Skocz do zawartości
statek

Nasz forumowy kolega odkrył supernową !!!

Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje!

I niech to nie będzie "do trzech razy sztuka", tylko co najmniej "do trzystu trzydziestu trzech".

Czasami potrzeba samozaparcia i uporu (oraz sprzętu, programów i pogody), czego jeszcze raz gratuluję :D

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Serdecznie dziękuję wszystkim. Trzystu trzydziestu trzech nie obiecuję :), ale jedziemy dalej. Dziś zapowiada się też dobra pogoda.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zajrzałem przed chwilką na BrightSupernova i ATEL i ... "cieszymy się", jak powiedział Vincent do Jules'a w Pulp Fiction.
PSN J22412689+3917220 została już potwierdzona jako supernowa ! :D Moja radość była jeszcze większa, kiedy przeczytałem, że jest to typ Ia sub-luminous. Jest to pewien nieformalny podtyp supernowych Ia, rzadko odkrywany i dość słabo poznany. Charakterystyka SN Ia jest, jak wiemy, powtarzalna (świece standardowe). Supernowe typu Ia sub-luminous "gwiżdżą" na te standardy, mimo iż mechanizm ich powstawania jest podobny jak klasycznych Ia, czyli eksplozja białego, "łakomego" :) karła w układzie podwójnym. Czasami nie dochodzi na przykład do całkowitej destrukcji białego karła. Czytałem kiedyś, że taką pozostałość niektórzy badacze nazywają gwiazdami zombi (brrr !!).

http://www.astronomerstelegram.org/?read=7931
http://www.rochesterastronomy.org/supernova.html#PSNJ22412689+3917220

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

PSN J22412689+3917220.

Dzisiejszej nocy obserwowałem ją określając jej jasność na 16.5 mag (UCAC4). Kilka dni wcześniej Paolo Campaner z ISSP zmierzył ją na 16.3 mag.

Tak więc w porównaniu do pomiarów z przed 2 tygodni (Massimiliano Martignoni: 17.5 mag, G. Masi and P. Catalano: 17.2 mag) wynikałoby, że pojaśniała o prawie 1 mag.

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gratulacje Jarek! Musisz zaktualizować stopkę chyba, bo to już czwarta? :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jestem kontent, że prawie bezpośrednio mogę pogratulować Ci kolejnego odkrycia. Panie Jarku, Kolego - gratulacje. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ten weekend wykończy mnie psychicznie. Najpierw w nocy emocje związane z supernową a przed chwilą mecz Polska - Niemcy :5640dc715651e_13Crazy:. Uff, dobrze że jutro mamy znów nudny poniedziałek.

Bardzo dziękuję wszystkim za miłe słowa. Nieustająco zachęcam do polowania na supernowe, czy nowe czy też odkryte. Jeżeli chodzi o AT 2016G to czekam teraz z niecierpliwością aż któreś z obserwatoriów wykona spektroskopię.
Pozdrawiam
Jarek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Została już wykonana spektroskopia. AT 2016G (a właściwie to już SN 2016G) okazała się być supernową typu Ic-BL (broadlined), o czym można się naocznie przekonać na stronie:
http://wis-tns.weizmann.ac.il/object/2016G. Zaznaczając z boku kontrolki poszczególnych pierwiastków, zobaczyć można odpowiadające im obszary widma.

To jest właśnie to co podoba mi się w TNS, oprócz sprawnego działania i jasnych zasad dla wszystkich. Dane dotyczące supernowej mamy w zasięgu ręki: fotometrię, potwierdzenia obserwacji, wykresy widm.

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gratuluję! Ale z tego co wiem to Esku nie jest jedynym, chyba jeszcze jeden z naszych coś tam odkrył, czeka na potwierdzenie :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wielkie gratulacje, super!!! :) Mam pytanie czy jest gdzieś opisana procedura zgłaszania odkrycia - co i jak należy (krok po kroku) zrobić.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziękuję i z niecierpliwością czekam na spektroskopię.

41 minut temu, wessel napisał:

Gratuluję! Ale z tego co wiem to Esku nie jest jedynym, chyba jeszcze jeden z naszych coś tam odkrył, czeka na potwierdzenie :)

Tak, Wes. Masz zapewne na myśli AT 2016eyv odkrytą 8 sierpnia w obserwatorium Rantiga przez Grzegorza Duszanowicza i Michała Żołnowskiego.
Do tej pory nie ma jeszcze wykonanej lub opublikowanej jej spektroskopii. Tu niestety jesteśmy zależni od tego czy w jakimś obserwatorium z "dużym teleskopem" uda się wykonać i zidentyfikować spektroskopię możliwej supernowej. Wtedy dopiero uzyskuje ona miano supernowej (już nie możliwej) i nazwa dostaje prefiks SN.

@BlackAdder:
Przygotowanie i weryfikacja danych opisana jest pod koniec tego tekstu
ale samo odkrycie nie zgłaszamy już do CBAT (tak było do końca 2015 roku), ale do TNS. Sama procedura rejestracji i zgłoszenia wyjaśniona jest tu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Też, ale nie tylko :) ale ponieważ kolega nie upowaznił mnie do ujawniania odkrywcy no to sam rozumiesz :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta