Skocz do zawartości

Polskie warunki astro


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 

Jak to jest z warunkami w Polsce? 

Ja mam parcie na duże ogniskowe, spora skalę obrazu no ale... Im więcej czytam tym rozumiem że porywam się z motyka na księżyc. 

Czy warto uderzać w Polsce że skala później 1"?? 

Z tego co czytam, obserwuję,-większość foci ze skala powyżej 2" a nawet 3".

Porywam się na niemożliwe? Zaznaczam że jestem zupełnie początkującym, a wystartowalem że skala 0,56 ".

Ciężko mi pojąć to, że nie mogę wykorzystać potencjalu sprzętu, a mam ciśnienie na montaż AP 1600GTO i RC 12-14". 

Kłaniam się Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wessel zmienił tytuł na Polskie warunki astro

Mam prośbę do kolegi - prosiłbym o edycję postów pod kątem błędów w pisowni, bo czasem ciężko się to czyta. Tytuł wyedytowałem.

A teraz do rzeczy - wszystko zależy od tego , jak oceniamy astrofotografię i czego oczekujemy po swoim dziele.

Fotografowanie z małą skalą i dobrą jakością to prawie wyłącznie Lucky Imaging i tu jako odniesienie proponuję prace użytkownika Łukasz 83. Zdarzają się dni w roku (kilka - nie więcej) pozwalające na długoczasowe ekspozycje w skali poniżej 0,5 arcsec/piksel.

W mojej opinii skala 0.7 to granica dla przyzwoitej fotografii długoczasowej w Polsce. No i sporo tu zależy od sprzętu a najwięcej od montażu. Ja kiedyś postawiłem na najlepszy montaż Direct Drive i nie żałuje tego. Możesz o tym poczytać tutaj https://astropolis.pl/topic/45334-montaż-asa-ddm-od-d-day-do-first-light-day/

No ale w końcu i tak wszystko zależy od tego czego oczekujesz. Dla mnie perfekcja techniczna i kompozycyjna to podstawa dobrej fotki.

O tym z kolei możesz poczytać tutaj. Miłej lektury!

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze powyżej Maciek, plus fakt, że duża apertura to nie tylko duża skala, ale (może przede wszystkim) więcej zebranych fotonów. Teleskop 12" zbierze w ciągu godziny tyle materiału, co teleskop 6" w ciągu czterech godzin. Więc z jednej strony  na pewno warto, ale z drugiej strony to dużo większe koszty i wyzwania jeśli chodzi o pozostałe elementy zestawu. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wessel napisał:

Mam prośbę do kolegi - prosiłbym o edycję postów pod kątem błędów w pisowni, bo czasem ciężko się to czyta. Tytuł wyedytowałem

A teraz do rzeczy - wszystko zależy od tego , jak oceniamy astrofotografię i czego oczekujemy po swoim dziele.

Fotografowanie z małą skalą i dobrą jakością to prawie wyłącznie Lucky Imaging i tu jako odniesienie proponuję prace użytkownika Łukasz 83. Zdarzają się dni w roku (kilka - nie więcej) pozwalające na długoczasowe ekspozycje w skali poniżej 0,5 arcsec/piksel.

W mojej opinii skala 0.7 to granica dla przyzwoitej fotografii długoczasowej w Polsce. No i sporo tu zależy od sprzętu a najwięcej od montażu. Ja kiedyś postawiłem na najlepszy montaż Direct Drive i nie żałuje tego. Możesz o tym poczytać tutaj https://astropolis.pl/topic/45334-montaż-asa-ddm-od-d-day-do-first-light-day/

No ale w końcu i tak wszystko zależy od tego czego oczekujesz. Dla mnie perfekcja techniczna i kompozycyjna to podstawa dobrej fotki.

O tym z kolei możesz poczytać tutaj. Miłej lektury!

 

Dziękuję za komentarz. Postaram się pisać poprawnie. 

 

Co do jakości montażu. Możesz mi Kolego  wytłumaczyć jaki jest sens kupowac drogie montaże? Skoro one i tak mają błąd prowadzenia spory. 

Chyba że mają enkodery... 

 

 

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Herbert_West napisał:

Ja działam na skali 0.78 i nie zamierzam schodzić niżej, choć bardzo bym chciał. Wiele jest nocy, gdy seeing nie pozwala wykorzystać potencjału zestawu- zbyt wiele.

Częściowym remedium byłby brak guidingu ale wymaga to montażu wysokiej klasy, jak @wessel wskazał.

Brak gudingu tzn musza być enkodery absolutne?  Wszak 95% montaży mają błąd spory. Swoją drogi jaki jest sens kupować wysokiej klasy montaż jak on też ma błąd prowadzenia?

 

Mając montaż Neq6 pro też jestem w stanie zejść z bladem poniżej 0,7.. (1 moje zdjecie zrobiłem że skala.0.56 i ogniskowa 1370mm) i 

Edytowane przez mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Błąd prowadzenia montażu ASA jest poniżej jednej SEKUNDY  łuku.. Enkodery Renishaw.

ASA Montaż Direct Drive Mount DDM85 Basic

Wykres wręcz cudo ale... Proszę mi wytłumaczyć... 

 

Jaki jest sens stosowania takiego sprzętu jak warunki w Polsce nie pozwalają go  wykorzystać??.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałeś artykuł o tym  dlaczego zdecydowałem się na sprzęt ASA - który Ci podlinkowałem? Tam jest wszystko opisane.

A poza tym chyba mylisz pojęcia - skala obrazu to coś innego niż dokładność prowadzenia. Każde poprawienie jakości prowadzenia ma wpływ na jakość obrazu w dowolnej skali, a im większa skala tym większa dokładność prowadzenia jest wymagana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wessel napisał:

Przeczytałeś artykuł o tym  dlaczego zdecydowałem się na sprzęt ASA - który Ci podlinkowałem? Tam jest wszystko opisane.

A poza tym chyba mylisz pojęcia - skala obrazu to coś innego niż dokładność prowadzenia. Każde poprawienie jakości prowadzenia ma wpływ na jakość obrazu w dowolnej skali, a im większa skala tym większa dokładność prowadzenia jest wymagana.

Fakt mylę pojęcia teoche bo co mi z jakości prowadzenia jak i tak seening mi przeszkadza. Coś nie rozumiem tego.. Muszę doczytać. 

 Podeslany link zaraz przeczytam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2023 o 19:17, mnich85 napisał:

co mi z jakości prowadzenia jak i tak seening mi przeszkadza

Kolego, rozmycie od zaburzeń atmosferycznych jest potęgowane przez brak możliwości skutecznej korekcji błędu periodycznego spowodowane zaburzeniami atmosferycznymi.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)