Skocz do zawartości

Niebo przez lornetkę - Vol. 46 - Mała Gromada Podwójna


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

08.02.2023, Folwark Sulejewo i Mosina

Minął zaledwie tydzień od ostatnich obserwacji i bezchmurne niebo znów ukazało blask gwiazd nad naszymi głowami. Chłopaki wybrali się na Folwark dość wcześnie, bo gdy dojechałem przed godziną 21 mogłem co najwyżej obejrzeć pakowanie sprzętu. Całe szczęście Thomas się nade mną zlitował i wyciągnął jeszcze na chwilę pierwszy lepszy okular, aby pokazać mi kometę C/2022 E3 (ZTF) w swoim GSO 10”. Kometa prezentowała się jako jasna kulka z dobrze widocznym jądrem, które okalało dość spore pojaśnienie. I to by było na tyle jeśli chodzi o Folwark - jako że nie lubię sam siedzieć po ciemku na polu wróciłem na przydomowe podwórko i tam rozpocząłem obserwacje lornetą.

Niebo było bardzo przyzwoite, zamontowałem APM 25x100 ED na statyw i wycelowałem od razu w Woźnicę. To tutaj tej nocy wędrowała kometa, która prawie muskała gwiazdę Al Kab. Widok był bardzo podobny jak w 10”, z tą różnicą, że skala obiektu była nieco inna. Jeśli chodzi o jakikolwiek detal - bez większych różnic. Nagle przypomniałem sobie, że dwa dni wcześniej miała miejsce koniunkcja z inną kometą, a dokładniej z C/2022 U2 (Atlas). Jako, że znajdowała się niedaleko postanowiłem ją namierzyć. Odbiłem nieco w górę zaliczając gromadę otwartą NGC 1778, następnie gwiazda Mu Aur i… nic. Ciemność, widzę ciemność. Mogłem przecież zacząć od sprawdzenia jej jasności. Mag 16.3 to raczej wyzwanie nieco innego kalibru… Odbiłem do M36, M37 i M38. Klasyki jak zawsze dobrze się prezentują.

zdj_2023_02.08_vol46_1.thumb.jpg.340dc24c1c6551a0482baa73884a32cb.jpg

Tego wieczoru moim głównym celem były jednak inne obiekty. Dwie niewielkie gromady, które nie dawały mi spokoju po ostatnich obserwacjach. Zupełnie przypadkiem zauważyłem je w atlasie, ale jeszcze nigdy nie miałem okazji ich oglądać. Poor Man's Double Cluster (Podwójna gromada biedaka - kto i dlaczego ją tak nazwał?!), czyli NGC 1807 i NGC 1817. Na zdjęciach niczym miniaturowa wersja Gromady Podwójnej w Perseuszu. 

aladin_ngc_1817.thumb.jpg.6bf5d8eb959a66150814505bc048954f.jpg

Zacząłem od Aldebarana przy okazji spoglądając na Hiady i NGC 1647. Za kolejny punkt odniesiena obrałem Omicrony Oriona. Potem 11 Ori, 15 Ori i są. Dwie charakterystyczne, niewielkie, ale dobrze widoczne gromady otwarte. Jedna swoim kształtem przypominała nawet NGC 457 (Owl Cluster) w Kasjopei - lecący ptak, czy też może ufoludek? W każdym razie w NGC 1807 udało mi się naliczyć około 10 gwiazd. W NGC 1817 już nie było tak „obficie”, ale nadal ciekawie. Widok przypadł mi do gustu, podejrzewam, że przy okazji kolejnych odwiedzin w konstelacji Byka będzie to mój stały punkt wieczoru pod nazwą Mała Gromada Podwójna. 

ngc1807_ngc1817_25x100.thumb.png.41d1726632da30fda37ada3b0f8e3985.png

Na zakończenie tej krótkiej sesji obserwacyjnej zaliczyłem także Mgławicę Krab M1, Mgławicę Oriona M42 i pobliską M78 razem z NGC 2071. W okolicy Syriusza wpadła M50, M41, M46 i M47 i jak zawsze - Zimowe Albireo. Wisienką na torcie był garbaty Księżyc ukazujący liczne formacje w okolicy terminatora. Po spakowaniu lornety jeszcze przez kilka minut wpatrywałem się w gwieździste niebo nieuzbrojonym okiem, widok jaki uwielbiam i jakiego tej zimy mi często brakowało.

Do następnego razu!

Pozdrawiam,
Paweł

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 8

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paweł Sz. zmienił tytuł na Niebo przez lornetkę - Vol. 46 - Mała Gromada Podwójna

He he...tak czytam i myślę....telepatia...Zrobiłem dokładnie jak ty. Zaliczyłem kometę(pierwszy raz) C/2022 E3 (ZTF), potem drugą C/2020 V2 (ZTF) ,w Per.,upewniając się czy to nie M76(która była nad nią ale poza polem widzenia)Przeskoczyłem do Aur. kilka eMek i dawaj za kometą C/2022 U2 (Atlas). Ciemność widzę ...ciemność ..taa,gdybym sprawdził jasność...no ale.....Niebo d...nie urywało -przejrzystość 8/10,zbyt słaba na szkice wodoru, więc postanowiłem luknąć na gr.podwójną w Tau....i faktycznie bieda...😉

  • Haha 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Erik68 napisał:

He he...tak czytam i myślę....telepatia...Zrobiłem dokładnie jak ty. Zaliczyłem kometę(pierwszy raz) C/2022 E3 (ZTF), potem drugą C/2020 V2 (ZTF) ,w Per.,upewniając się czy to nie M76(która była nad nią ale poza polem widzenia)Przeskoczyłem do Aur. kilka eMek i dawaj za kometą C/2022 U2 (Atlas). Ciemność widzę ...ciemność ..taa,gdybym sprawdził jasność...no ale.....Niebo d...nie urywało -przejrzystość 8/10,zbyt słaba na szkice wodoru, więc postanowiłem luknąć na gr.podwójną w Tau....i faktycznie bieda...😉

No to może dlatego nazwali ją biedakiem 🙂 Ale faktycznie, wczoraj patrzyłem na nią w 10" + es 20mm 100 stopni i wyglądała średnio (jak "plejady" przez teleskop - brak kontekstu), w lornetce o wiele lepiej przez bardziej urozmaicone tło 😉 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)