-teleskopy-447.html

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was małą próbę, możecie mi łopatologicznie pokazać jak skolimować mojego Vixena? Jak się  justuje lornetki tego typu?

Po podróży znowu pościła kolimacja a Delta słono sobie karze płacić za usługę. *wysyłałem do nich 2 x) Z Lidletką nie było problemu, były pokrętła pod okleiną. W Vixenie ich nie widzę! Jak to skolimować samodzielnie-kłądąc na statyw?

Tu macie zdjęcia mojej lornetki

http://teleskopy.pl/Lornetka-Vixen-Giant-30x80-ARK-(BR30x80WP)-teleskopy-447.html

Jak robili usługę,to musi byc na to gwarancja.

Ja bym napisał do servisu DO,żeby przysłali opis kolimacji,a przynajmniej,co trzeba zdemontowac,żeby było widac wkręty do kolimacji.

Chyba,że kolimacja jest na obiektywach,osadzonych mimośrodowo (mało prawdopodobne).

W  lornetach TS 25x100,pod okularami były pokrywy,nad pryzmatami,mocowane wkrętami.

Pozostałe miały,tak,jak "lidletka".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Franek!

Odgiąłem gumę pod okularem, rzeczywiście w metalowym korpusie pojawił się malutki otwór z głębokim wgłębieniem mogącym być   kanałem prowadzącym do śrubki na pryzmacie. Niestety nie udało mi się zobaczyć jaki to rodzaj śrubki lub limbusu. Zacznę więc od zegarmistrzowskiego śrubokręta płaskiego ? warunek muszę go poszukać w  rupieciach ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka i tak nie jest na gwarancji, utraciłem ją podczas upadku sprzętu na krawężnik i pęknięciu oprawki okularu. Muszę opanować samemu kolimację Vixena bo wizyty lornetki w  DO sporo mnie kosztowały a sytuacja na pewno się powtórzy gdyż trzymanie kolimacji nie jest mocną stroną tych lornetek

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Franek!

Odgiąłem gumę pod okularem, rzeczywiście w metalowym korpusie pojawił się malutki otwór z głębokim wgłębieniem mogącym być   kanałem prowadzącym do śrubki na pryzmacie. Niestety nie udało mi się zobaczyć jaki to rodzaj śrubki lub limbusu. Zacznę więc od zegarmistrzowskiego śrubokręta płaskiego ? warunek muszę go poszukać w  rupieciach ;)

Może to śrubka mocująca tylko pokrywę nad pryzmatami ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Już mam obczajone 8) . Śruby znajdują się pod pryzmatami,dokładnie po drugiej stronie napisu Vixen ;)  trzeba zdjąć trochę grubą gumę i użyć UWAGA pod kątem śrubokręta "ampułowego" 0,05 cala ( a nie klasycznego imbusa) to są imbusy 6-kątne (anglosaskie).

Kolimacja trwała 5 minut.  Informację uzyskałem dzięki uprzejmości serwisu DO. :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)