Skocz do zawartości

Trzymanie teleskopu na zewnątrz


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

pytanie pewnie banalne, ale każdy gdzieś zaczyna: czy mogą trzymać swój teleskop (Sky Watcher, Dobson, 8 ) cały czas na zewnątrz? Wiem, że warto wystawić parę godzin przed obserwacją, ale czy nic mu nie będzie, jeśli będzie stał cąły czas na zewnątrz, na mrozie? Przykryję go pokrowcę, żeby nie mókł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Neg napisał:

Cześć,

pytanie pewnie banalne, ale każdy gdzieś zaczyna: czy mogą trzymać swój teleskop (Sky Watcher, Dobson, 8 ) cały czas na zewnątrz? Wiem, że warto wystawić parę godzin przed obserwacją, ale czy nic mu nie będzie, jeśli będzie stał cąły czas na zewnątrz, na mrozie? Przykryję go pokrowcę, żeby nie mókł.

Mój mount stoi cały rok na dowrze. Ale to neq6 pro nie dobson. Dobson po jakimś czasie złapie wilgoc i się rozpadnie 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2023 o 08:26, Neg napisał:

Cześć,

pytanie pewnie banalne, ale każdy gdzieś zaczyna: czy mogą trzymać swój teleskop (Sky Watcher, Dobson, 8 ) cały czas na zewnątrz? Wiem, że warto wystawić parę godzin przed obserwacją, ale czy nic mu nie będzie, jeśli będzie stał cąły czas na zewnątrz, na mrozie? Przykryję go pokrowcę, żeby nie mókł.

Ja mam Dobsona 8" GSO i trzymam na zewnątrz. Jednakże, co kilka dni wstawiam na noc do domu, aby ewentualna wilgoć zeszła. Na zewnątrz stoi pod przykryciem z małymi otworami. Zerkam też na śruby bo pamiętaj, że nie ma w Dobsonie śrub z nierdzewki. Tym sposobem mój tak stoi już od początku roku. Chyba jak zadbasz i zajrzysz do niego czasami, osuszysz itp to nic nie powinno się zadziać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, BlazejPL napisał:

Tym sposobem mój tak stoi już od początku roku.

Czyli tylko od nieco ponad miesiąca? Ja od zawsze każdego Dobsa trzymam w suchym i chłodnym garażu, a i tak po wielu wilgotnych sesjach płyta i okleina zaczynają się poddawać.

Nawet nie próbuję myśleć jak by wyglądał Dobson trzymany ciągle na zewnątrz.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2023 o 09:34, polaris napisał:

Czyli tylko od nieco ponad miesiąca? Ja od zawsze każdego Dobsa trzymam w suchym i chłodnym garażu, a i tak po wielu wilgotnych sesjach płyta i okleina zaczynają się poddawać.

Nawet nie próbuję myśleć jak by wyglądał Dobson trzymany ciągle na zewnątrz.

Tak. Tylko od ponad miesiąca. 
Czasami niektórzy maja takie warunki mieszkaniowe, że albo tak albo wcale nie będą się cieszyć tym hobby. Gdybym miał ciepły garaż to pewnie nie trzymałbym na zewnątrz, wiadomo 😊

kolejna sprawa to ciagłe wszędzie biadolenie o tych płytach wiórowych. Dla faceta bardziej rozgarniętego od szympansa z porażeniem, wymierzenie i wycięcie dosłownie 4 desek lub zlecenie wycięcia ich a następnie zabezpieczenie, zrobienie prostych otworów i polakierowanie to koszt mniejszy niż kolacja w sobotę i podobny czas pracy. 
To może raz na kilka lat można to ogarnąć. 
W dobsonie płacisz mało właśnie między innymi dlatego, że nie ma tam szlachetnych materiałów. Godzimy się na taka jakość bo cena jej odpowiada. Uważam tez, że jest to teleskop w którym powinno się samemu wykonać pare usprawnień i jest to raczej sprzęt dla ludzi co radzą sobie z małymi majsterkowaniami. Wbrew ogólnej opinii ze to stoi i tylko patrzeć przez niego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długotrwała wilgoć nie pomaga też cieniusieńkim warstwom aluminium na lustrach, a tych sami sobie nie naprawimy.

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, BlazejPL napisał:

A słyszałeś kiedyś o docinaniu płyt na zamówienie? 

Nie interesowałem się, ale na zamówienie to można wszystko. Dla laika, bez warsztatu, odpowiednich narzedzi i doświadczenia, to już w zasadzie trzeba  zlecić w zasadzie calego dobsona, przynajmneij gotowego do skręcenia. Montaż dobsona to w zasadzie taki mebel, a ludzie sobie z reguły sami mebli nie robią tylko kupują gotowe. I czy to oznacza, ze mają poziom szympansa ? 

2 - teleskop na Dobsonie nie jest typowo dla ATMowców, większośc nie robi żadnych usprawnień, ma być gotowe, ma działać. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, lustra szybko sie zdegrdują w wilgoci, powstana plamy ,ktore przekształcą sie w czarne wżery. Rdza na srubkach trzymających celę z lustrem głownym w tubusie i obok nich pojawia sie u mnie mimo ze nigdy nie zostawiłem żadnego z moich newtonow na noc na dworze i przechowuję ich zawsze w pokoju, to co by było jakby stały na dworze cały czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Charon_X napisał:

I czy to oznacza, ze mają poziom szympansa ?

@Charon_X myślę, że w tym przypadku to możliwe. Kolega jednak jasno napisał, że chodzi mu o poziom szympansa z porażeniem, a to jest różnica. 

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2023 o 21:17, Charon_X napisał:

Nie interesowałem się, ale na zamówienie to można wszystko. Dla laika, bez warsztatu, odpowiednich narzedzi i doświadczenia, to już w zasadzie trzeba  zlecić w zasadzie calego dobsona, przynajmneij gotowego do skręcenia. Montaż dobsona to w zasadzie taki mebel, a ludzie sobie z reguły sami mebli nie robią tylko kupują gotowe. I czy to oznacza, ze mają poziom szympansa ? 

2 - teleskop na Dobsonie nie jest typowo dla ATMowców, większośc nie robi żadnych usprawnień, ma być gotowe, ma działać. 

To oznacza, że są leniwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)