Skocz do zawartości

Teleskop


FCZ

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy gdzie będziesz obserwować i jakie masz warunki, do 1k kupisz synte 6" na dobsonie (używaną) mam taką i jestem zadowolony z obrazów tych planet. Trzeba jeszcze doliczyć koszty jakiś sensownych okularów. Ale dobson nie dla każdego, dlatego opisz gdzie będziesz obserwować (miasto/wieś, balkon/ogródek), no i taki dobson waży z 18 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, obawiam się, że nie da się Twojego dosyć wyraźnego oczekiwania przełożyć na konkretną kwotę. Napisz, ile masz lat, w jakich warunkach chcesz prowadzić obserwacje, czy już wcześniej prowadziłeś obserwacje jakimkolwiek sprzętem, a przede wszystkim sprecyzuj nieco bardziej swoje oczekiwanie.

Dla ilustracji przywołam wątek ze zdjęciami Jowisza:

Czy Jowisz mniej więcej dwa razy mniejszy jak w pierwszym poście tego wątku to już dosyć wyraźny Jowisz?

Dodatkowe pytania - czy w rachubę wchodzi nabycie sprzętu używanego, czy może interesuje Cię tylko nowy? Jaką kwotę jesteś skłonny wyłożyć na początek?

Edytowane przez towarzysz

SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2 ||| Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Aov napisał:

Zależy gdzie będziesz obserwować i jakie masz warunki, do 1k kupisz synte 6" na dobsonie (używaną) mam taką i jestem zadowolony z obrazów tych planet. Trzeba jeszcze doliczyć koszty jakiś sensownych okularów. Ale dobson nie dla każdego, dlatego opisz gdzie będziesz obserwować (miasto/wieś, balkon/ogródek), no i taki dobson waży z 18 kg.

Obserwacje planet można prowadzić i z miasta. Newton na montażu Dobsona to bardzo wszechstronny sprzęt, nadaje się do planet i obiektów głębokiego nieba (do DSów im niebo ciemniejsze, tym lepiej. A także im większa apertura, tym lepiej). Ale wymaga kolimacji od czasu do czasu. I swoje waży. 

Moim zdaniem do planet (+Księżyc i niewiele więcej) nada się dowolny długi refraktor jak 70/700 czy 90/900. Tu pojawia się pytanie, czy warto kupić taki sprzęt o specyficznych zastosowaniach... Bo niebo jest pełne DSów. Ale to moje zdanie. 

Poza tym do refraktora potrzebujesz jeszcze montaż. Minimum AZ4 (łatwy w obsłudze) a do planet lepiej EQ3-2 - ten ma mikroruchy, łatwiej śledzić planety. 

Newton potrzebuje nieco lepszych okularów, droższych. Długi refraktor będzie tolerować słabsze okulary. 

Można tak długo. 

Ale lepiej po prostu znajdź kogoś w swojej okolicy i umów się na wspólne obserwacje. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson do miasta też się nada, ale raczej nie na balkon (chyba, że ktoś ma taras).

Nie demonizowałbym ani kolimacji, ani tych lepszych okularów wymaganych przez jaśniejsze Newtony. 

Kolimacja Newtona to nic strasznego. Minuta czy dwie kolimatorem laserowym (przynajmniej tyle trwa w przypadku Taurusa, który wymaga kolimacji po każdym złożeniu kratownicy).

W typowych "rurowych" Dobsonach potrzebna jest znacznie rzadziej.

Co do tych lepszych okularów, to super szerokokątne do planet wcale konieczne nie są. Jeśli kogoś nie przeraża wąskie pole i konieczność częstszego podążania za obiektem, to niezłe efekty da Plosl czy okular ortoskopowy Baadera.

Do mniejszych powiększeń (DS) są fajne, ale to w każdym teleskopie, a nie tylko w Newtonie.

Edytowane przez piotrfie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)