Skocz do zawartości

Nasz forumowy kolega odkrył supernową !!!


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Rewelka!!! Gratulacje :)

I to 8" newtonem.

 

Może odkrywca napisałby kilka zdań na temat swojego projektu: jak długo go już realizuje, ile galaktyk przegląda w jakimś określonym interwale czasowym itp. czy obserwacje są zautomatyzowane? Prosimy o komentarz :)

Przyznam, że sam przez jakiś czas przygotowywałem się do podobnego projektu, ale poległem na automatyzacji sesji. To dla mnie nie do przebrnięcia samodzielnie.

 

pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję wszystkim za gratulacje.

Dziś wieczorem opiszę więcej szczegółów o które pytają mnie koledzy w tym wątku oraz w e-mail'ach.

 

Pozdrawiam. Jarek Grzegorzek

  • Like 6

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze zrozumiałem to co kiedyś czytałem, obecnie są  już w użyciu zaawansowane automaty, które systematycznie fotografują niebo i programy szukające supernowych na ich zdjęciach. To by oznaczało, że tym trudniej być odkrywcą nowej czy supernowej.  Gratuluję! :)

  • Like 1

"wielki wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze zrozumiałem to co kiedyś czytałem, obecnie są  już w użyciu zaawansowane automaty, które systematycznie fotografują niebo i programy szukające supernowych na ich zdjęciach. To by oznaczało, że tym trudniej być odkrywcą nowej czy supernowej.  Gratuluję! :)

Jeszcze nie jest tak "źle", ale będzie: http://www.ptf.caltech.edu/ztf

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, pełen szacuneczek! Przy takim nakładzie pracy zaszczyt odkrycia supernowej jest jak najbardziej zasłużony.

 

pzdr

Szymon

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pisałeś soft do analizy obrazów czy analizę przeprowadzasz wizualnie?

Obrazy porównujesz z obrazem z ostatniej sesji czy z jakimś referencyjnym?

Czy swoim setupem możesz także szukać komet?

Gratuluję zacięcia, które moim zdaniem biorąc pod uwagę aperturę teleskopu, szybko zaowocowało. Mam nadzieję, że kolejne odkrycia to tylko kwestia czasu, niedługiego czasu.

Powodzenia!

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz gratuluję i mam cichą nadzieję na podzielenie się wiedzą i poznaniu Ciebie na żywo na spotkaniach PTMA.

Fajnie mieć odkrywcę supernowej niedaleko i może skorzystam z Twojej wiedzy jak pozwolisz na żywo.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pisałeś soft do analizy obrazów czy analizę przeprowadzasz wizualnie?

Obrazy porównujesz z obrazem z ostatniej sesji czy z jakimś referencyjnym?

Czy swoim setupem możesz także szukać komet?

 

Zdjęcia galaktyk nowych, których nie mam jeszcze w swojch zasobach porównuję wizualnie z ogólnie dostępnymi bazami np. DSS2. W przypadku galaktyk, dla których mam już wykonany wcześniej obraz referencyjny, porównuję na zasadzie blinking'u. Jako zdjęcie referencyjne wybieram z bazy to, które jest najlepsze pod względem jakości. Robię to niejako po drodzę ustawiając odpowienią flagę dla danej obserwacji.

Napisanie softu, któryby sam analizował obrazy różnicowe przerasta moje umiejętności.

 

Jeżeli chodzi o komety, to odpowiedź może być tylko jedna - nie, musiałby to być jakiś niesamowity przypadek i megaszczęscie. Głównie ze wględu na zbyt małe pole widzenia. Przydałby się też szybszy astrograf (mniejsze f), a dla mnie -  dużo lepsze niebo niż to które mam.

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz gratuluję i mam cichą nadzieję na podzielenie się wiedzą i poznaniu Ciebie na żywo na spotkaniach PTMA.

Fajnie mieć odkrywcę supernowej niedaleko i może skorzystam z Twojej wiedzy jak pozwolisz na żywo.

