Skocz do zawartości

Znowu kometa ...o! i jeszcze jedna


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

  • Erik68 zmienił tytuł na Znowu kometa ...o! i jeszcze jedna

Udało ci się dostrzec warkocz? Obserwowałem pod ciemnym niebem kometę też 8go lutego, ale warkocza nie było widać w żadnej konfiguracji okularów razem z GSO 10", a było nas kilka osób 😄

ps. sam rysujesz? bardzo fajnie wyglądają te szkice

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że dziwie się że nie było widać warkocza..?. Ten duży widać było od razu ,po przyłożeniu oka zerkaniem, tan cienki to gdzieś A4(w skali zerkania) .Do obserwacji zawsze przystępuje dopiero po 1-1,5hadaptacji. Wspomnę tutaj jeszcze raz o luminacji,czyli ilości światła zebranej z jak największej pow. (nieba) ,przełożoną na na cm kwadratowy apertury.Obserwowałem przy EP 6mm(FOV 3.2*),co było już granicą,jeżeli zeszedłbym poniżej tej wartości prawdopodobnie nie był bym w stanie zobaczyć ogonka. W wypadku obiektów o bardzo słabej j.pow.. luminacja(etendue) odgrywa kluczową rolę niejednokrotnie większą niż śr.apertury.Luminację zmniejszamy ,zwiększając powiększenie ,które automatycznie redukuje EP.Przykładowo zmniejszenie EP z 7mm do 3.5mm,przy obserwacji obiektów o granicznej j.pow.,redukuje ich jasność pow. o3/4, przez co stają się niewidoczne.Ale pisałem już o tym,niestety bez większego zainteresowania....a potem zdziwienie ze jednak się da....

jeszcze tylko raz przypomnę wzór na Luminację ,którą obliczmy w stopniach kw. na cm kw .

E=(DxD)x(FOVxFOV),lub (EPxEP) x(FxF)

gdzie D-śr.apertury w cm   FOV-pole widzenia w stopniach , EP-źr.wyjściowa w cm, F-pozorne pole widz.okularu w stopniach.

 

PS Sam obserwuję i sam szkicuję,kiedyś dojeżdżaj kumpel,ale odkąd sprzedał telep ....nie pokazuje się....Podstawowy błąd jaki robią nawet doświadczeni obserwatorzy ,to zbyt duże powiększenia do rozległych ob. mgł,i zbyt małe powiększenia do galaktyk..😉

Edytowane przez Erik68
  • Like 2
  • Thanks 3

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikam we wzory i matematykę, niestety nie moja bajka, jak widzę to zamykam oczy, ale tutaj faktycznie chyba muszę się poświęcić 😉 Natomiast po 1,5h to u nas był koniec obserwacji, podczas gdy u Ciebie dopiero pełna adaptacje, może tutaj leży główna przyczyna 😄

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Nie wnikam we wzory i matematykę, niestety nie moja bajka, jak widzę to zamykam oczy, ale tutaj faktycznie chyba muszę się poświęcić 😉 Natomiast po 1,5h to u nas był koniec obserwacji, podczas gdy u Ciebie dopiero pełna adaptacje, może tutaj leży główna przyczyna 😄

Jak jest szansa na obserwy to zakładam opaskę pirata i łażę tak po domu 1-1.5h. Z 20 lat temu ,to żona się po głowie pukała...ale z czasem przywykła,że się człowiek pasji oddaje.Chociaż zdarza się ze oko zaadoptowane a na dworze chmury....i cała ta adaptacja w pi...du i bezchmurne  niebo też.😁.W przypadku jak mnie pogoda zaskoczy to nie robię szkiców...tylko paczydło i podziwiadło.

2 godziny temu, polaris napisał:

Podrzucisz link?

Na razie taki, ale chyba napiszę coś więcej rozwijając temat.

https://www.bbastrodesigns.com/NewtDesigner.html#etendue

 

  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Erik68 napisał:

Jak jest szansa na obserwy to zakładam opaskę pirata i łażę tak po domu 1-1.5h.

Idąc tym tropem to musiałbym chodzić jak niewidomy skoro obserwuję lornetką 😄 

  • Haha 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jeszcze do połknięcia...ale spróbuj prowadzić auto, jadąc na Folwark..

PS.Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu większej lornetki ,klamka już zapadła...i co ja zrobię z adaptacją..???

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)