Na razie jest to niestety niemożliwe, ale z pewnością się spotkamy, jak tylko okoliczności na tą pozwolą. Nie odmówię sobie przyjemności spotkania z osobami tak zaangażowanymi w nasze hobby i jego promowanie jak Wasza grupa.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o kamerach w liczbie mnogiej, ale skupiając się na tej, którą zarejestrowałeś supernową: co to za kamera i jakie FOV uzyskujesz ?
No i jeśli można prosić o odrobinę statystyki, to interesuje mnie ile od 25 kwietnia zrobiłeś sesji obserwacyjnych i ile (chociaż orientacyjnie) spędziłeś godzin na fotografowaniu galaktyk?
 

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o kamerach w liczbie mnogiej, ale skupiając się na tej, którą zarejestrowałeś supernową: co to za kamera i jakie FOV uzyskujesz ?

No i jeśli można prosić o odrobinę statystyki, to interesuje mnie ile od 25 kwietnia zrobiłeś sesji obserwacyjnych i ile (chociaż orientacyjnie) spędziłeś godzin na fotografowaniu galaktyk?

 

Pozdrawiam

KK

Statystyki:

Od 25 kwietnia do 15 października zarejestrowałem blisko 13 tysięcy zdjęć, prawie 300 godzin obserwacji z tym, że wykorzystuję każdą "dziurę w chmurach". Często obserwatorium otwierane było nawet na jedną lub dwie godziny. Patrząc na efekt, skuteczność może nie jest więc jakaś nadzwyczajna, ale tragedii też nie ma. Poza tym uważam się wciąż za osobę bardzo początkującą. Alain Klotz pierwszą supernową odkrył po 19 tysiącach obserwacji, a statystyka Tim'a Puckett'a to 8 tysięcy/odkrycie. No ale Tim to mistrz Yoda oraz ma doskonały sprzęt (RC 24") i grupkę współpracowników. Z drugiej strony, pierwszą "belgijską" supernową 2002jy, Tonny Vanmunster odkrył już po 3000 obserwacji, zatem statystyki statystykami, ale trochę szczęścia też jest potrzebne :)

Kamera:

W dniu odkrycia był to chip ICX829 w kamerze SX Lodestar X2 mono (752x580, FOV=16'x22', i przy bin 1x1 daje mi skalę 1,7 arcsec/pix). Dodam jeszcze że Lodestar X2 jest następcą autoguidera Lodestar z chipem ICX 429, za pomocą którego Maurice Gavin odkrył SN 2011az (w trudnych warunkach, bo obserwatorium Maurice'a znajduje się na przedmieściach Londynu i ma paskudne LP, że o pogodzie nie wspomnę). Przez pewien czas, z dobrymi efektami, również testowałem tego starszego Lodestar'a oraz kolorową wersję jego sensora w zmodyfikowanej kamerze przemysłowej Samsung SCB4000. Na innym forum ktoś sprzedaje właśnie jeszcze inną kamerę z "bliźniaczym" chipem ICX249AL - SX MX-716, a właśnie takiej kamery używał Grzegorz Duszanowicz, i wiemy z jak doskonałymi efektami.

  • Like 4

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Zazdroszczę ciepliwości i zacięcia. Gratulacje!

Cierpliwość i zacięcie to kolega Esku1RES miał do napisania softu i złożenia setupu, który to znacznie usprawnia poszukiwania, co nie znaczy, że samo zbieranie materiału i jego późniejsza analiza jest łatwa. Tak czy inaczej trzeci strzał na pewno dodaje skrzydeł i wynagradza poświęcony czas.

Oczywiście przyłączam się do gratulacji.

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże WOW! Zobaczcie w jak pozytywnym kierunku idzie astronomia amatorska. Astro-amatorzy wpisują się na karty historii odkrywając supernowe, komety, etc.

 

Gratuluję i życzę kolejnych odkryć.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)